Sobota, 02 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5759
Sobota, 02 grudnia 2023

Forum sędziów

Sprawa doroslego nieletniego czyli wlasciwosc

sponn
19.01.2011 10:48:46

Witam

Mam malutka zagwostke. Mianowicie wplywa do wydzialu rodzinengo sprawa pelnoletniego "nieletniego". Mianowicie czyny ktorych sie dopuscil obecnie juz dorosly czlowiek mialy miejsce przed ukonczeniem przez niego 17 lat. Obecnie ma skonczone lat 20. Czyny sa popelnione wspolnie z doroslymi.

Zgodnie z art. 18 sprawe powinien rozpoznawac moim zdaniem sad karny - wlasciwy wedlug przepisow kpk. Sprawy nigdy bowiem nie wszczeto in personam w stosunku do nieletniego a tym samym stosuje art. 18 par. 1 pkt 2 i par. 2 pkt 2.

I teraz co powinieniem zrobic i w jaki sposob.

Postanowienie, zarzadzenie, sedzia rodzinny czy moze sad rodzinny.

Wymyslilem ze postanowieniem sadu zwrocic prokuraturze (niezaskarzalnym jak mi sie zdaje ale chyba napisze uzsadnienie bo nie skumaja) - tak konkretnie to tez nie wiem czy zwrocic czy stwierdzic niewlasciwosc i przekazac (ale z drugiej strony przepisy o wlasciwosci i przekazywaniu dotycza tylko sadu). Nie moge przesac do karnego bo przeciez nie ma aktu oskarzenia. Ktos mial cos podobnego czy moze macie sprytniejsze prokuratury ?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.