Sobota, 02 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5759
Sobota, 02 grudnia 2023

Forum sędziów

ustalenie ojcostwa i przysposobienie

fafique
26.11.2010 20:38:26

Witam rodzinników

Mam w referacie sprawę o ustalenie ojcostwa i alimenty, jest już sprawa starą, trzeba stosować przepisy sprzed nowelizacji 2009. Matka dziecka domagała się nadania dziecku swojego nazwiska, nie przyznawania władzy rodzicielskiej ojcu. Po złożeniu pozwu wyszła za mąż (nie za ojca dziecka). Po jakimś czasie cofnęła powództwo, przedstawiła także nowy akt urodzenia, z którego wynika, że jej mąż dał dziecku nazwisko. Ówczesny sędzia referent uznał cofnięcie za niedopuszczalne, ponadto pozwany również nie zgodził się na cofnięcie. W sprawie przeprowadzono dowód z badań DNA, które potwierdziły ojcostwo pozwanego. Przez jakiś okres matka dziecka, nie odbierała wezwań na rozprawę, ostatnio jednak stawiła się i złożyła do akt odpis prawomocnego postanowienia o przysposobieniu przez jej męża dziecka, którego dotyczy moje postępowanie. Postanowienie to Sąd wydał w czerwcu tego roku, pewnikiem nie wiedząc, o toczącej się sprawie o ustalenie ojcostwa.
Myślicie, że mogę prowadzić moje postępowanie i orzec o ojcostwie ? Co z nazwiskiem dziecka ? Czy działać w kierunku wznowienia postępowania o przysposobienie (tj. zawiadamiać prokuratora, żeby rozważył złozenie skargi o wznowienie?).
Będę wdzięczna za sugestie.
Pozdrawiam!
fafique

iga
26.11.2010 22:41:25

Przysposobienie nie stoi na przeszkodzie ustaleniu ojcostwa - jest orzeczenie SN w komentarzu ale komentarz mam w pracy.
Ale od czego jest ...komputer
Uchwała 7 sędziów SN z 20 marca 1976 IIICZP 77/75 OSNCP 1976/9 poz 185

acha - i według mnie dziecko zachowuje nazwisko przyposabiającego.

Z własnej inicjatywy nie robiłabym nic więcej poza tym ustaleniem ojcostwa - od tego są adwokaci, ew. prokurator. Sąd ma być bezstronny.

fafique
29.11.2010 20:04:55

Dziękuję za orzeczenie, w robocie znajdę Zamierzałam rozstrzygnąć kwestię ojcostwa, pomimo, że pojawiły się sugestie, żeby uwzględnić cofnięcie pozwu
Pozdrawiam!

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.