Poniedziałek, 22 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5992
Poniedziałek, 22 lipca 2024

Forum sędziów

Podatek od pełnomocnictwa.

HK
01.04.2011 00:29:09

Na jakich zasadach pobierany jest podatek od udzielenia pełnomocnictwa? jestem pełnomocnikiem kilku osób z rodziny w różnych sprawach w różnych sądach. co mnie dziwi to fakt, że w jednych wymagana jest opłata 17 zł od pełnomocnictwa, a w innych nie. Moge prosić o info, czy jest na to jakaś zasada, czy "co wieś to inna pieśń"?

Dred
01.04.2011 00:42:50

chyba jest jakaś ustawa...

Włóczykij
01.04.2011 00:53:34

ustawa o opłacie skarbowej do wygooglowania, a tam wszystko ...(i wątplwości jak zwykle ...)

beta
01.04.2011 00:57:05

Obowiązek uiszczenia opłaty skarbwej wynika wprost z ustawy o opłacie skarbowej
z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz.U. Nr 225, poz. 1635).
Dodatkowo obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zapłaty opłaty skarbowej z dnia 28 września 2007 r. (Dz.U. Nr 187, poz. 1330).

richter
01.04.2011 00:58:37

dziwi mnie fakt, że w dobie google tak trudno jest wpisać w przeglądarkę słowa "ełnomocnictwo 17 zł rodzina" albo coś podobnego. nie trzeba pisać nawet słowa opłata skarbowa, aby czegoś się dowiedzieć?

każdą daninę publiczną, zgodnie z konstytucją, reguluje ustawa - tego można nie wiedzieć, ale z googla to się chyba łatwiej korzysta. więc co, lenistwo?

ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej:

w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym - to jest zasada

w art. 2 jest wskazane, kiedy złożenie pełnomocnictwa nie podlega opłacie skarbowej

w ostatniej rubryce tabeli stanowiącej załącznik do ustawy są określone przypadki zwolnienia od uiszczenia opłaty skarbowej. zwolnienie ma miejsce, gdy: dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia:
1) poświadczony notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów
2) w sprawach:
a) karnych, karnych skarbowych i dyscyplinarnych oraz w sprawach o wykroczenia
b) cywilnych, w których mocodawcy przysługuje zwolnienie od kosztów sądowych
3) jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu
4) jeżeli mocodawcą jest podmiot określony w art. 7 pkt 1-5 ustawy
5) jeżeli dotyczy podpisywania deklaracji podatkowych składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Volver
02.04.2011 20:48:57

"richter" napisał:

dziwi mnie fakt, że w dobie google tak trudno jest wpisać w przeglądarkę słowa "ełnomocnictwo 17 zł rodzina" albo coś podobnego. nie trzeba pisać nawet słowa opłata skarbowa, aby czegoś się dowiedzieć?


hm..może nie wie co to google? i zakłada te , no te...co ja nie wiem.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.