Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2014-06-03

HFPC poparła u RPO wniosek o wniesienie kasacji w sprawie skazanego

Wniosek skazanego XY do Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczy wniesienia kasacji w sprawie postanowienia sądu apelacyjnego o odmowie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

XY został skazany na karę 5 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności. W okresie od 23 października 2004 r. do 17 października 2007 r. pozostawał tymczasowo aresztowany, a czas ten został zaliczony na poczet orzeczonej kary. Tym samym XY odbył połowę kary, spełnił więc przesłanki określone w art. 77 § 1 oraz 78 k.k., uprawniające do złożenia wniosku o przedterminowe warunkowe zwolnienie.

Podczas odbywania kary XY został wyróżniony 6 nagrodami regulaminowymi. Był również dwukrotnie karany. Borykał się z depresją, która stała się podstawą odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności. Postawa skazanego na siedem lat po opuszczeniu aresztu śledczego pokazuje, że niemal trzyletni okres tymczasowego aresztowania spełnił funkcję resocjalizacyjną.

XY przestrzega porządku prawnego, ukończył przerwaną naukę w liceum ogólnokształcącym, pracuje, wspiera finansowo rodziców, sprawuje opiekę nad schorowaną matką. Kurator czterokrotnie stwierdzał, że dalsza resocjalizacja w warunkach odosobnienia nie jest konieczna, jednocześnie popierając wnioski o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Powyższe przesłanki zostały jednak uznane przez sąd okręgowy za niewystarczające dla stworzenia pozytywnej prognozy kryminologicznej.

Tymczasem, w ocenie HFPC, zarówno postawa XY, jak i jego właściwości oraz warunki osobiste nie pozostawiają wątpliwości, że cele kary zostały osiągnięte. Skazany podjął próby pogodzenia się z pokrzywdzonymi, nie utrudniał postępowania, zmienił miejsce zamieszkania i otoczenie. Nie można pominąć również faktu, że XY w czasie siedmioletniego pobytu na wolności ani razu nie wszedł w konflikt z prawem. Taka postawa pozwala sądzić, że jego zachowanie po zwolnieniu będzie zgodne z dyspozycją art. 77 k.k. i ponownie nie popełni on przestępstwa. Należy także zwrócić uwagę na art. 67 k.k.w., który określa cel wykonywania kary pozbawienia wolności.

Po analizie postępowania XY można zdecydowanie stwierdzić, że ów cel „wyrobienia w skazanym poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego” został spełniony.