Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-10-13

Elektroniczny dozór skazanych w całym kraju

"Cały kraj ma zostać nim (dozorem elektronicznym) objęty od początku 2012 r. - wtedy do systemu dołączą: reszta apelacji łódzkiej oraz apelacje katowicka, szczecińska i wrocławska. Ostatecznie w sposób elektroniczny potencjalnie będzie mogło być dozorowanych do 7,5 tyś. skazanych”- powiedział gen. Nasiłowski, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. wdrażania systemu dozoru elektronicznego.

Wczoraj, 12 października,w świetlicy Aresztu Śledczego w Szczecinie odbyła się konferencja dotycząca dozoru elektronicznego.

Gościem specjalnym i jednocześnie osobą przybliżającą stronę praktyczną i teoretyczną funkcjonowania systemu SDE był gen. Paweł Nasiłowski- pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. wdrażania systemu dozoru elektronicznego. W konferencji udział wzięli także Dyrektorzy jednostek penitencjarnych, kierownicy działów penitencjarnych i ewidencji.

Dozór elektroniczny pozwala osobie skazanej na odbycie kary w warunkach wolnościowych, w miejscu jej zamieszkania, przy zastosowaniu systemów elektronicznych ograniczających jej swobodę poruszania się i zmiany miejsca pobytu. Polega to na założeniu na nogę (czasami na rękę) skazanego, niekrępującego nadajnika radiowego (podobnego do dużego zegarka) oraz montażu w miejscu zamieszkania urządzenia monitorującego. Osoba objęta dozorem w godzinach określonych przez sąd powinna znajdować się w miejscu zamieszkania, a o każdym naruszeniu zasad (harmonogramu) powiadamiany jest natychmiast sędzia i kurator zawodowy

„... cały kraj ma zostać nim objęty od początku 2012 r. - wtedy do systemu dołączą: reszta apelacji łódzkiej oraz apelacje katowicka, szczecińska i wrocławska. Ostatecznie w sposób elektroniczny potencjalnie będzie mogło być dozorowanych do 7,5 tyś. skazanych”- mówił gen. Nasiłowski.

”Przygotowywane są kolejne zmiany prawne, które umożliwią szersze stosowanie dozoru elektronicznego wobec osób skazanych i podejrzanych.” - dodał gen. Nasiłowski.

Na chwilę obecną, systemem może być objętych 4 tyś. skazanych.
System dozoru elektronicznego pozwala, mimo pewnych ograniczeń,na prowadzenie w miarę normalnego życia osobistego, w szczególności na utrzymywanie więzi z rodziną, naukę i świadczenie pracy.