Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2013-12-24

Porozumienie w sprawie wypadków lotniczych

Prokurator Generalny Andrzej Seremet podpisał z Przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dr inż. Maciejem Laskiem porozumienie, które reguluje zasady współpracy pomiędzy Komisją oraz organami prowadzącymi postępowanie karne, działającymi w związku z zaistnieniem zdarzenia lotniczego.

Porozumienie stanowi realizację wykonania rekomendacji Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych.

Dokument ten jest efektem prac zespołu powołanego 9 stycznia 2013 r. przez Prokuratora Generalnego, w którego skład wchodzą prokuratorzy Departamentów do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, Postępowania Przygotowawczego, Organizacji Pracy, Wizytacji i Systemów Informatycznych Prokuratury oraz Biura Prokuratora Generalnego.

W pracach zespołu uczestniczą również zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Okręgowej Prokuratury Wojskowej w Warszawie, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendy Głównej Policji, Żandarmerii Wojskowej oraz osoby reprezentujące właściwe państwowe komisje badania wypadków.

W toku prac przyjęto koncepcję opracowania odrębnych porozumień Prokuratora Generalnego z Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych, z Komisją Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, z Państwową Komisją Badania Wypadków Kolejowych, z Państwową Komisją Badania Wypadków Morskich oraz Urzędem Żeglugi Śródlądowej.

Porozumienie z Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych jest pierwszym z podpisanych porozumień. Wymóg jego zawarcia wskazany został w art. 12 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 996/2010 z dnia 20 października 2010 r. w sprawie badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym oraz zapobiegania im oraz uchylające dyrektywę 94/56/WE (Dz. Urz. UE L 295/35), który nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia współpracy między organami badającymi zdarzenia lotnicze a organami prowadzącymi postępowania karne.

Porozumienie reguluje kwestie przekazywania za zgoda sądu informacji o zaistniałych zdarzeniach lotniczych, dostępu do miejsca zdarzenia lotniczego, zabezpieczenia i dostępu do materiału dowodowego, wymiany materiałów, raportów i informacji, rozwiązywania konfliktów oraz szkoleń i wymiany doświadczeń.

Przedmiotowe porozumienie przewiduje również dokonywanie przez strony, co najmniej raz na dwa lata, oceny jego funkcjonowania oraz wymiany opinii na temat współpracy.