Sobota, 02 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5759
Sobota, 02 grudnia 2023

Forum sędziów

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

bea
10.08.2010 21:05:15

Czy pojawiły się w sądach na terenie kraju zażalenia np. rodziców na odebranie dziecka przez pracownika socjalnego, które zgodnie z nowym brzmieniem powołanej ustawy ( od 1.8.10 ) rozpatruje sąd opiekuńczy w terminie 24 godzin ?
Oraz wnioski o zobowiązanie stosującego przemoc do opuszczenia mieszkania czy domu, rozpatrywane w ciągu miesiąca przez sąd ( cywilny ?) na podstawie kpc w nieprocesie - także na tle nowej ustawy ?

pozdr.

monikissima
11.08.2010 21:37:04

Bea, tak poza tematem, ale rozwalają mnie te emotki na końcu Twojego każdego pytania/postu, nawet, gdy piszesz o takich rzeczach, jak powyżej

Nie pojawiły się, ale wprowadzono nam sobotnie dyżury pod telefonem , celem rozpoznawania ewentualnych zażaleń.

M.A.E.
12.08.2010 17:35:12

"monikissima" napisał:

ale wprowadzono nam sobotnie dyżury pod telefonem , celem rozpoznawania ewentualnych zażaleń.


dyżury weekendowe pod telefonem mamy od 7 lat.....

monikissima
13.08.2010 10:18:53

My mamy od lat sobotnie dyżury zatrzymań nieletnich i nie pod telefonem, tylko w sądzie, ale kolejka obiega wszystkie warszawskie sądy, więc trafiają się nam średnio co 6 m-cy.

kry_mi
13.08.2010 10:46:43

"monikissima" napisał:

My mamy od lat sobotnie dyżury zatrzymań nieletnich i nie pod telefonem, tylko w sądzie, ale kolejka obiega wszystkie warszawskie sądy, więc trafiają się nam średnio co 6 m-cy.


A u nas od lat w wolne dni (w tym w weekendy) jest tak, że nie ma "specjalizacji", tzn. każdy sędzia ma dyżur wg grafika i robi wszystko czyli i w karnych i rodzinnych. Na szczęście nie mamy szpitala psychiatrycznego w swojej właściwości. Dodam, że w ciągu tygodnia także poza godzinami pracy sądu, rodzinni maja dyżury co do naszych nielatów i małolatów. Wychodzi na to, że karnicy są dobrzy w naszych sprawach i odwrotnie. Jak również, że cywilni są najlepsi także w 0bcych im mentalnie sprawach karnych i rodzinnych

monikissima
15.08.2010 09:23:22

"bea" napisał:

nigdy nie daję trzech emotek, zawsze jedną, żeby okazać moją sympatię dla WAS


Acha, na to nie wpadłam zwłaszcza, że ta emotka nazywa się LOL. Ale wszystko jasne . Ja na moim innym forum, używam emotki "confused", jak nie wiem, co jest grane. Podobnie emotki "neutral" używam z racji "wyrazu twarzy emotki", a nie jej nazwy.

sponn
15.08.2010 13:25:27

"bea" napisał:


dyżury całodobowe na areszty nieletnich i pilne małoletnich ( dokładny grafik plus telefon służbowy ) mamy od lat, każdy co miesiąc po 2 tygodnie
teraz jednak problem jest inny, bo teoretycznie zażalenie może wpłynąć faxem np. w piątek o 23.00 i muszę je rozpatrzeć do soboty do 23.00, a nawet nie wiem o jego wpłynięciu
czy macie jakieś "wskazania" ?

pozdr.


U nas takze sa duzury ale tylko rodzinni biora udzia w tej zabawie (karni maja swoje, cywilni, pracowi i gospodarczy wcale co uwazam za rozsadny podzial obowiazkow).

Co do zazalen na faks to sorry ale jedyne wyjscie to udostepnienie numeru faksu w telefonie komorkowym sluzbowym i zakup przenosnego urzadzenia faksowego przez sad

A tak na powaznie to przeciez zazalenie powinno spelniac wymogi formalne - miedzy innymi zawierac podpis (orginalny a nie wydrukowany z faksu) wiec ja bym wzywal do uzupelnienia brakow (po przyjsciu do pracy w poniedzialek).

bea
15.08.2010 20:31:29

"sponn" napisał:

Co do zazalen na faks to sorry ale jedyne wyjscie to udostepnienie numeru faksu w telefonie komorkowym sluzbowym i zakup przenosnego urzadzenia faksowego przez sad.A tak na powaznie to przeciez zazalenie powinno spelniac wymogi formalne - miedzy innymi zawierac podpis (orginalny a nie wydrukowany z faksu) wiec ja bym wzywal do uzupelnienia brakow (po przyjsciu do pracy w poniedzialek).


ba, gdyby to było takie proste...

