Poniedziałek, 11 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5768
Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Forum sędziów

Podział nieruchomości

mariusz78
04.02.2011 15:24:13

Witajcie
Zastanawiam się co zrobić...
Prowadzę sprawę o zniesienie współwłasności przez podział i wydzielenie dwóch innych działek.
Projekt podziału został sporządzony. Żadna z nowo wydzielonych działek nie ma jednak dostępu do drogi publicznej (działka przed podziałem również takiego dostępu nie miała). Z tymże nowo wydzielone działki stanowią całość gospodarczą z innymi działkami, których właścicielami są osoby, którym mają przypaść nowo podzielone działki (nowa działka A ma przypaść osobie Y, który jest właścicielem działki B, graniczącej z działką, a działka B ma dostęp do drogi publicznej). Z jednej strony zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Jeżeli jednak ustanowiłbym służebność drogi koniecznej na rzecz właściciela działki A, to doprowadziłbym do sytuacji, że właścicielem nieruchomości obciążonej i władnącej jest ta sama osoba - czyli konfuzja i art. 247 kc.
Co robicie w takiej sytuacji?

Johnson
04.02.2011 15:42:16

Dzielić - jak mają którędy dojechać.

Hakoss
04.02.2011 20:24:24

Z dostępem do drogi publicznej jest podobnie jak z "normami obszarowymi" wg. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, można dzielić fizycznie, jeżeli nowopowstałe działki posłużą do powiększenia działek sąsiednich.
Ja też bym podzielił.

cin
04.02.2011 20:53:33

Też bym podzielił

TDK
04.02.2011 22:43:37

"mariusz78" napisał:

Witajcie
Z jednej strony zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Jeżeli jednak ustanowiłbym służebność drogi koniecznej na rzecz właściciela działki A, to doprowadziłbym do sytuacji, że właścicielem nieruchomości obciążonej i władnącej jest ta sama osoba - czyli konfuzja i art. 247 kc.
Co robicie w takiej sytuacji?


Taka sytuacja została wprost przewidziana w ugn
Przeczytaj art. 93 ust. 3 zdanie ostatnie.

W przypadku gdy wydziela się działki na powiększenie nieruchomości sąsiedniej wydzielone działki nie muszą mieć dostęu do drogi publicznej. Moim zdaniem w sentencji orzeczenia powinno być określone do jakiej nieruchomości będą przyłączone i że przez nią będą miały dostęp do drogi publicznej - żeby w przyszłości nie przyszli o ustanowienie służebności przez grunty innych sąsiadów. Oni lub ktoś komu te wydzielone działki sprzedadzą.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.