Niedziela, 23 czerwca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5963
Niedziela, 23 czerwca 2024

Forum sędziów

przekazanie sprawy wg właścicowści wyłącznej po 3 latach

sławo
19.04.2010 10:19:11

dostałem takową. Po 3 latach sąd zorientował się, że strony zawarły umowę prorogacyjną. Do tego czasu odbyły się dwa terminy, słuchano świadków...
Czy mam szansę jakość to im zwrócić? aaa...
chcę napisać o reasumpcję
na podstawie art. 15 par. 2 kpc - sąd niewłaściwy w chwili wszczęcia stał się właściwy w toku, bowiem niewłaściwość miejscową jako taką, którą strony mogą usunąć za pomocą umowy - sąd bada tylko na zarzut zgłoszony przed wdaniem się w spór - 202 kpc a tu takiego nie było i terminy ubiegły. Skoro więc nie ma możliwości podniesienia takiego zarzutu a sąd nie bada tego z urzędu to sąd stał się właściwy na skutek braku możliwości podniesienia jego niewłaściwości i przekazanie jest contra legem...chwyci?

Przyznam trochę, że wbrew mej dotychczasowej praktyce, bo skoro na skutek umowy prorogacyjnej sąd staje się wyłącznie właściwy to uważam że tę właściwość wyłączną sąd bada z urzędu i przekazujemy u nas na tej podstawie ex oficio.

Ale w tej sprawie się wyłamię, bo wiem że taka wykładnia też działa w niektórych sądach... no nie chcę tej sprawy rozgrzebanej przez 3 lata przez inny sąd...

Johnson
19.04.2010 10:33:47

Art. 200 §2 kpc ?

Joasia
19.04.2010 13:40:42

Jak właściwość wyłączna, to nie ma, że boli...

SSR
19.04.2010 21:52:21

Niestety Johnson ma rację, choć w sprawie, o której piszesz nie było cienia podstaw do przekazania z urzędu. Podobnie zresztą jak w przypadku Twojej praktyki przekazywania ex oficio spraw, w których zawarto umowę prorogacyjną.
Nóż się w kieszeni otwiera jak coś takiego widzę .

Art. 202 nie wspomina o "właściwości wyłącznej" tylko o "niewłaściwości dającej się usunąć za pomocą umowy stron" tj. każdej za wyjątkiem właściwości wyłącznej mającej źródło w ustawie.

Umowa prorogacyjna zawsze może być przez strony zmieniona, a tym samym niewłaściwość polegająca na wniesieniu sprawy do sądu innego niż określony w umowie zawsze może być usunięta za pomocą umowy stron.

Umową stron nie może być usunięta jedynie właściwość wyłączna ustawowa.

Joasia
20.04.2010 07:25:54

Twojej praktyki przekazywania ex oficio spraw, w których zawarto umowę prorogacyjną

To nie ja przekazuję, tylko jedna dziewczyna z gór - ja wyraziłam na forum aprobatę dla jej postępowania. Niestety, nigdy nie trafiła mi się sprawa, którą mogłabym przekazać na podstawie dyrektywy konsumenckiej, ponieważ po pierwsze, nakazy robią u nas referendarze, a po drugie - jak nawet coś już do mnie trafiało, to o ile sobie przypominam moi powodowie jakoś zawsze pamiętali o powołaniu sie na 34 kpc... No i nie mogłam się jak dotąd "wykazać" prokonsumenckością.

A czemu tam nie było podstaw do przekazania z urzędu? Powołali się na wyłączną, choć jej tam Twoim zdaniem nie było? To może rzeczywiście prośba o reasumpcję, a jeśli inny sąd - to może o sprostowanie?

SSR
20.04.2010 08:43:26

"Joasia" napisał:

Twojej praktyki przekazywania ex oficio spraw, w których zawarto umowę prorogacyjną

To nie ja przekazuję, tylko jedna dziewczyna z gór - ja wyraziłam na forum aprobatę dla jej postępowania. Niestety, nigdy nie trafiła mi się sprawa, którą mogłabym przekazać na podstawie dyrektywy konsumenckiej, ponieważ po pierwsze, nakazy robią u nas referendarze, a po drugie - jak nawet coś już do mnie trafiało, to o ile sobie przypominam moi powodowie jakoś zawsze pamiętali o powołaniu sie na 34 kpc... No i nie mogłam się jak dotąd "wykazać" prokonsumenckością.Moja wypowiedź, którą cytujesz odnosiła się do postu Sława, ale proszę proszę... uderz w stół...

A czemu tam nie było podstaw do przekazania z urzędu? Powołali się na wyłączną, choć jej tam Twoim zdaniem nie było? To może rzeczywiście prośba o reasumpcję, a jeśli inny sąd - to może o sprostowanie?


W sprawie, o której pisze Sławo nie było podstaw do przekazania z uwagi na brak zarzutu podniesionego w terminie określonym w 202, a skoro tak to nastąpiło utrwalenie właściwości. Umowę prorogacyjną sąd bierze pod uwagę wyłącznie na zarzut (z wyłączeniem przypadku konsumenckiego, o którym pisałaś w innym wątku)

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.