Sobota, 02 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5759
Sobota, 02 grudnia 2023

Forum sędziów

zabezpieczenie wniosku o zmianę powierzenia wykonyw. władzy

sławo
26.03.2012 11:15:37

czy dopuszczacie w sprawie o zmianę orzeczenia w przedmiocie powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej zabezpieczenie polegające na powierzeniu ojcu wykonywania władzy rodzicielskiej w jeden miesiąc wakacji oraz okresy tzw. długich weekendów i świąt? Czy uznalibyście że to jednak wkracza w zmianę sposobu kontaktów i wykracza tym samym poza przedmiot postępowania i oddalilibyście taki wniosek.

Casus: sprawa o zmianę toczy się od roku, jest opinia RODK że zmiana może być dokonana, takie są preferencje dziecka (12 lat). Ale są tez liczne zarzuty do opinii. Ojciec domaga się zabezpieczenia w taki sposób jak wskazałam, nie chce dziecka do siebie na razie na stałe z uwagi na szkołę, a ojciec mieszka w drugim krańcu Polski i nie chce dziecku mącić szkoły.
Chciałby jednak w ramach "rzygotowania do wyjkonywania władzy" spędzać z dzieckiem dłuższe okresy w tym wakacje jako okres przygotowawczy do nowej szkoły i przeprowadzka do nowego miasta.

Chcę tak zabezpieczyć, ale docierają do mnie uwagi, że orzeknę w istocie o kontaktach, że lepiej niech ojciec wytoczy sprawę o kontakty i wtedy mu tak zabezpieczę kontakty. No ale to mi nie leży, wszczynać kontakty do sprawy o powierzenie.

kazanna
26.03.2012 14:18:39

zaryzykuje tezę , że możesz bardzo dużo zwłaszcza w trybie zabezpieczenia . uważam że z niczego nie wynika konieczność "zabezpieczenia" tożsamego z żądaniem , wręcz przeciwnie, cele i środki bywają różne. W stanie faktycznym przez ciebie naszkicowanym , "uregulowanie " ferii czy wakacji jest jak najbardziej zasadne.

iskierka
26.03.2012 20:10:03

Witam!
Napiszę krótko. Zgadzam sie w 100 % z Kazanną. Dokonywałam takich zabezpieczeń, przechodziły przez drogę odwoławczą.

koriolan
26.03.2012 20:19:32

Moim zdaniem takie zabezpieczanie jednak wkracza w zmianę sposobu kontaktów i tym samym wykracza poza przedmiot postępowania. To oczywiście kwestia konkretnej oceny tego wniosku o zabezpieczenie. Ja oddaliliłbym taki wniosek, dotyczy on jednak sensu stricte kontaktów, to taka próba obejścia bokiem kwestii uregulowania kontaktów w sprawie o powierzenie władzy. Jednak są tu różne roszczenia: o powierzenie władzy i o uregulowanie kontaktów a nie muszę nikomu tu tłumaczyć że to bardzo różne sprawy
Jeśli we wniosku o zabezpieczenie nie ma słowa o tym by uczestnikowi powierzyć władzę a tylko w ramach "rzygotowania do wykonywania władzy" mógł on spędzać z dzieckiem dłuższe okresy to ewidentnie jest to kwestia kontaktów.
Wiem że to uciążliwe ale wielokrotnie prowadzę równoległe sprawy o władze i o kontatkty.

kazanna
26.03.2012 20:26:57

masz rację, ale jak napisałam- zabezpieczenie nie musi być tożsame z żądaniem. Moim zdaniem można uregulować kontakty w trybie zabezpieczenia, a skończyć postępowanie tak ja żądają strony - w przedmiocie władzy rodzicielskiej. Zabezpieczenie to bardzo specyficzny rodzaj decyzji. Moje sprawy też przechodziły przez odwołanie ( od zabezpieczenia) i były utrzymywane.

K.Ierownik
17.04.2012 18:03:06

Mam pogląd taki sam jak kazanka.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.