Środa, 06 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5763
Środa, 06 grudnia 2023

Forum sędziów

biegli przed wszczęciem postępowania przygotowawczego

Rafalski
24.03.2011 12:03:23

Poszukuję informacji na temat wykorzystania biegłego podczas czynności w trybie 308 kpk.

Treść art 308 mówi o możliwości dokonania oględzin "w razie potrzeby z udziałem biegłych", jednocześnie wiadomo, że w trybie 308 biegłego powołać nie można. Instrukcja dochodzeniowa (zarz. 1426 KGP z 23.12.2004) mówi o utrwaleniu ustnej opinii biegłego uczestniczącego w czynnościach w trybie 308 w protokole czynnosci, w związku z którą złożył opinię (np. oględzin?), a postanowienie o powołaniu biegłego można wydać już po dokonaniu czynności, jeśli nie można było tego zrobić wcześniej.

Pytanie jest następujące. Czy skoro nie zostało wydane postanowienie o powołaniu biegłego, to osoba dysponująca stosowną wiedza specjalną, przybrana do udziału w oględzinach w trybie 308 jest biegłym, czy nie jest? Dotyczy to licznych zdarzeń, najpowszechniej np. podczas oględzin zwłok z udziałem biegłego lekarza. czy jest tak, ze osoba ta jest biegłym (w rozumieniu kpk), ale postanowienie o powołaniu wydaje się po formalnym wszczęciu postępowania, czy też nie może funkcjonować jako biegły (pojęcie to rozumiemy więc jako kogoś, kto wiedzę specjalną ma, ale formalnie jest "tylko" specjalistą).
Uczestniczyłem w dyskusji na ten temat, gdzie ścierały się dwa wynikające z powyższego pogądy. Ponieważ koncensusu nie osiągnięto, proszę o pomoc tutaj. Zasadniczym celem dyskusji było ustalenie, czy biegły uczestnicząc w oględzinach w trybie 308 może następnie być powołany do sporządzenia opinii czy też nie? Jeśli podczas oględzin jest biegłym, to nic nie stoi na przeszkodzie, ale jeśli specjalistą, to raczej wyłaczałoby to jego dalszy udział w postępowaniu w roli biegłego.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.