Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

co dalej?

mefisto
11.06.2008 16:32:03

Słuchajcie, co waszym zdaniem powinienem zrobić? Mam taką sytuację:
W jednej ze spraw wydałem nakaz, który sie uprawomocnił. Tytuł wykonawczy doręczyłem pełn. powoda. Następnie pełnomocnik powoda wniósl o sprostowanie tego nakazu. Wydalem więc postanowienie o sprostowaniu, doręczyłem a następnie uprawomocniłem to postanowienie po czym pełnomocnik pisze mi pismo, że ponownie wnosi o sprostowanie tego nakazu (zostało to juz uczynione i nakaz nie zawieral zadnych innych bledów) i zalącza mi do tego wniosku tytuł wykonawczy, ktory pierwotnie otrzymał. Teraz mam pytanie jaka jest u was praktyka, czy zwracacie stronie wczesniej wydany tytuł czy też łączycie go z prawomocnym postanowieniem o sprostowaniu i doreczacie go stronie. U mnie wydziale byla tez praktyka, ze anulowano ten poprzedni tytul i wydawano nowy sprostowany ale dla mnie to raczej kombinacja alpejska.
Sam uwazam, ze tytuł wykonawczy powinienem zwrocic stronie, wyslac jej postanowienie o sprostowaniu i z tymi dwoma orzezceniami powinna isc do komornika. Ewentualnie niech wniesie o stwierdzenie prawomocnosci tego postanowienia o sprostowaniu. Jak myslicie?

jarocin
11.06.2008 17:58:53

Wg mnie zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie jest jedynym możliwym. Nie ma podstaw do "anulowania" tytułu lub wydania nowego uwzględniającego postanowienie. Ja przynajmniej tak bym zrobił jak proponujesz.

kudłaty
12.06.2008 14:14:40

spotkałem się z taką kombinacją alpejską polegającą na tym, że wzywało się stronę do zwrócenia wydanego tytułu wykonawczego z omyłką, pozostawiało ten w aktach i wydawało się nowy. To raczej jest faktycznie rozwiązanie bez podstawy prawnej jakiejkolwiek.
Moim zdaniem rozwiązanie wynika z art. 350 par. 2 zdanie 1 in fine kpc. Mianowicie, na żądanie strony na wydanych już odpisach orzeczenia, w tym również na tym stanowiącym tytuł wykonawczy należy umieścić wzmiankę o sprostowaniu. Tak sporządzony tytuł powinien być wystarczający do prowadzenia egzekucji. Nie ma oczywiście także przeszkód, by prócz tego wydać stronie odpis prawomocnego postanowienia o sprostowaniu. Jednakże tytuł wykonawczy ze wzmianką o jego sprostowaniu prawomocnym postanowieniem jest wystarczający do prowadzenia egzekucji.
Także może temu pełnemu chodziło tylko o tę wzmiankę?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.