Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-12-22

Prokuratorskie NIE dla planów rządu

Do redakcji EBOS.PL dotarła uchwała Zgromadzenia Prokuratorów w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie w sprawie „zamrożenia” wynagrodzeń prokuratorów w 2012 r. Prokuratorzy sprzeciwiają się planom wstrzymania waloryzacji wynagrodzeń prokuratorskich i sędziowskich w nadchodzącym roku. Uchwała została przesłana m.in. do Prezydenta, Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu.

W uchwale tej czytamy – „Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie, w związku z przyjętymi w ustawie okołobudżetowej zamrożeniem wynagrodzeń prokuratorów, wyraża stanowczy sprzeciw wobec planów wstrzymania waloryzacji wynagrodzeń prokuratorskich i sędziowskich w 2012r.

Założenia do projektu budżetu Państwa na rok 2012 znajdujące swoje odzwierciedlenie w ustawie okołobudżetowej i przewidujące zamrożenie funduszu wynagrodzeń w prokuraturze, są jednostronnym zerwaniem zawartego w tej sprawie porozumienia między władzą wykonawczą, a środowiskami prokuratorów i sędziów, w wyniku którego doszło do uzgodnienia zobiektywizowanej formuły ustalania uposażeń obu grup zawodowych. Odstąpienie od tej formuły i powrót do sztucznie ustalanej kwoty bazowej, traktujemy jako naruszenie zasady lojalności, co w państwie prawa stanowi sytuację niedopuszczalną, podważającą zaufanie do jego organów oraz ustrojowych fundamentów funkcjonowania.

W związku z powyższym Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie apeluje do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej o wprowadzenie do uchwalonej przez Sejm Ustawy okołobudżetowej stosownych zmian, które stanowić będą powrót do wypracowanego w 2008 r. porozumienia przewidującego waloryzację płac prokuratorów i sędziów w sytuacji wzrostu płac w gospodarce i prowadzącego do zahamowania trwającego w poprzednim okresie procesu spadku ich realnej wartości.

Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie wyraża także najwyższy niepokój w związku z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów zgłoszenia w przyszłym roku propozycji zmian dotyczących uprawnień wynikających ze stanu spoczynku prokuratorów i sędziów. Zwracamy uwagę na fakt, iż każdy prokurator, w tym także przechodzący w stan spoczynku, podlega ograniczeniom, które nie obejmują innych grup zawodowych. Prokurator nie może należeć do partii politycznej, podejmować dodatkowego zatrudnienia i prowadzić działalności gospodarczej.

Czas pracy prokuratora jest określony wymiarem jego zadań, co w oznacza w praktyce jej świadczenie poza normatywnymi godzinami pracy, także w porze nocnej, w niedziele i święta. Szczególne obowiązki, niedogodności i ograniczenia, które wiążą się z pełnieniem prokuratorskiej służby w pełni uzasadniają zachowanie stanu spoczynku, jako jednej z elementarnych gwarancji niezależności w dotychczasowym kształcie."