Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

zabezpieczenie dowodu

katelra
16.02.2012 13:48:06

Wpływa wniosek o zabezpieczenie dowodu z opinii biegłego. W niedlugim czasie wplywa pozew w sprawie właściwej. Zabezpieczenie nie zostało jeszcze zrealizowane z uwagi na odmowe biegłego bo ma za dużo opinii. Z uwagi na to po powzięciu informacji o tym, iż toczy się proces (tam też zgłoszono ten sam wniosek) dołączam sprawę do akt C. I co? Sąd zawiesza postępowanie na zgodny wniosek stron, wyłącza mi Co i liczy na zrealizowanie wniosku dowodowego. Co Wy na to?

upsss proszę o przeniesienie postu we wlaściwe miejsce

kazanna
16.02.2012 13:57:29

absurd jakiś chyba bym oddaliła na niejawnym z dosadnym uzasadnieniem ... na czym
niby polegają przesłanki z 310kpc w tej konkretnej sprawie ??

katelra
16.02.2012 14:02:27

myślę nad umorzeniem (355kpc) z powodu zbędności postępowania..trochę naciagane bo orzeczenie (postanowienie dowodowe) wydałam, teraz tylko opinii brakuje.

jarocin
16.02.2012 14:54:41

Komentatorzy twierdzą że dowodu z opinii biegłego nie da się w trybie zabezpieczania dowodu prowadzić, co najwyżej oględziny.

Johnson
16.02.2012 16:53:20

"kazanna" napisał:

absurd jakiś chyba bym oddaliła na niejawnym z dosadnym uzasadnieniem ...


Nie jest zaskarżalne, więc chyba nie musiała byś się wysilać z tym uzasadnieniem

Oddalić i do widzenia

Hakoss
16.02.2012 21:08:12

Też bym oddalił z uwagi na brak przesłanki konieczności przeprowadzenia dowodu poza postępowaniem właściwym, w którym powinien być przeprowadzony. Wobec tego czy umorzenie czy oddalenie taki sam skutek, ale jest to postępowanie formalne (wpadkowe) więc raczej oddalenie.
Nie zgadzam się z tezą, że w tym trybie można tylko dowód z oględzin przeprowadzić, ograniczeń nie ma, np. oszacowanie tzw. robót zanikowych w budownictwie

kzawislak
16.02.2012 22:40:02

może przyda się to orzeczenie:
II CZ 6/69 postanow. SN 1969.02.26
OSNC 1969/12/227
Instytucja zabezpieczania dowodów, o jakiej mowa w art. 310 i nast. k.p.c., nie może służyć temu, żeby przyszły powód miał w ten sposób upewnić się co do szans mającego się wytoczyć procesu. W szczególności nie można żądać w trybie art. 310 k.p.c. przeprowadzenia ekspertyzy sądowo-lekarskiej celem ustalenia, czy dokonane zabiegi lekarskie były prawidłowe i czy mogłyby one uzasadnić roszczenie odszkodowawcze.

skoro bowiem strony zawiesiły proces do czasu przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego w trybie zabezpieczenia dowodu, to być może tylko sondują szanse na uwzględnienie żądania pozwu

ropuch
17.02.2012 09:16:19

"jarocin" napisał:

Komentatorzy twierdzą że dowodu z opinii biegłego nie da się w trybie zabezpieczania dowodu prowadzić, co najwyżej oględziny.


To prawda, nie można w trybie zabezpieczenia przeprowadzić pełnego dowodu z opinii biegłego. Można jedynie zabezpieczyć pewien aktualny stan rzeczy poprzez oględziny biegłego i utrwalenie przezniego istniejącego stanu rzeczy. Całą część teoretyczna i wnioskowanie i tak trzeba będzie powtórzyć w toku procesu.
Choć ja bym tam formalistą nie był, dowód można przeprowadzić, a potem najwyżej opinie się uzupełni.
Tak czy siak istotnym jest to czemu to zabezpieczenie ma służyć.
Tak jak w orzeczeniu cytowanym przez Kasię. Zabezpieczenie nie może służyć ustaleniu jakie mam szanse.
Ale może mieć sens np w sprawie budowlanej, gdzie dla przykładu jest roszczenie o nienależyte wykonanie umowy o wykonaie dachu, a deszcz pada, więc powód chciałby jakies prace poprawkowe jednak jak najszybciej wykonać.

katelra
17.02.2012 12:01:54

ale rzecz dotyczy równoległego prowadzenia sprawy Co - o zabezpieczenie i procesu głównego, który koleżanka zawiesiła...

