Wtorek, 05 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5762
Wtorek, 05 grudnia 2023

Forum sędziów

Jak wykonać umieszczenie nieletniego w zakładzie leczniczym

bb
01.12.2008 09:45:31

Postanowienie jest już dawno prawomocne i do tej pory jest problem z wykonaniem . W rozporządzeniu
Dz.U.05.79.692 rozp. 2005.04.20
Szczegółowe zasady kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w publicznych zakładach opieki zdrowotnej
Par 6 tegoż aktu stanowi, że Sąd może zwrócić sie o opinię przed skierowaniem nieletiego do konkretnego zakładu do Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jednak obecnie , jak wynika z pisma instytutu nie działa on czy tam nie działa konkretnie jakas komisja tym sie zajmujaca (zawieszono jej działalność). W każdym bądź razie postanowienie zostało przesłane do zakładu własciwego ze względu na miejsce pobytu nielet. do Starogardu Gdańskiego (zakłady sa wymienione w załączniku do rozporządzenia) . Odpowiedx była taka , że od 27 października dopieroo zaczną przyjmowac na oddział, Potem okazało się, ze jednak nie bedą póki co przyjmowac ( oczywiście są w tym załaczniku) i tak dalej ale pacjentów zaczną przymowac w bliżej nieokreslonej przyszlosci (oddzial jest w trakcie uruchamiania). W drugim zakładzie własciwym nie przjmą chłopca bo jest on uposledzony w stopniu zancznym a oni przyjmuja pacjentów uposledzonych w stopniu umiarkowanym. Teraz bedę wszędzie już rozsyłac faksy czy maja możliwość wykonac postanowienie. Zakładów wiele nie jest . paragraf 2 rozporz pkt 3 stanowi, że nieletniego umieszcza się w zakładzie właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania lub pobytu, a jeśli to jest niemożliwe, w zakładzie położonym najbliżej miejsca jego zamieszkania lub pobytu, zgodnie z ustalonymi obszarami działania tych zakładów. W tym załaczniku jest przy kazdym zakładzie liczba łóżek - nie sa to powalajace ilości. Nieletni jest uzależnipny od narkotyków, uposledzony w stopniu znacznym. Przebywa w Osrodku Szkolno Wychowawczym z internatem i niemal codziennie ucieka , popełnia kradzieże , odurza sie itd. Może ktos zna dobry i skuteczny sposób aby go szybko gdzieś umieścić. Ja sama wykonuję telefony do dyrektorów zakładów , czekam przy tej słuchawce, rozmawiam i nic z tego.

CR
03.12.2008 12:49:44

Tak od strony psychiatrycznej (może to będzie w jakimś stopniu pomocne): opisywane zachowania nie pasują mi do upośledzenia w stopniu znacznym. Taka osoba mogłaby być jedynie uzależniona od narkotyków, a i to w zasadzie jedynie wówczas, gdyby ktoś jej te narkotyki podawał i w taki sposób uzależnił. Nie jest na tyle samodzielna, by móc np. uciec i w czasie tej ucieczki dokonać kradzieży. Sugerowałbym weryfikację rozpoznania.

bb
03.12.2008 14:25:16

Dzięki za odzew - zastanowię się nad tym. :smile:

meluzyna
03.12.2008 19:15:54

"CR" napisał:

Tak od strony psychiatrycznej (może to będzie w jakimś stopniu pomocne): opisywane zachowania nie pasują mi do upośledzenia w stopniu znacznym. Taka osoba mogłaby być jedynie uzależniona od narkotyków, a i to w zasadzie jedynie wówczas, gdyby ktoś jej te narkotyki podawał i w taki sposób uzależnił. Nie jest na tyle samodzielna, by móc np. uciec i w czasie tej ucieczki dokonać kradzieży. Sugerowałbym weryfikację rozpoznania.


zdecydowanie popieram CR, tez sugerowałabym badanie poziomu inteligencji bo to nie wygląda na upośledzenie znaczne.

[ Dodano: Sro Gru 03, 2008 7:16 pm ]
a to jest od strony psychologicznej

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.