Piątek, 19 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5898
Piątek, 19 kwietnia 2024
2010-08-05

Potyczka Wikipedii z FBI

W sarkastycznym tonie radca prawny Fundacji Wikimedia odpowiedział na pismo Federalnego Biura Śledczego, w którym FBI zażądało, aby Wikipedia zaprzestała używania na stronach encyklopedii pieczęci agencji. W poniedziałek (2 sierpnia) wymianę korespondencji opisał "The New York Times", publikując oba listy.


W lipcu dział prawny FBI pisemnie wezwał Wikimedię do usunięcia pieczęci FBI (np. w haśle Wikipedii o FBI), wskazując jednocześnie na możliwe konsekwencje prawne. Agencja powoływała się przy tym na prawo federalne, zgodnie z którym nieautoryzowane tworzenie, przekazywanie albo używanie pieczęci służbowych podlega karze. W liście FBI cytuje fragmenty paragrafu 701 odnoszącego się do tych naruszeń prawa.

W pisemnej odpowiedzi prawnik Wikimedii Michael Godwin sprzeciwia się "strategicznej przeróbce" cytowanych przez FBI paragrafów i podpiera odrzucenie roszczeń FBI wykładem o praktyce wykładni prawa w Stanach Zjednoczonych. Jak wyjaśnia Godwin, przytaczany paragraf według obecnego rozumienia prawa zabrania podszywania się pod władze państwowe za pośrednictwem nieuprawnionego posługiwania się "odznakami służbowymi, dowodami albo innymi takimi znakami" – a taki zarzut można by postawić Wikipedii jedynie z trudem.

Prawnicy FBI w piśmie pominęli między innymi fragment "odznaki służbowe, dowody i inne" z cytowanego paragrafu, stwarzając tym samym wrażenie, że prawo zabrania nieuprawnionego używania oficjalnej pieczęci także w celach reprezentacyjnych. Godwin uważa z kolei, że zgodnie ze stosowaną praktyką interpretacji bardziej ogólne pojęcia "inne znaki" należy postrzegać w ramach wyliczenia w kontekście poprzedzających je specjalnych określeń ("odznaki", "dowody"). Tekst nie odnosi się więc do odwzorowania pieczęci w Wikipedii ani też innych takich miejscach.

Godwin traktuje sprawę z przymrużeniem oka i uważa argumentację FBI za "błędną, ale też zabawną". Szanując życzenie agencji, która chciałby dopasować prawo do swoich preferencji, Godwin pisze: "Musimy działać na mocy faktycznego tekstu prawa, a nie spodziewanej przez Państwa interpretacji paragrafu 701". W razie konieczności Godwin zamierza bronić swojego stanowiska przed sądem. Nie wiadomo jednak, czy FBI będzie dalej naciskać. Prawniczka EFF Cindy Cohn w rozmowie z "The New York Timesem" powiedziała: "Mogłoby się wydawać, że FBI ma lepsze rzeczy do roboty".