Wtorek, 05 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5762
Wtorek, 05 grudnia 2023

Forum sędziów

wyłącznie sędziego w post. poprawczym

gzrech
04.10.2010 21:05:23

Mam pytanie do sędziów orzekających w sprawach rodzinnych. Orzekam w karnym i dziś dostałem sprawę w wydziału rodzinnego i mam problem. Z góry przepraszam za być może infantyle problemy i pytania.
Toczyło się postępowanie wyjaśniające z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Jeden sędzia przesluchał świadków, drugi zaś wydał postanowienie oskierowaniu sprawy do postępowania poprawczego. Nastepnie sędzia ten napisał wniosek do prezesa o wyznaczenie innego sędziego spoza 2osobowego wydziału rodzinnego - wskazując na orzeczenie bodajże MTS (bądź innego sądu dokładnie nie pamiętam), które zakazuje prowadzania postępowania poprawczego sędziemu, ktory orzekał w toku czynności wyjaśniających. Prezes sprawę przekazał zarządzeniem bez podstawy prawnej.

Po pierwsze moim zdaniem zastosowanie znajdują w tej materii przepisy kpk i winien zostać złożony wniosek o wyłączenie, który powinien zostać merytoryczenie rozpoznany.
Po drugie opisana wyżej praktyka skutkować będzie tym, że sędziowie z 2 osobowy wydziału rodzinnego nigdy nie będą prowadzić postepowań poprawczych.

kazanna
04.10.2010 21:24:42

no cóż... zrobili to chyba specjalnie , bo postanowienie o rozpoznaniu w postępowaniu poprawczym mógł wydać ten sam sędzia , co przesłuchiwał świadków. A co do wyłączenia - to faktycznie, powinni lepiej się postarać i złożyć wniosek, z powołaniem na stosowny przepis kpk.
no tak się teraz porobiło w rodzinnych, w związku z tym orzeczeniem ...

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.