oto brzmienie przepisu ustawy :

Art. 12b. 1. Rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym przysługuje zażalenie do sądu opiekuńczego na odebranie dziecka, o którym mowa w art. 12a. W zażaleniu można domagać się zbadania zasadności i legalności odebrania dziecka oraz prawidłowości jego dokonania.
2. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza Policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W takim przypadku zażalenie podlega niezwłocznemu przekazaniu do sądu opiekuńczego.
3. Sąd rozpatruje zażalenie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności odebrania dziecka sąd zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym, od których dziecko zostało odebrane.
4. W przypadku stwierdzenia bezzasadności, nielegalności lub nieprawidłowości odebrania dziecka sąd zawiadamia o tym przełożonych osób, które dokonały odebrania.


ten faks może przyjść np. z policji czy Mops - u...
z doświadczenia wiem, że prędzej się coś zdarzy, niż powstaną tzw. "wytyczne", na wszelki zatem wypadek martwię się na zapas, jak to mam we zwyczaju...

pozdr.

sponn
15.08.2010 21:27:17

"bea" napisał:

2. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza Policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W takim przypadku zażalenie podlega niezwłocznemu przekazaniu do sądu opiekuńczego.Bea ale z czego wnosisz ze policja albo MOPS ma to przekazywac faksem. Czyli zazalenie moze zlozyc uczestnik za posrednictwem pracownika czy Policji na pismie, z zachowaniem wymogow formalnych i zdaje sie oplacajac go (chyba zapomnieli poprawic ustawy o kosztach choc nie sprawdzalem tego wiec jak mowie tylko chyba). Policja i MOPS ma to przekazac niezwlocznie czyli bez uzasadnionej zwloki. To nei wniosek o areszt (nie ma tam zadnego czasu w ktorym Policja czy MOPS ma to przekazac sadowi) wiec nie przesadzajmy

Prawdopodobnie gdybym dostal to faksem to po pierwsze nawet bym sie do poniedzialku o tym nie dowiedzial a po drugie nawet jakbym sie dowiedzial (nie wiem jakim cudem bo od 15.30 w piatek do 7.30 w poneidzialek chyba tylko duchy odwiedzaja budynek w ktorym urzedujemy) to bym czekal na oryginal dokumentu...
Nie popadajmy w paranoje bo sami sobie kuku zrobimy.

kry_mi
16.08.2010 19:50:56

"bea" napisał:Art. 12b. 2. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza Policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W takim przypadku zażalenie podlega niezwłocznemu przekazaniu do sądu opiekuńczego.
3. Sąd rozpatruje zażalenie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności odebrania dziecka sąd zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym, od których dziecko zostało odebrane.

ten faks może przyjść np. z policji czy Mops - u...


Myślę, że sponn dobrze myśli . Braki formalne zażalenia jak najbardziej. Bo przecież kiedy mamy wniesione zażalenie? Chyba dopiero wtedy jak spełnia warunki formalne. Ta ustawa nie wyłącza chyba kpc ? Mam też pytanie W JAKIM SKŁADZIE BĘDZIEMY ROZPOZNAWAĆ ZAŻALENIE, a poza tym czy w tej ustawie jest jakieś odesłanie w tym zakresie do kpc, tj. do postępowania przed sądem drugiej instancji ?

[ Dodano: Sro Sie 18, 2010 12:37 pm
]
Halo, halo.

Czy ktoś juz się zastanawiał nad składem sądu ?

[ Dodano: Sro Sie 18, 2010 4:57 pm ]
Im dłużej myślę tym więcej wątpliwości!
Nie mam żadnych materiałów pomocniczych ani też kontaktu na bieżąco z sędziami. Zastanawiam się zatem czysto teoretycznie. Po pierwsze gdzie to zażalenie będzie wpisywane - do jakiego urządzenia biurowego? Rozpoznanie zażalenia kończyć będzie sprawę oddzielnie zarejestrowaną , a jako co będziemy dekretować zażalenie, tzn. w jakiej sprawie ? Czy my oddzielnie będziemy wszczynać sprawę co do władzy rodzicielskiej? Jęzeli będziemy stosować odpowiednio przepisy pierwszoinstancyjne, to w jakim składzie, czy na posiedzeniu jawnym, czy będziemy mieć obowiązek wysłuchania małoletniego? I to wszystko w ciągu 24 godzin?

mefisto
19.08.2010 12:06:05

my sprawe wpisywac bedziemy pierwotnie do Nmo a w rozpoznaniu zazalenia stwierdzimy jedynie zasadnosc lub brak odebrania dziecka a nastepnie wpisujemy sprawe do Nsm i wszczynamy z urzedu - wszystko w skladzie jednoosobowym ( zgodnie zreszta z wytycznymi z ostatniego szkolenia)

Armani
21.08.2010 23:06:37

Osobiście uważam , że mamy kolejny bubel legislacyjny . Wprowadzono nastepne obowiązki na sądy bez większego zastanowienia . Dotychczas obowiązujące procedury były wystarczające.

