Środa 06 lipca 2022 Wydanie nr 5245

Karne materialne

grzywna przy zawiasach bez korzyści majątkowej

Petrus napisał w dniu 22.05.2011 o godzinie 17:08:59 :

mała zagadka - dlaczego nie można orzec grzywny z art. 71 kk, zawieszając wykonanie kary pozbawienia wolności, jeśli nie było chociażby chęci osiągnięcia korzyści majątkowej, np. 178a kk?...
otóż, jak rozumiem moją miejscową prokuraturę, dlatego że...: w art. 178a jest w zagrożeniu przewidziana kara grzywny, a zatem należało ją wymierzyć, jeśli chce Sąd tak faktycznie ukarać sprawę, a jeśli już orzeka karę pozbawienia wolności i łaskawie ją zawiesza, to nie wolno orzec dodatkowej akcesoryjnej grzywny, bo wymierzenie grzywny w ogóle było możliwe. powołują się bodaj na
Wyrok
Sądu Najwyższego
z dnia 2 lutego 2010 r.
III KK 15/10
W wypadku, gdy wśród zbiegających się przestępstw choćby jedno jest zagrożone grzywną lub można było za nie taką karę orzec na podstawie innego przepisu, a wymierzoną karę pozbawienia wolności lub ograniczenia wolności zawieszono tytułem próby, należy uznać, że nie są spełnione warunki do stosowania kary grzywny przewidzianej w art. 71 § 1 k.k.
LEX nr 577193

ale to było na kanwie art. 33 § 2 kk uwalone - i tak, moi koledzy zaczęli orzekać zgodnie z poglądem prokuratury, która zaczęła wszystkie wyroki z art. 178a kk skarżyć, a uważają dalej odmiennie, że jeśli sprawca zasługuje na kpw, ale zachodzą jednak jeszcze warunki do art. 69 kk, to w takiej sytuacji nie można orzec grzywny inaczej i dla odczucia kary dają grzywnę z art. 71 kk

jak uważacie, jak wygląda to u Was?

violan napisał w dniu 22.05.2011 o godzinie 17:50:32 :

U nas tak to nie wygląda. I szczerze mówiąc jestem

Dżoana napisał w dniu 22.05.2011 o godzinie 18:07:05 :

u nas też tak to nioe wygląda i równie3ż jestem zdziwiona... Co więcej - u nas Proki b. cześto wnioskują o grzywnę z 71 kk nawet jeśli taką karę przewiduje ustawowe zagrożenie

censor napisał w dniu 22.05.2011 o godzinie 19:00:51 :

Robimy jak Violan lub Dżoana, cytowanego orzeczenia SN chyba nigdy nie zaakceptuję.

zgredmen napisał w dniu 22.05.2011 o godzinie 19:51:57 :

Rozwiązanie wynika wprost z treści przepisu art 71p1 kk, zgodnie z którym "zawieszając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może orzec grzywnę w wysokości do 180 stawek dziennych, jeżeli jej wymierzenie na innej podstawie nie jest możliwe"
Skoro zatem wymierzenie grzywny przy 178ap1 kk jest możliwe (jako kara samoistna) a sąd z tej możliwości nie korzysta i orzeka karę pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem, to przesłanka z art. 71p1 kk nie jest spełniona, czyli grzywny na tej podstawie orzec nie można.
Kiedyś SO zmienił mi wyrok eliminując grzywnę orzeczoną na tej właśnie podstawie, za skazanie za przestępstwo zagrożone grzywną, OW i KPW przy wymierzeniu KPW i jej zawieszeniu.
U naszej Prok to brzmienie art 71 się nie przyjęło i nagminnie przy wnioskach w 335 oprócz kpw i zawiasów żądają grzywnę. Pewnie jak w całej Polsce.
Dotyczy to również przestępstw popełnionych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ostatnio trafiła mi się 335 gdzie przy skazaniu za 297 kk grzywnę orzekłem na podstawie art 33p2 kk. Był wniosek o uzas i nawet apelacja Proka, której się nie spodziewałem, ale jednak. I zarzucili, że grzywnę wymierzyłem na podst 33 a nie 71
Ciekaw byłem bardzo co zrobi SO, ale Prok Okr. cofnął apelację.

totep napisał w dniu 22.05.2011 o godzinie 22:06:03 :

Ale zaraz, zaraz jak jest zagrożenie alternatywne to nie znaczy, że możesz orzec i karę pozb. woln. i grzywnę jednocześnie. Właśnie w takiej sytuacji orzekam grzywnę z 71 kk, bo nie ma samoistnej podstawy orzeczenia grzywny. jak np. w przypadku przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej

violan napisał w dniu 22.05.2011 o godzinie 22:19:09 :

