Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2013-07-26

Lubelskie - 500 więźniów w pracy na rzecz lokalnej społeczności

Zatrudnienie jest jednym z najistotniejszych elementów pracy resocjalizacyjnej. Skazani znacznie aktywizują się poprzez pracę kształtując właściwe, pożądane normy społeczne, przygotowując się tym samym do efektywnego życia w społeczności pozawięziennej. Jednostki penitencjarne okręgu lubelskiego, widząc wymierne efekty wychowawcze zatrudnienia dokładają wszelkich starań, aby poszerzać tę formę resocjalizacji.


W bieżącym roku uzyskane przez okręg lubelski wyniki statystyczne w powszechności zatrudnienia plasują nas na 2 miejscu wśród wszystkich okręgów w Polsce i stanowią 35,38%. Ogółem w 8 jednostkach penitencjarnych podległych okręgowi lubelskiemu zatrudnionych jest ok. 4510 osadzonych. Zważywszy na atrakcyjny dla osadzonych aspekt ekonomiczny bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się zatrudnienie odpłatne. W tej formie pracę na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej świadczy w naszym okręgu 330 skazanych. Pozostała część tj. około 660 osób wykonuje prace nieodpłatne przy porządkowaniu i innych zajęciach pomocniczych na terenie jednostek penitencjarnych.

Oprócz zatrudnienia wewnętrznego związanego z bieżącym funkcjonowaniem jednostek bardzo korzystnie dla naszego okręgu przedstawia się też zatrudnienie poza terenem Zakładów Karnych czy Aresztów Śledczych. 120 skazanych przy dużym zadowoleniu kontrahentów zewnętrznych wykonuje prace odpłatne w różnorodnych firmach komercyjnych. Społeczność lokalna korzysta zaś efektywnie z rzetelnej i sumiennej pracy publicznej i na cele charytatywne prawie 500 osadzonych. Niewątpliwie na podkreślenie zasługuje Zakład Karny w Białej Podlaskiej oraz Zakład Karny we Włodawie, gdzie pomimo obecnie niełatwej koniunktury na rynku pracy udało się nie tylko utrzymać ale i pozyskać nowych kontrahentów zainteresowanych współpracą w zakresie zatrudnienia.

"- Wyniki, które osiągamy są niewątpliwie dużym sukcesem pracy zatrudnieniowej, spotykają się z uznaniem aktualnych pracodawców, a dla potencjalnych są zachętą do nawiązania współpracy. Dokładamy wszelkich starań, aby praca skazanych spełniała ważną rolę, jaka została jej przypisana w procesie resocjalizacji" - komentuje ppor. Edyta Radczuk