Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

Termin na sporządzenie uzasadnienia postanowienia

09.01.2008 23:11:51

Mam dość gorącą sprawę.

Jestem właśnie w sporze z koleżanką co do terminu na sporządzenie uzasadnienia postanowienia.
Sprawa dotyczy merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy "Co" o nadanie klauzuli wykonalności.
Postanowienie było wydane na posiedzeniu jawnym z udziałem stron. Wpłynął wniosek o jego uzasadnienie.
No i koleżanka twierdzi, że na jego sporządzenie są 2 tygodnie , ponieważ to jest postanowienie kończące sprawę ("Co" i dlatego powinno się do niego odpowiednio stosować art. 329 kpc - tak jak przy uzasadnieniu postanowień kończących sprawę merytorycznie w postępowaniu nieprocesowym.

Natomiast moim zdaniem - powinna tu mieć zastosowanie ogólna zasada z art. 357 §
3 kpc, czyli powinien być termin tygodniowy. Bo niby skąd miałoby być odpowiednie stosowanie art. 329 kpc

Co więcej - jak się zacząłem zastanawiać to mi wychodzi, że w przypadku uzasadnień postanowień kończących sprawę merytorycznie w postępowaniu nieprocesowym też powinien być termin tygodniowy, a nie 2-tygodniowy. No bo regulacja art. 517 kpc jest tu chyba jednoznaczna.

Czyli wychodziłoby, że u mnie w sądzie (i chyba we wszystkich okolicznych) byłaby zła praktyka, bo wszyscy piszą uzasadnienia postanowień merytorycznych w nieprocesie przez 2 tygodnie

Co sądzicie o tych dwóch kwestiach?

jarocin
09.01.2008 23:15:18

"Lizol" napisał:

Mam dość gorącą sprawę.

Jestem właśnie w sporze z koleżanką co do terminu na sporządzenie uzasadnienia postanowienia.
Sprawa dotyczy merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy "Co" o nadanie klauzuli wykonalności.
Postanowienie było wydane na posiedzeniu jawnym z udziałem stron. Wpłynął wniosek o jego uzasadnienie.
No i koleżanka twierdzi, że na jego sporządzenie są 2 tygodnie , ponieważ to jest postanowienie kończące sprawę ("Co" i dlatego powinno się do niego odpowiednio stosować art. 329 kpc - tak jak przy uzasadnieniu postanowień kończących sprawę merytorycznie w postępowaniu nieprocesowym.

Natomiast moim zdaniem - powinna tu mieć zastosowanie ogólna zasada z art. 357 §
3 kpc, czyli powinien być termin tygodniowy. Bo niby skąd miałoby być odpowiednie stosowanie art. 329 kpc

Co więcej - jak się zacząłem zastanawiać to mi wychodzi, że w przypadku uzasadnień postanowień kończących sprawę merytorycznie w postępowaniu nieprocesowym też powinien być termin tygodniowy, a nie 2-tygodniowy. No bo regulacja art. 517 kpc jest tu chyba jednoznaczna.

Czyli wychodziłoby, że u mnie w sądzie (i chyba we wszystkich okolicznych) byłaby zła praktyka, bo wszyscy piszą uzasadnienia postanowień merytorycznych w nieprocesie przez 2 tygodnie

Co sądzicie o tych dwóch kwestiach?


W okręgu krakowskim w obu podanych przez Ciebie sytuacjach przyjmuje się, że termin jest tygodniowy.

09.01.2008 23:17:47

Ano widzisz, to miałem rację

cin
09.01.2008 23:42:21

Jeśli chodzi o postępowanie klauzulowe to tam nie ma postanowień co do istoty i termin jest tygodniowy (jak przy wszystkich postanowieniach). W przypadku postanowień w Ns - stosujemy odpowiednio art. 357 kpc. Bo art. 517 kpc przewiduje, że sąd uzasadnia i doręcza postanowienia stosownie do art. 357 itd itd. Ktoś po prostu nie dopatrzył jak była nowelizacja, bo w działówach termin dwóch tygodni jest bardziej potrzebny niż przy wyrokach.
W moim okręgu w przypadku klauzulowego jest tydzień, ale w Ns - ach dwa tygodnie, ale cicho sza ....

