Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2012-12-11

Kontrola korespondencji z obrońcą częściowo niezgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności art. 73 § 3 kodeksu postępowania karnego, który pozwala prokuratorowi zastrzec możliwość kontroli korespondencji podejrzanego z obrońcą, w zakresie w jakim przepis ten nie ustanawia precyzyjnych przesłanek takiego nadzoru.

O kontrolę konstytucyjności wspomnianej normy, a także sąsiedniego § 2 wystąpił w lipcu bieżącego roku Rzecznik Praw Obywatelskich. W swym wniosku podniósł szereg wątpliwości dotyczących zasad kontrolowania przez organy procesowe kontaktów pomiędzy podejrzanymi a ich obrońcami.

Na zupełnie odmiennym stanowisku stanął Prokurator Generalny wraz z Marszałkiem Sejmu. Solidarnie wnieśli oni o uznanie obu wspomnianych norm za zgodne ze standardami konstytucyjnymi.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do części argumentów podniesionych przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Uznał, że wymienione w art. 73 § 3 kpk ograniczenie prawa do obrony nie narusza jego istoty a także nie wpływa znacząco na realizacje tego prawa. W ocenie Trybunału konieczne jest jednak doprecyzowanie okoliczności, w których organ procesowy będzie uprawniony do ingerencji w prawo do obrony. Z tych względów Trybunał orzekł o niekonstytucyjności art. 73 § 3 kpk, w jakim przepis ten nie wskazuje przesłanek, których zaistnienie uprawniałoby prokuratora do zastrzeżenia kontroli korespondencji podejrzanego z obrońcą.

Ponadto Trybunał postanowił umorzyć postępowanie w zakresie zbadania konstytucyjności drugiej z zaskarżonych norm - art. 73 § 2 kpk, który ustanawia możliwość zastrzeżenia obecności organu procesowego podczas rozmowy podejrzanego z jego obrońcą. Trybunał uznał, że przepis ten był już przedmiotem kontroli konstytucyjnej, co przesądza o zaistnieniu negatywnej przesłanki procesowej.

Trybunał Konstytucyjny obradował w składzie: Andrzej Rzepliński (przewodniczący), Wojciech Hermeliński (sprawozdawca), Marek Kotlinowski, Leon Kieres, Stanisław Rymar.

Wyrok Trybunału wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia jego ogłoszenia.