Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2014-11-19

Spowiedź drogowego zabójcy

30 października 2014 r. w Warszawie odbyła się inauguracja nowej metody szkolenia na kursie redukującym punkty karne z udziałem więźnia - sprawcy wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym. Spotkanie rozpoczął briefing prasowy.

W ramach kampanii społecznej „Poznaj i zrozum ryzyko… Służba Więzienna i Policja o odpowiedzialności, ochronie i zachowaniu uczestników ruchu drogowego” Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie rozpoczęli realizację nowej metody, uświadamiającej zagrożenia dla kierowców naruszających przepisy. Szkolenie skierowane jest do kierowców, biorących udział w kursach zmniejszających liczbę punktów karnych.

„Spowiedź” drogowego zabójcy, osoby skazanej za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, jest przestrogą dla podążających jego śladem, czyli naruszających przepisy ruchu drogowego. Jego obecność na kursie i bezpośredni przekaz uzmysławia zebranym „wiotką granicę bezpieczeństwa”.

W pierwszym, inauguracyjnym szkoleniu w warszawskim WORD-ie udział wzięli m.in. Dariusz Marek Szczygielski, Dyrektor WORD w Warszawie, mł.insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, mjr Elżbieta Krakowska, Rzecznik Prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, Krzysztof Wójcik, Koordynator ds. BRD WORD Warszawa i Tomasz Pawlak, odbywający karę 2 lat 10 miesięcy pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Żytkowicach za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Świadectwa tego więźnia i innych, którzy pod wpływem alkoholu, narkotyków, bądź jadąc z nadmierną prędkością spowodowali wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, oraz opracowany Przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie i Komendę Stołeczną Policji pakiet edukacyjny (film i broszura informacyjna), to nowa metoda szkolenia młodych kierowców.

Pierwsze inauguracyjne spotkanie pokazało, jak ważny jest przekaz sprawcy wypadku, jak uzupełnia wypowiedzi psychologa i policjanta, jak uzmysławia tragedię sprawcy, ofiary i ich rodzin i jak mocno trafia do tych, którzy go słuchają.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie i warszawski WORD zaplanowali już kolejne tego typu szkolenia, które cyklicznie odbywać będą się, przynajmniej raz w miesiącu. Równolegle w ramach kampanii, prowadzone są spotkania w szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży 18+.