Środa, 24 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5903
Środa, 24 kwietnia 2024

Forum sędziów

Sprzeciw gminy od orzeczenia SKO

joanna3107
14.07.2010 11:03:52

Witajcie cywiliści,

mam dziś do zadekretowania w zastępstwie PW sprzeciw gminy od orzeczenia SKO. Nasze SKO radośnie uznało, że aktualizacja opłaty (bagatela 7-krotne podwyższenie) jest niezasadna.

Art. 80 UGN. 1. Od orzeczenia kolegium właściwy organ lub użytkownik wieczysty mogą wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Wniesienie sprzeciwu jest równoznaczne z żądaniem przekazania sprawy do sądu powszechnego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
2. Kolegium przekazuje właściwemu sądowi akta sprawy wraz ze sprzeciwem. Wniosek, o którym mowa w art. 78 ust. 2, zastępuje pozew.
3. W razie wniesienia sprzeciwu w terminie, orzeczenie traci moc, nawet gdy sprzeciw odnosi się tylko do części orzeczenia.

I tu pytanko, czy traktujecie w takim przypadku wieczystego użytkownika jako powoda, a w związku z tym wzywacie go do opłacenia pozwu, jeśli tak - pod jakim rygorem?
A może macie pomysł jak pobrać opłatę od gminy (trochę niesprawiedliwe, żeby wieczysty użytkownik płacił, jeśli to organ błędnie zaktualizwał opłatę).

katelra
14.07.2010 11:17:28

na ten temat była już mowa w następujących wątkach:

http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=3390&highlight=u%BFytkowanie+wieczyste

http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=898

art.78 ust.2 "Użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia, złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, zwanego dalej "kolegium", wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości."

znaczy, że on inicjuje postępowanie o ustalenie i musi placić, rygory jak przy normalnym pozwie.

Gotka
14.07.2010 11:38:27

niestatey w tym postępowaniu jest wiele pozornie niesprawiedliwych rzeczy, ale zawsze to ten użytkownik jest powodem nawet jak nie on skłądał sprzeciw od orz SKO
o tych rozmaitych problemach tzawislak pisze artykuł którychyba będzie w naszym nowym kwartalniku niebawem

joanna3107
14.07.2010 18:46:57

Dzięki serdeczne.

Czytałam wcześniejsze posty, ale wydawało mi się, że nie ma w nich odpowiedzi na moje dylematy.
W natłoku spraw nadmiernie przejęłam się ogromnie długim wywodem w sprzeciwie Gminy na temat tego, że ona opłaty od sprzeciwu nie wnosi, więc umknęło mi, że sprzeciw "kasuje" orzeczenie SKO, a zatem użytkownik wieczysty ma interes w ustaleniu, że aktualizacja jest niezasadna. I jeżeli nie dojdzie do wydania wyroku ustalającego, że nowa wysokość opłaty jest niezasadna, będzie musiał płacić tyle, ile mu zaproponowano.

Z niecierpliwością czekam na artykuł na ten temat

Tomasz Zawiślak
19.07.2010 21:11:07

No i po niespodziance

Artykuł już jest ... prawie gotowy Jest po prostu za długi (ponad 20 stron) i musze go przyciąć. Na publikację w odcinkach nikt się raczej nie zgodzi... Czy się ukaże w Kwartalniku, tego jeszcze nie wiadomo, bo kolegium redakcyjne bardzo wysoko zawiesiło poprzeczkę

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.