Poniedziałek, 22 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5992
Poniedziałek, 22 lipca 2024

Forum sędziów

Sprawowanie opieki prawnej gdy opiekun często wyjeżdża

bb
21.05.2009 23:18:47

Na etapie wykonawczego Op jeden z opiekunów prawnych , który sprawuje opiekę prawną nad swoim przyrodnim bratem (jest jedyną bliską osobą dla całk. ubezwł.) zwrócił się do mnie z takim problemem :
- wykonuje pracę zawodową , która wymaga częstch wyjazdów (całk. ubezwł. jest umieszczony w DPS-ie) i zachodzą takie sytuacje, że gdy przebywa np. w Anglii dostaje infomację telefoniczną, że musi w tej chwili przyjechać i wyrazić zgodę np. na zabieg medyczny dotyczący całk. ubezwł. czy też potrzebna jest jego zgoda w innej kwestii. Podał, że jest to dla niego bardzo kłopotliwe, gdyż nie zawsze może szybko przyjechać.

Zastanawiając się na tym stwierdziłam, że jeśli chodzi o zabiegi medyczne typu operacja opiekun prawny musi mieć zgodę sądu. Jednak na pewno tez jest tak, że gdy jest zagrożenie życia zabiegi wykonuje się bez jakiejkolwiek zgody. Myślałam, jak ten problem braku dyspozycyjności rozwiązać i nie wiem , czy mozna byłoby ustanowić jeszcze jednego opiekuna prawnego, a jeśli tak to, czy obaj opiekunowie musieliby łącznie wyrażać zgodę , czy też wystarczyłaby zgoda tylko jednego ? Co wy na to, może ktoś ma jakiś dobry pomysł ?

Żółwik
22.05.2009 13:38:36

a może lepiej art. 157 kro - kurator ?
Moim zdaniem nie można ustanowić dla ubezwłasnowolnionego 2 opiekunów prawnych. Z art. 146 wynika, że wspólne sprawowanie opieki ma miejsce tylko w przypadku opieki nad dzieckiem i tylko dla małżonków a do opieki nad ubezwł. stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim. Tyle na gorąco

bb
22.05.2009 14:51:12

Wielkie dzieki trafiony zatopiony - 157 kro to jest rozwiązanie. Pozdrawiam gorąco.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.