Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

egzekucja z wynagrodz. za pracę i z wierzytelności z rach. b

sławo
03.08.2010 11:09:23

temat mi wraca jak bumerang
komornik zajął wynagrodzenie dłużnika za pracę u pracodawcy, pracodawca potrąca po czym na rachunek bankowy przelawa resztę a rachunek też jest zajęty i bank przelewa wszystko na konto komornika. Dłużnik już wyczerpał ochronę z art. 54 prawa bankowego i został bez środków do życia.
Podpowiedzcie czy jest możliwość ochrony środków pieniężnych wpływających na rachunek bankowy dłużnika jako wynagrodzenie za pracę.
Usiłuje sięgnąć do art. 829 kpc ale jakość mi to nie wygląda...

Johnson
03.08.2010 12:35:28

"sławo" napisał:


Podpowiedzcie czy jest możliwość ochrony środków pieniężnych (...) dłużnika jako wynagrodzenie za pracę.


Cofnięcie zgody z art. 86 §3 kp ??

sławo
03.08.2010 13:45:47

wymysliłem że art. 829 kpc chroni egzystencję dłużnika i chroni pobory pobrane - wypłacone - pkt 5. Skoro tak to nie powinno być różnicy, czy wypłaca się do ręki i pracownik trzyma to w szufladzie czy na konto bankowe. Pieniądze te nie tracą swego "źródła pochodzenia". Komornik więc zajmując pobory wypłacone - w szufladzie lub na koncie - zastosować wyłączenie z art. 829 pkt 5 i pozostawić dłużnikowi środki na przeżycie do następnej wypłaty czyli na każdy dzień pozostały do wypłaty 1/30 wynagrodzenia wolnego od zajęcia
Rodzi się tylko pytanie, czy taki mechanizm ma zadziałać raz jeden przy zajęciu - pieniadze tre zajmowane sa jak ruchomości czy każdomiesięcznie, bo wpływy dłużnika są periodyczne?

Johnson
03.08.2010 18:17:07

"sławo" napisał:


wymysliłem że art. 829 kpc chroni egzystencję dłużnika i chroni pobory pobrane - wypłacone - pkt 5. Skoro tak to nie powinno być różnicy, czy wypłaca się do ręki i pracownik trzyma to w szufladzie czy na konto bankowe. Pieniądze te nie tracą swego "źródła pochodzenia". Komornik więc zajmując pobory wypłacone - w szufladzie lub na koncie - zastosować wyłączenie z art. 829 pkt 5 i pozostawić dłużnikowi środki na przeżycie do następnej wypłaty czyli na każdy dzień pozostały do wypłaty 1/30 wynagrodzenia wolnego od zajęcia


Masz rację

"sławo" napisał:


Rodzi się tylko pytanie, czy taki mechanizm ma zadziałać raz jeden przy zajęciu - pieniadze tre zajmowane sa jak ruchomości czy każdomiesięcznie, bo wpływy dłużnika są periodyczne?


Nie bardzo rozumiem. Rachunek bankowy jest niewątpliwie zajęty raz i dotyczy wszystkiego co wpłynie potem. Wydaje mi się że co miesiąc dłużnik musiałby występować do komornika o zwolnienie kwoty objętej art. 829 pkt 5 kpc i komornik musiałby bankowi wyraźnie pozwolić na wypłatę tej kwoty.
No i dlatego moja rada dla dłużnika jest lepsza, brać pieniądze od pracodawcy gotówką

doctor
03.08.2010 18:56:57

Art. 829 pkt. 5 k.p.c. w sposób wyraźny dotyczy pieniędzy (tj. szczególnego rodzaju ruchomości) a nie wierzytelności z tytułu prowadzenia rachunku bankowego - nijak się nie da tego obejść. To są dwa różne sposoby egzekucji i art. 829 pkt. 5 k.p.c. dotyczy tylko jednego z nich. Może tak nie powinno być, ale jest.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.