Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

Udział w podz. sumy uzysk. z egzek. na podst. adm. tyt. wyk.

Tomasz Zawiślak
28.07.2009 09:22:32

Czy zauważyliście uchwałę SN z dnia 4 czerwca 2009 r. (sygn. akt III CZP 37/09)? Mi jakoś wcześniej umknęła...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako wierzyciel należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i innych świadczeń, dla których droga egzekucji sądowej jest dopuszczalna, zgłaszając uczestnictwo w podziale sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości (art. 1036 k.p.c.) spełnia wymaganie polegające na złożeniu tytułu wykonawczego tylko wtedy, gdy administracyjny tytuł wykonawczy jest zaopatrzony w sądową klauzulę wykonalności.

Jest to kolejny przypadek (po wyjawieniach majątku) gdy SN konsekwentnie obstaje przy stanowisku, że tytuł wykonawczy to tytuł egzkucyjny zaopatrzony w sądową klauzulę wykonalności. Efektem takiego stanowiska może być wzrost liczby wniosków o nadanie kl. wyk. a.t.w.

Pawnik
28.07.2009 09:38:52

Swoją drogą ja nie rozumiem braku konsekwencji w ustawowym rozdzieleniu obu egzekucji. Dlaczego komornicy i sądy mają prowadzić egzekucje na podstawie adm tyt wykonawczych, jakimi są tytuły ZUS-owskie bez uprzedniego rozstrzygania zbiegu egzekucji, tak jak w przypadku innych tytułów administracyjnych? Jak ZUS chce tak "nakoniecznie" załatwiać swoje egzekucje przez sądy, to niech wnosi pozwy i prowadzi egzekucje na podstawie sądowych tytułów wykonawczych a nie przedkłada jakieś papiery, przez pomyłkę chyba często nazywane "tytułami wykonawczymi" ( poprzekreślane, niechlujnie wypełnione, itd.).
A co do klauzul, to może to i dobre rozwiązanie, bo po pierwsze: będzie można wyeliminować wadliwe tytuły już w klauzulowym, a po drugie ZUS-y często się "nie wyrobią" z otrzymaniem klauzuli przed planem podziału, więc mniej kłopotów przy jego sporządzaniu

kate
31.07.2009 17:41:10

Z tego co kojarzę to orzeczenie na bazie jednego z moich orzeczeń, ale mogę się mylić. U nas już przyjęło się to stanowisko, choć początkowo ZUS nagminnie wszystko skarżył. Teraz wałkujemy inny problem związany z KW na małżonka dłużnika w przypadku ATW, ale juz kiedyś o tym pisałam.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.