Środa, 06 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5763
Środa, 06 grudnia 2023

Forum sędziów

Gabinet specjalistyczny = 7% wyższa kwota wynagrodzenia

molier
25.03.2011 16:53:45

Witam. Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami i przede wszystkim wiedzą w temacie. Biegły sądowy (okulista), przedstawił rachunek na kwotę 160 zł za sporządzenie opinii. Uzasadnił, że kwota wynagrodzenia jest podwyższona o 7% w związku z badaniem w gabinecie specjalistycznym poza sądem. Nie dołączył do rachunku karty pracy biegłego, ani umowy najmu specjalistycznego gabinetu. Pytanie jednak dotyczy tego, czy w ogóle jest możliwość podwyższenia wynagrodzenia o 7 % z tytułu podanego przez biegłego?
Przestudiowałem dekret z 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym; czytywałem się też w rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 18 grudnia 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym. Nie znalazłem przepisów, które uzasadniałyby podwyższenie kwoty wynagrodzenia o 7 % w związku z badaniem w specjalistycznym gabinecie. A może coś przeoczyłem po całym dniu pracy?
Jeśli ktoś potrafi pomóc, to proszę o wsparcie.
Molier.

CR
25.03.2011 19:27:55

"molier" napisał:

Pytanie jednak dotyczy tego, czy w ogóle jest możliwość podwyższenia wynagrodzenia o 7 % z tytułu podanego przez biegłego?

Wydaje mi się, że tak pod warunkiem, że były to tzw. "inne wydatki niezbędne do wydania opinii", a biegły jest w stanie je odpowiednio udokumentować.
Przykład: biegły jest emerytem i od ZOZ-u wynajmuje na godziny gabinet w celu badań dla sądu.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.