Wtorek, 05 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5762
Wtorek, 05 grudnia 2023

Forum sędziów

ograniczenia rozszerzenia wspólności majątkowej

cyryl_mi
22.05.2010 18:26:34

Zgodnie z art. 49 par. 1 kro nie można rozszerzyć wspólności na przedmioty, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia. Sporządzono jednak akt notarialny, w którym rozszerzono wspólność majątkową na nieruchomości stanowiące dotychczas majątek osobisty małżonków. Zamieszczono wniosek o stosowny wpis w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, która została odziedziczona przez jednego z małżonków w 1970 r. Mam wątpliwości, czy takie rozszerzenie jest skuteczne w świetle powołanego przepisu kro i czy wniosek o wpis w KW może być uwzględniony ? W żadnym komentarzu nie mogę na ten temat nic wyczytać, oprócz wskazówki iż w takiej sytuacji możliwe jest przesunięcie z majątku osobistego do wspólnego, ale nie w drodze umowy majątkowej małżeńskiej, lecz np. darowizny.

arczi
24.05.2010 12:10:57

zależy jaka była treśc aktu notarialnego.
Czy rozszerzono rzeczywiście wspólność na przedmioty wcchodzące w skład majątku osobistego (co do zasady), czy też dokonano przesunięcia konkretnego skłądnika z majatku osobistego do wspólnego. Ta ostatnia czynnośc nie powinna być traktowana jako zmiana ustroju majątkowego ale jedynie darowizna, która w tej sytuacji jest dopuszczalna.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.