Joasia
17.02.2012 12:06:06

Dokładnie jak Ropuch. Sama znam parę spraw (nie moich), w których dowody z opinii biegłego ds budowlanych przeprowadzono, bo czas pilił. Taki biegły - to nie tylko oględziny; trzeba nieraz robić odkrywki, zrywać jakieś prace, trzeba wskazać właściwy spoosób naprawy - a deszcz zacina, śnieg pada, mróz niszczy niezakryty beton - człowiek musi coś zrobić, i to tak, by nie pozbawić się potem szansy na wykazanie w procesie istnienia wady.
Podobnie z tym orzeczeniem o biegłym lekarzu: generalnie zgoda; ale gdyby np. potrzebna była pilnie np. jakaś operacja - poprawiająca albo w ogóle nie związana - to bym przed taką operacją dopuściła biegłego w trybie zabezpieczenia. Bo jak potem taki dowód przeprowadzić?

kzawislak
17.02.2012 13:34:08

"katelra" napisał:

ale rzecz dotyczy równoległego prowadzenia sprawy Co - o zabezpieczenie i procesu głównego, który koleżanka zawiesiła...


jeżeli chodzi wyłącznie o to, czy są przeszkody formalne do rozpoznania takiego wniosku przez Ciebie - to wygląda na to, że takich przeszkód nie ma

nie wiadomo czy celowo, czy też przez przeoczenie, ale w § 105 Zarządzenia MS w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych (…, wniosku o zabezpieczenie dowodu nie wymieniono jako wniosku który bez odrębnej rejestracji jest dołączany do akt właściwego postępowania, a przepisy kpc chyba nic innego na ten temat nie mówią

gilgamesz
17.02.2012 13:34:14

"Joasia" napisał:

Bo jak potem taki dowód przeprowadzić?


oględziny z biegłym zwykle w takich sytuacjach wystarczą. W ten sposób zabezpiecza się materiał pod opinię ale samej opinii biegły nie sporządza. Jak będzie trzeba potem w procesie to zrobić to problemu nie ma. Fakt, że biegły musi starannie zebrać materiał, ale to samo jest gdyby robił taką opinię w trybie zabezpieczenia przed procesem. Zawsze potem mogą pojawić się zarzuty, że nie widział tego czy tamtego. Teoretycznie więc w trybie zabezpieczenia każdy dowód, ale w praktyce opinia biegłego nie. (chyba, że jedyny specjalista np kowal czy zegarmistrz ma 90 lat i może nie być potem komu opinii sporządzić czy inne takie akademickie przykłady)

ropuch
17.02.2012 13:38:05

"katelra" napisał:

ale rzecz dotyczy równoległego prowadzenia sprawy Co - o zabezpieczenie i procesu głównego, który koleżanka zawiesiła...


Wyłączenie wniosku o zabezpieczenie dowodu i zawieszenie procesu było w mojej opinii niewłaściwe i prowadzi do nieuzasadnionej bezczynności.

ale skoro już tak się stało i wniosku o zabezpieczenie dowodu nie ma już w aktach procesu, to w mojej opinii nie możesz już umorzyć tylko merytorycznie ocenić czy zachodzi potrzeba zabezpieczenia dowodu czy nie i czy można go w tym trybie przeprowadzić czy nie można. Fakt, iż zawisł proces może być dodatkowym argumentem dla twierdzenia, iż nie zachodzi potrzeba zabezpieczenia dowodu.
Tak czy siak rozstrzygnięcie powinno być chyba merytoryczne, w sensie przeprowadza lub wniosek oddala.

katelra
17.02.2012 15:11:35

dzięki Ropuch z tym, że ja wczesniej wydałam już to postanowienie, kiedy jeszcze proces nie był wszczety to teraz je po prostu zmienię..dowodowe zawsze zmienic mozna na skutek zmiany okol )

[ Dodano: Pią Lut 17, 2012 3:12 pm ]
a tak swoją droga to ułańska fantazje trzeba miec by wyłączyć wniosek dowodowy w swojej sprawie..by ktoś inny go przeprowadził.. tego sedziego zasada bezposredniości nie obowiązuje?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.