Niedziela, 23 czerwca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5963
Niedziela, 23 czerwca 2024

Forum sędziów

Czy działanie pełnomocnika może zastąpić zgodę małżonka

cyryl_mi
10.08.2010 13:31:03

Czy w sytuacji, gdy dokonanie czynności prawnej dotyczącej majątku wspólnego wymaga zgody drugiego małżonka (np. zbycie nieruchomości), dopuszczalne jest działanie jednego małżonka legitymującego się stosownym pełnomocnictwem udzielonym przez drugiego małżonka ? W praktyce najczęściej występują "akty zgody" sporządzone w trybie art. 37 par. 1 kro, ale spotkałem już akty notarialne zbycia nieruchomości, gdzie działający małżonek nie przedkładał aktu zgody, lecz udzielone wcześniej przez współmałżonka pełnomocnictwo, np. do zbywania i nabywania nieruchomości, do majątku wspólnego i osobistego. Wydaje mi się, że przepisy kro nie wyłączają stosowania przepisów kc o pełnomocnictwie, chociaż z drugiej strony sprawa dotyczy współwłasności ustawowej (bezudziałowej).

Johnson
10.08.2010 14:20:27

Pytanie jest tendencyjne - działanie pełnomocnika jest działaniem mocodawcy

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.