Niedziela, 23 czerwca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5963
Niedziela, 23 czerwca 2024

Forum sędziów

759 kpc

sebus
07.04.2010 13:15:17

Ja to mam dziś pod górę <beczy> Ale do rzeczy. Komornik prowadzi egzekucję alimentów, dłużnik jest na czysto - żadnych zaległości, reszta w terminach. Wierzycielka składa wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości. A komornik pisze do sądu, aby ten sąd ( czyli ja) wydał mu zarządzenie w trybie 759 kpc żeby on coś z tym zrobił ( z myślą między wierszami o umorzeniu egzekucji z nieruchomości) - zmierzając do zapewnienia należytego wykonania egzekucji. Ale co: po pierwsze wierzyciel się uparł, po wtóre jakoś nie widzę podstaw do nakazania umorzenia, po trzecie dłużnika nie stać na uwolnienie się od egzekucji na 883par. 2 kpc?

Tomasz Zawiślak
07.04.2010 16:29:33

Takiej sytuacji, żeby komornik się zwrócił do sądu o wydanie zarządzenia w trybie art. 759 par. 2 kpc, to jeszcze nie widziałem Wygląda mi to na próbę uzyskania darmowej porady prawnej, przerzucenia odpowiedizlaności na sąd za podjęcie decyzji i przyznanie się do niekompetencji .
Problem z egzekucją z nieruchomości świadczeń alimentacyjnych polega na tym, iż zasadniczo ma to sens tylko w stosunku do znacznych zaległości, a nie bieżących należności.
Moim zdaniem brak podstaw do umorzenia egzekucji z nieruchomości. Nie dopatrywałbym się tej podstawy w art. 799 par. 1 kpc Komornik mógłby w takiej sytuacji wstrzymać się z czynościami na podstawie art. 822 kpc, a na wniosek dlużnika zawiesić egzekucję w tej części na podstawie art. 799 par. 2 kpc. Moim zdaniem takiego wniosku nie może zastąpić zarządzenie w trybie art. 759 par. 2 kpc.
W razie zawieszenia egzekucji z nieruchomości pozostaje kwestia wzmianki o wszczeciu egzekucji, która w praktyce pełni fukcję "quasihipoteki". Bardzo często wierzycielowi chodzi właśnie o uzyskanie takiego "zabezpieczenia", a nie o efektywną egzekucję. To oczywiście poważnie ogranicza prawa właścicielskie dłużnika. Po takim zawieszeniu trudno stwierdzić umorzenie po roku na podstawie art. 823 kpc, a więc egzekucja może wisieć nawet latami. Mam niestetyty taki przypadek. Dla sądu to dodatkowy kłopot, bo pomimo zawieszenia trzeba sprawować nadzór nad zarzadcą...
Kosztami niecelowej egzekucji z nieruchomości komornik powinien obciazyć - w miarę mozliwości - wierzyciela.

Raesumując, na Twoim miejscu stwierdziłbym postanowieniem brak podstaw do wszczęcia postępowania z urzędu i na tej podstawie zakreślił sprawę w ramach nadzoru, jeżeli praktykujecie rejestrowanie takich spraw odrębnie.

Pawnik
07.04.2010 18:37:00

Popieram w całości stanowisko Przedmówcy. W przypadku sprzedaży nieruchomości koszty niecelowej egzekucji obciażą wierzyciela. Dodatkowo wierzyciel odpowiada za szkodę wyrzadzoną dłużnikowi stosowaniem sposobu egzekucji niewspółmiernie uciążliwej ( art. 799 par 1 kpc).

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.