"totep" napisał:

Ale zaraz, zaraz jak jest zagrożenie alternatywne to nie znaczy, że możesz orzec i karę pozb. woln. i grzywnę jednocześnie. Właśnie w takiej sytuacji orzekam grzywnę z 71 kk, bo nie ma samoistnej podstawy orzeczenia grzywny. jak np. w przypadku przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej


To oczywista oczywistość

Petrus napisał w dniu 23.05.2011 o godzinie 00:32:02 :

otóż w mojej Prok. nie jest to oczywistość.
jakby czytać litera po literze to trzeba by może i się zgodzić z takim poglądem proków, ale z duchem to już nie, bo szansa na grzywnę jest, samoistna, ale jak już przywaliliśmy raz grzywnę i nic, drugi i nic, nawet zapłacił i dalej hula to jakżeby nie dać mu kpw, ale jeszcze zawieszając ciuteńkę, szansy dając... i grzywna skoro płaci, żeby poczuł dalej, że coś to hulanie kosztuje... iiiii tu halt!!! prok mówi nie lzia Sądzie grzywieńki nie nada!!! mogłeś Sądzie dać trzeci raz grzywnę samoistną, a tak nie chciałeś, strata Skarbu Państwa...
dla mnie idiotyzm

totep napisał w dniu 23.05.2011 o godzinie 12:13:10 :

"violan" napisał:

Ale zaraz, zaraz jak jest zagrożenie alternatywne to nie znaczy, że możesz orzec i karę pozb. woln. i grzywnę jednocześnie. Właśnie w takiej sytuacji orzekam grzywnę z 71 kk, bo nie ma samoistnej podstawy orzeczenia grzywny. jak np. w przypadku przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej


To oczywista oczywistość

zgredmen napisał w dniu 23.05.2011 o godzinie 20:37:51 :

"totep" napisał:

Ale zaraz, zaraz jak jest zagrożenie alternatywne to nie znaczy, że możesz orzec i karę pozb. woln. i grzywnę jednocześnie. Właśnie w takiej sytuacji orzekam grzywnę z 71 kk, bo nie ma samoistnej podstawy orzeczenia grzywny. jak np. w przypadku przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej


No właśnie w przypadku zagrożenia alternatywnego masz możliwość orzeczenia grzywny na podstawie przepisu który taką karę przewiduje np. 178a par 1 kk.
A jeśli z grzywny na tej podstawie rezygnujesz i za 178a par 1 kk orzekasz KPW i zawiasy, odpada możliwość orzeczenia grzywny na podstawie art 71 par 1 kk. ot co.

totep napisał w dniu 23.05.2011 o godzinie 21:05:13 :

"zgredmen" napisał:

Ale zaraz, zaraz jak jest zagrożenie alternatywne to nie znaczy, że możesz orzec i karę pozb. woln. i grzywnę jednocześnie. Właśnie w takiej sytuacji orzekam grzywnę z 71 kk, bo nie ma samoistnej podstawy orzeczenia grzywny. jak np. w przypadku przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej


No właśnie w przypadku zagrożenia alternatywnego masz możliwość orzeczenia grzywny na podstawie przepisu który taką karę przewiduje np. 178a par 1 kk.
A jeśli z grzywny na tej podstawie rezygnujesz i za 178a par 1 kk orzekasz KPW i zawiasy, odpada możliwość orzeczenia grzywny na podstawie art 71 par 1 kk. ot co.

W ogóle mnie to nie przekonuje

violan napisał w dniu 23.05.2011 o godzinie 21:37:39 :

"totep" napisał:

W ogóle mnie to nie przekonuje


Mnie też. Po co stwarzać problemy i zalesiać zalesione Zalesie....

Petrus napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 00:15:21 :

przekonuje, czy też nie, ale nie powinna być jednolita praktyka? bo mojej koleżance zapomnieli powiedzieć, że taka jest opinia proków i już ma kilka wniosków o uzasadnienie i jako pierwsza chyba pójdzie z tym do II instancji, bo reszta asekuracyjnie nie dawała grzywny po deklaracji skarżenia przez proków

bzyk napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 07:39:38 :

No to wam odwoławczy wyprostuje proków. Będą mieli fatalną statystykę "udanej apelacyjności".

kam napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 08:10:52 :

"Petrus" napisał:

bo reszta asekuracyjnie nie dawała grzywny po deklaracji skarżenia przez proków

brzmi nieco przerażająco...

censor napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 09:17:56 :

"Petrus" napisał:

reszta asekuracyjnie nie dawała grzywny po deklaracji skarżenia przez proków
Zanim przypadki kiedy - z tych samych pobudek - asekuracyjnie dają grzywny mimo że art.58 par.2 kk się kłania...

