Sobota, 02 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5759
Sobota, 02 grudnia 2023

Forum sędziów

zagraniczny akt urodzenia

marks123
10.03.2010 17:43:14

Mam taki problem. Facet zlozył wniosek o uznanie dziecka. Jednoczesnie przedlozyl odpis aktu urodzenia dziecka z USC gdzie widnieje jako ojciec dziecka. Ten akt wydano w oparciu o wloski akt urodzenia gdzie widnieje rowniez jako ojciec dziecka. Przedlożyl rowniez pismo z polskiego USC ze powinien wystapic do sadu z wniioskiem o uznanie albowiem matka dziecka jest maloletnia 17 lat i uznanie moglo byc dokonane tylko przed sadem opiekunczym, a nie przed wloskim USC. Zgodnie bowiem z ppm uznanie dkonuje sie wedkug prawa ojczystego.

monikissima
11.03.2010 19:28:00

Nie mam Lexa, nie mam mojego segregatora, nie potrafię pomóc :neutral: . W takich sytuacjach pierwszeństwo ma zawsze umowa. Musisz zajrzeć do umowy polsko-włoskiej. Jednak coś mi się kojarzy, że ta umowa jest bardzo uboga - reguluje raczej kwestie doręczeń, legalizacji, uznawania. Nie ma chyba umowy regulującej, jakie prawo materialne stosujemy przy określonych sprawach. Umowy wielostronnej i aktu UE na ten temat też chyba nie ma. Wtedy stosujemy ppm, w celu ustalenia jurysdykcji i właściwego prawa materialnego. Akurat co do uznania, to w umowach dwustronnych często jest tak, że co do zasady stosuje się prawo ojczyste matki, ale czasami wystarcza prawo miejsca dokonania uznania. Tak mi się kołacze, ale nie mam pod ręką przepisów, a ostatnio miałam z tym do czynienia w lipcu (a z uznaniem we Włoszech chyba nigdy). Na pewno zawsze najpierw sprawdzasz, jak jest w umowie.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.