Niedziela, 23 czerwca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5963
Niedziela, 23 czerwca 2024

Forum sędziów

doręczenie do norwegii

benykuba
11.01.2010 21:25:56

mam sprawę w której na świadków zawnioskowano obywateli polskich ale pracujących w Norwegii i tam przebywających, próby skłonienia wnioskującego do wskazania adresu zamieszkania w kraju bądź przypuszczalnej daty pobytu w kraju spaliły na panewce, czy ktoś z Was przerabiał już ten temat

Żółwik
12.01.2010 20:38:02

Wprawdzie nie zwracałam się nigdy z wnioskiem o przesłuchanie świadków w Norwegii, ale tak na pierwszy rzut oka myślę, że trzeba to będzie zrobić w trybie Konwencji haskiej z dnia 18 marca 1970 r. o przeprowadzaniu dowodów za granicą w sprawach cywilnych lub handlowych. Nie mam dostępu do lexa, jutro postaram się sprawdzić czy Norwegi jest stroną tej konwencji.

vanilka
13.01.2010 18:39:05

Dokonywałam tylko doręczenia do Norwegii za pośrednictwem tamtejszego Sądu w trybie haskiej. Bardzo szybko dostałam potwierdzenie doręczenia. Myślę, że z przesłuchaniem tez nie będzie problemu. Chociaż w pierwszej kolejności spróbowałabym słuchać przez konsula a nie Sąd. Tylko sprawdź czy wyłączeń nie mają, bo np. Norwegia nie zezwala na dokonywanie doręczeń przez konsula ani przez pocztę.

SRS
19.01.2010 21:18:47

"benykuba" napisał:

mam sprawę w której na świadków zawnioskowano obywateli polskich ale pracujących w Norwegii i tam przebywających, próby skłonienia wnioskującego do wskazania adresu zamieszkania w kraju bądź przypuszczalnej daty pobytu w kraju spaliły na panewce, czy ktoś z Was przerabiał już ten temat


1. zaliczkę na koszt przyjazdu...
2. adres swiadka;

3. zakreślić ostateczny termin do dnia ………. .2010 r. do przeprowadzenia dowodu z zeznań świadka …………………. po upływie którego to terminu dowód ten będzie mógł być przeprowadzony tylko wówczas gdy nie spowoduje to zwłoki w postępowaniu.


Art. 242. Jeżeli postępowanie dowodowe napotyka przeszkody o nieokreślonym czasie trwania, sąd może oznaczyć termin, po którego upływie dowód może być przeprowadzony tylko wówczas, gdy nie spowoduje to zwłoki w postępowaniu.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.