Poniedziałek, 22 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5992
Poniedziałek, 22 lipca 2024

Forum sędziów

Art. 821 kpc a depozyt sądowy ....

Johnson
22.08.2008 10:22:22

Czy art. 821 §2 kpc "dłużnik zabezpieczy spełnienie swego obowiązku" mówi o uprawnieniu do żądania od sądu zezwolenia na złożenie przedmiotu świadczenia (objętego tytułem wykonawczym) do depozytu sądowego.
Bo u mnie egzekwowany dłużnik, reprezentowany przez radcę prawnego, złożył taki wniosek.
Przecież to jakiś poroniony pomysł, czy tylko mi się wydaje ... ?

Petrus
23.08.2008 00:02:49

może zrozumiałbym gdyby egzekwowany dłużnik negował mimo wszystko osobę wierzyciela albo że np. 840kpc... a tak z sufitu wniosek, to przecież skoro jest egzekwowany to niech spłaci wierzyciela - fakt poronione do potęgi n

Mira
23.08.2008 00:26:38

a mnie sie wydaje, że ja gdzies taki wniosek widziałam i to załatwiony przez Sąd pozytywnie, w sytuacji jak wierzyciela nie można było namierzyć, bo się wyprawadził i nie raczył powiedzieć gdzie a dłużnik chaciał spłacić zeby mu odsetki nie leciały. Komornik tez wystepował w tej sprawie jako (uwaga! trudne słowo ) trzeciostrona w postepowaniu depozytowym

Johnson
23.08.2008 06:54:23

"Mira" napisał:


w sytuacji jak wierzyciela nie można było namierzyć, bo się wyprawadził i nie raczył powiedzieć gdzie a dłużnik chaciał spłacić zeby mu odsetki nie leciały.
Komornik tez wystepował w tej sprawie jako (uwaga! trudne słowo ) trzeciostrona w postepowaniu depozytowym


To akurat jest sytuacja typowa - poza tym komornikiem, który jest zbędny. To sytuacja z art. 467 pkt 1 kc.

Pawnik
24.08.2008 20:13:45

"Johnson" napisał:

Czy art. 821 §2 kpc "dłużnik zabezpieczy spełnienie swego obowiązku" mówi o uprawnieniu do żądania od sądu zezwolenia na złożenie przedmiotu świadczenia (objętego tytułem wykonawczym) do depozytu sądowego.
Bo u mnie egzekwowany dłużnik, reprezentowany przez radcę prawnego, złożył taki wniosek.
Przecież to jakiś poroniony pomysł, czy tylko mi się wydaje ... ?

Odsyłam do art. 807 kpc. Sumę składa się do tzw. depozytu egzekucyjnego ( nie tego nieprocesowego ), jeżeli sąd uzależnił zawieszenie postępowania w wypadku zażalenia lub skargi od złożenia zabezpieczenia. ( art. 821 par 1 ).

Johnson
24.08.2008 20:20:40

"Pawnik" napisał:



Odsyłam do art. 807 kpc. Sumę składa się do tzw. depozytu egzekucyjnego ( nie tego nieprocesowego ), jeżeli sąd uzależnił zawieszenie postępowania w wypadku zażalenia lub skargi od złożenia zabezpieczenia. ( art. 821 par 1 ).


No właśnie - tylko czy złożenie wymaga zgody sądu, a ściślej czy można żądać zgody sądu na samo złożenie (w trybie art. 807 kpc), czy też powinno się żądać zgody na zawieszenie postępowania egzekucyjnego (821 kpc), proponując sądowi zabezpieczenie? Według mnie, chyba tak powinno być.

Pawnik
24.08.2008 21:37:03

"Johnson" napisał:




Odsyłam do art. 807 kpc. Sumę składa się do tzw. depozytu egzekucyjnego ( nie tego nieprocesowego ), jeżeli sąd uzależnił zawieszenie postępowania w wypadku zażalenia lub skargi od złożenia zabezpieczenia. ( art. 821 par 1 ).


No właśnie - tylko czy złożenie wymaga zgody sądu, a ściślej czy można żądać zgody sądu na samo złożenie (w trybie art. 807 kpc), czy też powinno się żądać zgody na zawieszenie postępowania egzekucyjnego (821 kpc), proponując sądowi zabezpieczenie? Według mnie, chyba tak powinno być.
No chyba nie ma tu wg mnie wątpliwości: przesłanki idą następująco:
1. złożono skargę na czynn kom lub zażalenie;
2. sąd uzależnił ( postanowieniem ) zawieszenie od złożenia zabezpieczenia;
3. dłużnik złożył zabezpieczenie i wniósł ( lub nie, bo wg 821 par 2 sąd może działać z urzędu - choć sam tego nie uznaję ) o uchylenie czynności.

ubilexibi
29.08.2008 14:19:15

Jedna uwaga: w toku postępowania egzekucyjnego zabezpieczenie składa się komornikowi (zob. § 40 nieobowiązującego rozporządzenia w sprawie czynności komorników).

Jeżeli brak jest postanowienia wydanego na podstawie art. 821 § 1 k.p.c., to wniosek o ,,wyrażenie zgody na złożenie do depozytu" proponowałbym w takiej sytuacji rozpoznać na ogólnych zasadach - art. 692 k.p.c. i n. I pewnie oddalić.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.