Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2010-09-02

Wakacje 2010 na polskich drogach

Tegoroczne wakacje były bezpieczniejsze od ubiegłorocznych – mniej było wypadków, zabitych i rannych. Mniej też było nietrzeźwych kierujących. Liczba 773 zabitych i ponad 10 tys. rannych mimo wszystko poraża i pokazuje, jak wiele jest do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Zbyt dużo było brawury, bezmyślności i braku poszanowania przepisów kodeksu drogowego.

Zawsze w okresie wakacyjnym policjanci prowadzą wzmożone działania na drogach – ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Również te wakacje były dla funkcjonariuszy bardzo pracowite. Każdego dnia kontrolowali oni prędkość, sprawdzali stan trzeźwości kierowców i kierowali ruchem wszędzie tam, gdzie pojawiały się utrudnienia. Sprawdzali także, czy pasażerowie przypięci są pasami, a dzieci podróżują w fotelikach samochodowych.

Funkcjonariusze podsumowują, że główną przyczyną wypadków była jak zawsze brawura kierujących. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na trzeciego i przed wzniesieniem – to główne grzechy większości zatrzymanych przez policjantów kierowców.

Szczególnie nasilone kontrole prowadzone były w weekendy, kiedy to ruch na drogach był wyjątkowo wzmożony. Mimo zaangażowania policjantów oraz ich wielu apeli o rozwagę i ostrożność, w czasie wakacji doszło na polskich drogach do 7628 wypadków (to o 410 mniej niż w zeszłym roku), w których zginęły 773 osoby (o 90 mniej niż rok temu), a 10 012 zostało rannych (o 684 mniej).

1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca nietrzeźwych kierujących. Każdy kto będąc pod wpływem alkoholu usiądzie za kierownicą i spowoduje wypadek, w którym inna osoba poniesie śmierć lub dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, straci dożywotnio prawo jazdy. Jeśli ucieknie z miejsca zdarzenia, spotka go ta sama kara. Mimo zaostrzonego przepisu, w okresie od lipca do sierpnia, funkcjonariusze ujawnili 33 454 nietrzeźwych kierujących – to i tak bardzo dużo, jednak o 3269 mniej niż w zeszłe wakacje. Ich zatrzymanie było możliwe dzięki nieustannym kontrolom, m.in. w ramach „Trzeźwych poranków”. W swej pracy policjanci wykorzystywali wideoradary, które dokładnie rejestrowały wykroczenia kierowców.

W czasie wakacji funkcjonariusze szczególną opieką otoczyli najmłodszych - w ramach akcji „Bus” kontrolowali autokary, którymi dzieci jeździły na wypoczynek. Policjanci dokładnie sprawdzali stan techniczny każdego autokaru. Te, które nie spełniały standardów, nie były dopuszczane do jazdy – wszystko po to, by dzieci bezpiecznie dotarły do celu.

Policyjne statystyki wskazują, że wśród rannych i zabitych na drogach, znaczącą grupę stanowią piesi i rowerzyści. W przypadku zderzenia z pojazdem, nie mają oni praktycznie żadnych szans na przeżycie. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na te dwie grupy, funkcjonariusze przeprowadzili w czasie tegorocznych wakacji akcje profilaktyczno-edukacyjne – „Pieszy” i „Rowerem bezpiecznie do celu”. W ramach pierwszej pouczali pieszych o sposobie bezpiecznego poruszania się po drodze. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że sprawcami wielu wypadków są właśnie piesi, którzy przechodzą przez jezdnię w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub idą niewłaściwą stroną drogi. Nie pamiętają również o odblaskach, które są konieczne, by w czasie mgły lub nocą, byli widoczni dla kierujących samochodami.

W ramach kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” policjanci przypomnieli podróżującym jednośladami o zasadach uczestniczenia w ruchu drogowym. Zachęcali do korzystania ze ścieżek rowerowych i pouczali o konieczności jeżdżenia w kaskach. Zwracali także uwagę na rolę, jaką spełniają odblaski przyczepiane zarówno do roweru jak i do stroju rowerzysty.