Po pierwsze powstaje pytanie - od kiedy liczymy 24 h na podjęcie decyzji , czy dziecko pozostawić w pogotowiu , czy zwolnić do rodziny ? Chyba trzeba przyjąć , że od daty i godziny zawiadomienia sądu rodzinnego .

Powstaje też problem , że jak wydajemy taką decyzję w weekend to komu ją doręczamy ? Faxem do rodziców lub do MOPS , który i tak w tym czasie jest zamknięty - absurd

Wykonanie tej decyzji i to tradycyjną drogą i tak nastąpi dopiero w dniu roboczym.

Kolejnym problemem jest rzeczywiście - w jakim skladzie rozpoznaje sąd zażalenie na czynność odebrania dziecka ? oraz od kiedy liczymy 24 h na rozpoznanie zażalenia ?

w przypadku pierwszego pytania uważam , że nie wykluczone , iż zażalenie - stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w kpc - rozpoznaje sąd w skladzie 3 sędziów . Rodzi to ewentulany obowiązek zapewnienie dyżurów weekendowych nie jednego , a trzech sędziów . Uważam , że w najblizszym czasie powinno to być przedmiotem pytania prawnego do SN.

Odnośnie terminu rozpoznania zażaleń do w naszym okręgu przyjęto pogląd , że od czasu uzupełnienia przez skarżącego braków formalnych zażalenia .
Spotkałem sie z pogądem odmiennym - ale była to opinia adwokata.

[ Dodano: Sob Sie 21, 2010 11:14 pm ]
w uzupełnieniu do koleżanki Kry - mi ; w ustawie nie ma żadnego odeslania do kpc.

Ponadto , od 1.10. 2010 r. w tych sprawach będziemy mieli dyżury tylko my i cywilni ; za to zwolnieni będziemy z dyżurów aresztowych .

kazanna
23.08.2010 17:36:36

bubel prawny to za mało powiedziane. Kolejny przykład wiary ustawodawcy, w magiczną, sprawczą siłę przepisów. To fascynujące, jak ta wiara jest silnie zakorzeniona... wystarczy uchwalić przepis i już - hopla ! świat zbawiony.

Jak widzę takie potworki to...

kry_mi
25.08.2010 22:15:00

"mefisto" napisał:

my sprawe wpisywac bedziemy pierwotnie do Nmo a w rozpoznaniu zazalenia stwierdzimy jedynie zasadnosc lub brak odebrania dziecka a nastepnie wpisujemy sprawe do Nsm i wszczynamy z urzedu - wszystko w skladzie jednoosobowym ( zgodnie zreszta z wytycznymi z ostatniego szkolenia)


a przez kogo było organizowane szkolenie i kto je prowadził? A wszczęcie z urzędu to w jakiej sprawie konkretnie? Bo wydaje mi się, że od przedmiotu sprawy zależy skład Jak wytłumaczono podstawę jednoosobowego składu?

gregkg
13.09.2010 13:11:30

A z czego wnioskujecie, że wnioski o zobowiązanie do opuszczenia lokalu przez stosującego przemoc mają rozpoznawać sądy cywilne? W mojej ocenie, sprawa na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest sprawą rodzinną. Jeżeli jest to możliwe, uprzejmie proszę o pomoc w powyższej kwestii

[ Dodano: Pon Wrz 13, 2010 1:14 pm ]
Szczególnie że w razie zmiany okoliczności nasz ustawodawiec wprowadził możliwość zmiany lub uchylenia - a to do cywilnego już mi nie bardzo pasuje...

kry_mi
13.09.2010 19:20:33

"gregkg" napisał:

A z czego wnioskujecie, że wnioski o zobowiązanie do opuszczenia lokalu przez stosującego przemoc mają rozpoznawać sądy cywilne? W mojej ocenie, sprawa na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest sprawą rodzinną. Jeżeli jest to możliwe, uprzejmie proszę o pomoc w powyższej kwestii

[ Dodano: Pon Wrz 13, 2010 1:14 pm ]
Szczególnie że w razie zmiany okoliczności nasz ustawodawiec wprowadził możliwość zmiany lub uchylenia - a to do cywilnego już mi nie bardzo pasuje...


Dosyć obszernie na ten temat dyskutowano na forum w dziale cywilna procedura w wątku eksmisja w nieprocesie. Można poczytać i ewentualnie podzielić się z nami swoją refleksją

Johnson
13.09.2010 19:29:25

"kry_mi" napisał:


Można poczytać i ewentualnie podzielić się z nami swoją refleksją


http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=3579&ostdays=0&ostorder=asc&start=0#top

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.