Środa, 24 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5903
Środa, 24 kwietnia 2024

Forum sędziów

strona bez znajomości języka polskiego

Rose
20.10.2009 19:34:58

Do mojego referatu trafił pozew pewnej pani o niewymawialnym imieniu (imionach ?) i nazwisku - brzmienie chyba arabskie.
Pani wyłuszcza całkiem sensownie swoje pracownicze roszczenie, wnosi o pełnomocnika z urzędu (i tak na oko pewnie go dostanie), ale co lepsze zaznacza, że nie włada językiem polskim, pozew sporządza przy pomocy pracownika UP udzielającego porad i wnosi o przyznanie jej tłumacza z urzędu. Nie podaje z jakiego języka.

Czy ktoś z Was ma to przećwiczone ?
z której strony ugryźć sprawę ?
czy zobowiązanie do sprecyzowania jakiego tłumacza chce mogę wysłać po polsku ?
czy potem mam tłumaczyć wszystkie pisma i wezwania (to wyjdzie strasznie drogo !)
czy co do stanu majątkowego mogę ją przesłuchać na terminie (godzina pracy tłumacza) zamiast wysyłać przetłumaczony wzór oświadczenia i tłumaczyć na polski wypełniony (IMHO 25 stron maszynopisu).

magda1311
20.10.2009 22:19:59

wezwanie wysłać trzeba po polsku, innego wyjścia nie widzę
odbierze i ktoś jej to pewnie przetłumaczy, tak jak napisał pozew
drogo wyjdzie ale trudno - art. 5 usp, płaczemy i płacimy

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.