Wtorek, 23 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5993
Wtorek, 23 lipca 2024

Forum sędziów

znowu kontakty

erka
16.01.2012 17:26:32

Proszę o informacje czy po zmianach w k.p.c. co do wykonywania kontaktów z małoletnim jeszcze stosujecie 1051 k.p.c. gdy taki jest wniosek czy już tylko tryb opiekuńczy ?

kazanna
16.01.2012 17:34:59

no właśnie... ostatnio sie nad tym zastanawiałam nie na kanwie wniosku, tylko w związku z zatwierdzaniem ugody od mediatora... i doszłam do wniosku że po nowemu już nie będziemy prowadzić egzekucji z 1051 kpc tylko rozpoznawać wnioski z 598 ze znaczkami... ale żeby to tak wprost z czegoś wynikało a masz konkretny wniosek , czy tak teoretycznie dumasz ?

Harry
16.01.2012 20:34:54

ja z tego samego powodu ostatnio zatwierdziłem ugodę zawartą przed mediatorem ws.kontaktów, a nie nadawałem jej klauzuli wykonalności jak dotychczas. Jest fajny komentarz dot. kontaktów z dziećmi z 2011r. i tam też jesto tym mowa.

erka
17.01.2012 19:39:54

Duma cały mój wydział i nie ma zgody co robić . Z informacji co do sprawozdań z ministerstwa wynika, że nie mamy już rejestrować spraw w RCo czyli tylko tryb opiekuńczy, ale to trochę absurdalne bo jak ktoś złoży wniosek i wskaże jako podstawę 1051 kpc a tak ciągle się zdarza to gdzieś to zajestrować trzeba . Ja skłaniam się do poglądu, że uwzględnić możemy tylko wniosek z 598 /15 i następne k.p.c. . Była dyskusja co do nadawania klauzul wykonalności i też nie ma zgody . Wiem , że w Sądzie Okręgowym poskładano zażalenia na postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalnosci wyrokom w sprawach rozwodowych w częsci regulującej kontakty i czekamy co stwierdzi Sąd Apelacyjny . Skoro przyjmiemy, że do wykonania orzeczen ustalających kontakty stosujemy wyłącznie art 598/15 k.p.c to nie ma podstaw do nadawania klauzul wykonalności a więc stwierdzamy wykonalność, wg. naszego wizytatora zarządzdeniem . Pozdrawiam Kazanko

Harry
17.01.2012 21:57:59

zarządzeniem to wbrew art. 183 (14) par. 2 k.p.c.

[ Dodano: Wto Sty 17, 2012 10:01 pm ]
W komentarzu Jacka Ignaczewskiego,o którym pisałem wyżej, stoi tak: "dnia 13.08.2011r.weszła w życie ustawa o zmianie k.r.o. wprowadzająca do postępowania cywilnego przepisy regulujące wykonywanie kontaktów z dzieckiem,których istota sprowadza się do zastąpienia egzekucyjnegopostępowania w trybie art. 1050 i 1051 k.p.c. odrębnym postępowaniem opiekuńczym o wykonanie kontaktów z dzieckiem".

erka
21.01.2012 10:05:33

Dzięki Harry

Ciacho
15.06.2012 14:14:22

A co w takiej sytuacji:
- matka przebywa z dzieckiem w USA a ojciec w Polsce,
- 3-4 lata temu ustalone kontakty ojca w czasie pobytu dziecka w Polsce,
- dziecko ma przyjechać do Polski, ale matka żąda od ojca, w nowej sprawie, zapłaty połowy biletu na podstawie art. 582(1) par. 2 pkt 1 kpc?
Moim zdaniem oddalić gdyż nie orzeczono o tym przy ustaleniu kontaktów. Dopiero po poniesieniu kosztów i pobycie dziecka może domagać sie zwrotu połowy tych kosztów. Ale czy dobrze myślę?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.