Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2014-12-01

Dogoterapia w Zakładzie Karnym

W zakładzie karnym w Jastrzębiu-Zdroju zakończyła się pierwsza edycja szkolenia z zakresu dogoterapii realizowanego w ramach projektu Realizacja szkoleń podnoszących kompetencje społeczno – zawodowe więźniów oraz stworzenie warunków ułatwiających podtrzymywanie więzi rodzinnych w celu zwiększenia efektywności ich powrotu do społeczeństwa po zakończeniu odbywania kary.


Dogoterapia stanowi naturalną metodę wspomagania w leczeniu i rehabilitacji przy pomocy psów, mającą na celu przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkim ludziom, którzy tego potrzebują: niepełnosprawnym, chorym, starszym, samotnym. Stanowi jedną z wielu form pracy z udziałem psa polegającej na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych.

Zajęcia zawierające podstawą teoretyczną rozpoczęły się w dniu 14 października i adresowane były do grupy liczącej 10 osadzonych wyselekcjonowanych, i przygotowanych do zajęć przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Przed zajęciami praktycznymi przygotowano szereg wykładów oraz zajęć teoretycznych z zakresu szkolenia, tresury i opieki nad psami, miały także miejsce potkania z przedstawicielami organizacji zajmującymi się pracą ze zwierzętami.Zajęcia z zakresu dogoterapii wiążą się z budowaniem poczucia własnej wartości, wspomagania rozwoju emocjonalnego, kształtowania postaw prospołecznych, rozwoju empatii.

Ponadto wpływają na właściwe budowanie interakcji społecznych a co za tym idzie na konstruktywne rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Zajęcia z psami stanowiły jedynie uzupełnienie prowadzonych oddziaływań korekcyjnych, każdy z osadzonych uczestniczył w licznych programach readaptacyjnych, których założeniem było między innymi przeciwdziałanie zachowaniom przemocowym.

Wszyscy osadzeni uczestniczyli w programie dobrowolnie, jednocześnie sami dostrzegli zmiany jakie w nich zaszły. Zajęcia stanowiły dla nich naukę samodyscypliny, cierpliwości, spokoju, a także systematyczności.

Docelowo, po zakończeniu projektu wszystkie psy pozostaną w schronisku, gdzie będą oczekiwały na znalezienie nowego domu. Zajęcia mogły się odbyć dzięki wsparciu Marka Krakowskiego - Dyrektora Jastrzębskich Zakładów Komunalnych, który na czas spotkań udostępnił teren pobliskiego schroniska dla zwierząt. Zajęcia dogoterapii w polskich jednostkach penitencjarnych z bardzo pozytywnymi skutkami prowadzone są od roku 2009.