Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2016-02-29

Dzień otwarty w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie

28 lutego 2016 r. z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych Ministerstwo Sprawiedliwości, Służba Więzienna i Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowały dzień otwarty w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie. O historii Żołnierzy Wyklętych opowiadali przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Mokotowski areszt zwiedziło 160 osób oraz liczne grono dziennikarzy. Funkcjonariusze Służby Więziennej oprowadzali po nieznanych i nieudostępnianych dotąd pomieszczeniach. Wprowadzenie w historię Służby Więziennej rozpoczęło się w sali tradycji i w świetlicy centralnej , gdzie zaprezentowano makietę jednostki i eksponaty z lat 80-tych XX w. Odwiedzający areszt mieli możliwość przebywać w pawilonach X, XI i XII, w których więzione były osoby represjonowane, w tym rotmistrz Witold Pilecki. Chętnym udostępniono odkryty niedawno karcer, tunel podziemny łączący Pawilon X (obecnie B) z Pawilonem S znanym jako Pałac Cudów, pomieszczenia (w tunelu) gdzie wykonywano egzekucje przez strzał w potylicę, a także miejsce w korytarzu przy zegarze, pod którym skazani na karę śmierci czekali na informację od naczelnika więzienia czy prezydent Bierut skorzysta wobec nich z prawa łaski.

Dzień otwarty w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie był pierwszym tego typu wydarzeniem, pozwalającym poznawać i przybliżać historię polskich bohaterów – Żołnierzy Wyklętych.