[ Dodano: Sro Sty 09, 2008 11:43 pm ]
żle się wyraziłem z tymi postanowieniami klauzulowymi "co do istoty sprawy" sorry

ubilexibi
10.01.2008 08:59:40

Zarówno w ,,Ns", jak i w ,Co" termin do sporządzenia uzasadnienia każdego postanowienia jest tygodniowy. Stosuje się bowiem w obu wypadkach art. 357 k.p.c. Albo na podstawie art. 517 k.p.c., albo na podstawie art. 13 par. 2 k.p.c.

10.01.2008 09:27:42

A może jednak nie miałem racji co do nieprocesu, tzn "Ns"?


Przed chwilą w pracy zajrzałem do "Zarysu metodyki pracy sędziego w sprawach cywilnych" Henryka Pietrzkowskiego i on twierdzi (str. 371), że: "Sporządzenie uzasadnienia wyroku (postanowienia rozstrzygającego sprawy w postępowaniu nieproceowym) sądu pierwszej instancji powinno nastąpić w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a gdy wniosek taki nie był zgłoszony - od dnia zaskarżenia wyroku (art. 329 kpc w brzmieniu ustalonym przez nowelę grudniową)."

Już głupi jestem ??:

Moja koleżanka twierdzi, że to wynika z odpowiedniego stosowania art. 518 kpc, czyli że od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy przysługuje apelacja. A skoro apelacja, to - jej zdaniem - termin na uzasadnenie jest 2-tygodniowy.

[ Dodano: Czw Sty 10, 2008 9:30 am ]
Do mnie też raczej przemawia takie stanowisko, jakie wyraził ubilexibi, ale już sam nie wiem.

A to ma duże znaczenie, bo chodzi przecież o kwestię terminowości tych uzasadnień.

joolli
10.01.2008 11:15:19

Okręg gdański niestety prezentuje stanowisko, że termin w obu przypadkach jest tygodniowy. Tak mnie uczono na aplikacji na jednych z lepszych merytorycznie zajęć.

grubson
10.01.2008 11:25:59

W okręgu krakowskim również przyjmuje się termin tygodniowy z taka argumentacją jaką podał ubilexibi. Kolejne niechlujstwo ustawodawcy :sad:

Beleg
10.01.2008 11:44:03

"grubson" napisał:

W okręgu krakowskim również przyjmuje się termin tygodniowy z taka argumentacją jaką podał ubilexibi. Kolejne niechlujstwo ustawodawcy :sad:



W Legnicy też przyjmuje się termin tygodniowy zarówno do Co jak i Ns :-(

Małgorzata
10.01.2008 12:22:41

U mnie również przyjmuje się - za milcząca zgodą wszystkich w obu instancjach - że Co - tydzień, Ns - dwa tygodnie. Zwyciężył zdrowy rozsądek; w Ns, zwłaszcza w paskudnych działach, dwa tygodnie to zbawienie. I proszę nikomu nie podpowiadać, że powino być inaczej

Michał44
10.01.2008 12:46:45

W sprawach Co tydzień, Ns kończące postępowanie 14 dni. W okręgu poznańskim

Dorota Korman-W
10.01.2008 14:06:59

w okręgu tarnobrzeskim jets tak samo, u nas w rejonie zauważyli8śmy problem ale nie mamy zamiaru zwracać na niego uwagi bo znając życie zostałoby to wykorzystane przez wizytatorów i wszystko w ns musielibyśmy pisać w terminie tygodniowym, bez mozliwości przedłużenia. Już sobie wyobrażam ten podział majatku toczący się od wieków z trzystoma parami rajstop do podziału i tydzień na uzasadnienie-bajka

jarocin
10.01.2008 14:49:24

A zatem pozostaje mieć nadzieję, że wizytatorzy z niektórych okręgów nie są userami na naszym forum

10.01.2008 15:01:26

"jarocin" napisał:

A zatem pozostaje mieć nadzieję, że wizytatorzy z niektórych okręgów nie są userami na naszym forum


Albo ktoś z ministerstwa

Pablo
10.01.2008 18:33:24

W okręgu świdnickim także dla "Co" standard tydzień, ale Ns - 2 tygodnie jak nic! To są te kwiatki

luke
10.01.2008 20:36:25

u nas w Legnickim 1 tydzien na wszytsko choć ja pozostaję w opozycji ale cóż zrobić SO

[ Dodano: Czw Sty 10, 2008 8:37 pm ]
chyba nawet Ereciński w zielonym komentarzu "cegle" napisał że tydzień

[ Dodano: Czw Sty 10, 2008 8:37 pm ]
chyba nawet Ereciński w zielonym komentarzu "cegle" napisał że tydzień

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.