Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2009-10-22

Zbrodnia doskonała

Czy istnieje zbrodnia doskonała? Zbrodnia doskonała nie istnieje. Niektórzy mogą twierdzić, że taka zbrodnia istnieje, bo są przestępcy, którzy nie zostali skazani.

Ale powód niewykrywalności jest taki, że nie istnieje również doskonała policja - przekonywali podinspektor Marek Bogusz i aspirant Iwona Bogusz z Zakładu Techniki Kryminalistycznej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie podczas wykładu otwartego w Jabłonnie.

Zdaniem policjantów, na miejscu przestępstwa ślady zostają zawsze. Problem polega na tym, aby je znaleźć, zabezpieczyć (wziąć ze sobą), a następnie przebadać. Te ślady to: zapach, włókna z ubrań, włosy, odciski palców, ślady butów oraz ślady biologiczne w postaci DNA, śliny, komórek nabłonkowych.

Najbogatszym nośnikiem śladów jest sperma, jako praktycznie czyste DNA. Wystarczy mikroskopijna ilość tego śladu, żeby odtworzyć profil genetyczny sprawcy.
We krwi DNA jest niewiele, ponieważ erytrocyty - czerwone krwinki - nie mają jądra komórkowego. DNA można jednak ustalić na podstawie leukocytów. Najmniej śladów genetycznych jest w moczu.

Jak wyjaśniali policjanci, na miejscu zbrodni używa się dwóch testów służących do wykrywania krwi ludzkiej: HEM-CHECK oraz FOB. Pierwotnie powstały one na potrzeby diagnostyki medycznej po to, aby wykrywać krew utajoną w kale. Obecnie są wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i w kryminalistyce.