Darkside napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 09:24:24 :

"totep" napisał:

Ale zaraz, zaraz jak jest zagrożenie alternatywne to nie znaczy, że możesz orzec i karę pozb. woln. i grzywnę jednocześnie. Właśnie w takiej sytuacji orzekam grzywnę z 71 kk, bo nie ma samoistnej podstawy orzeczenia grzywny. jak np. w przypadku przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej


To oczywista oczywistość najoczywistsza

censor napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 10:46:52 :

"kam" napisał:

bo reszta asekuracyjnie nie dawała grzywny po deklaracji skarżenia przez proków
brzmi nieco przerażająco...Zgadzam się... W końcu gdzie sędziowska niezawisłość i sumienie...

Darkside napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 11:38:15 :

"kam" napisał:

bo reszta asekuracyjnie nie dawała grzywny po deklaracji skarżenia przez proków

brzmi nieco przerażająco... nic mnie nie dziwi

totep napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 12:42:30 :

"Darkside" napisał:

bo reszta asekuracyjnie nie dawała grzywny po deklaracji skarżenia przez proków

brzmi nieco przerażająco... nic mnie nie dziwi

Bo czego się nie robi, żeby nie pisać uzasadnienia...

giedrys napisał w dniu 24.05.2011 o godzinie 15:00:34 :

"bzyk" napisał:

No to wam odwoławczy wyprostuje proków. Będą mieli fatalną statystykę "udanej apelacyjności".

Nie wyprostuje, ani nie zawali statystyki. Prokuratura Okregowa cofnie apelacje i tyle. A że już nie mogą wydawac poleceń to co najwyżej zwroca uwage na błędną interpretację. No, chyba ze to oni byli inicjatorem takich pomysłów. Petrus możesz to łatwo zweryfikować - zapytaj o to sedziego z innego rejonu w tym samym okregu - czy u niego też wpadli na taki dziwny pomysł.

Petrus napisał w dniu 25.05.2011 o godzinie 00:19:06 :

pytałem... zdziwienie
ale ja rozumiem nieco tych moich kolegów, bo tak hop siup i 7 uzów wpadło... bolesna praktyka proków, znęcacze czy jak?

jonah napisał w dniu 03.01.2012 o godzinie 22:31:59 :

wracam do wątku grzywien: w moim okręgu przyjęto wcześniej, że np. w sytuacji skazania za art. 178apar 1 k.k. można orzec grzywnę (art. 71par1) nawet w razie orzeczenia kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania- niestety, jeden sedzia w SO zmienił zdanie i zaczął zmieniac wyroki (i to masowo), uchylajac punkty wyroku o orzeczeniu kary grzywny na tej podstawie. Czy macie informacje na temat jakichkolwiek orzeczeń SA i SN w tym przedmiocie? nie ma bowiem moim zdaniem żadnego orzeczenia (z dostępnych w bazie LEX), w którym Sądy wprost wskazywałyby na niemożność orzeczenia w takiej sytuacji kary grzywny- malo tego nawet to zagadnienie nie bylo przedmiotem orzekania SA, czy SN

romanoza napisał w dniu 03.01.2012 o godzinie 22:42:39 :

"jonah" napisał:

Czy macie informacje na temat jakichkolwiek orzeczeń SA i SN w tym przedmiocie? nie ma bowiem moim zdaniem żadnego orzeczenia (z dostępnych w bazie LEX), w którym Sądy wprost wskazywałyby na niemożność orzeczenia w takiej sytuacji kary grzywny- malo tego nawet to zagadnienie nie bylo przedmiotem orzekania SA, czy SN
A po co Ci orzeczenie, masz ustawę a tam stoi jasno

jonah napisał w dniu 03.01.2012 o godzinie 22:47:01 :

bez orzeczeń nie ma szans powalczyc o swoje

romanoza napisał w dniu 03.01.2012 o godzinie 22:53:40 :

"jonah" napisał:

bez orzeczeń nie ma szans powalczyc o swoje
Nie przesadzaj, przy zawieszonym 270 też nie pozwalają dać grzywny, że o 157 § 2 kk nie wspomnę ?? I nie rozumiem, jak jeden może zmienić zdanie, skoro apelację rozpoznaje się w składzie 3 zawodowych, reszta tylko podpisuje ?? Jeżeli tak to wyrazy współczucia i wstyd jednak nieco...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.