Sobota, 02 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5759
Sobota, 02 grudnia 2023

Forum sędziów

Adopcja obywatela polskiego dokonana za granicą

kowboj
25.08.2012 21:52:38

Słuchajcie, rodzinnicy, jest taka sytuacja.
Obywatelka Polski i Niemiec (ojciec Niemiec, matka Polka) urodziła się w Niemczech i ma dwa obywatelstwa.
Rodzice się rozwiedli, matka ponownie wyszła za mąż, też za Niemca.
Ojczym - Niemiec adoptował w Niemczech swoją pasierbicę. Była już wtedy pełnoletnia. Niemieckie prawo pozwala na przysposobienie osoby dorosłej. Sąd wydał postanowienie, w niemieckim akcie urodzenia wpisano nowe dane (nowe dane ojca i nowe nazwisko naszej bohaterki - ma obecnie podwójne, poprzednie własne i nowe, nowego ojca).
Teraz powstała niezgodność aktów urodzenia - polski jest inny, niemiecki jest inny. Dziewczyna nie może w Polsce uzyskać dokumentu, dochodzi do wariactwa - dwa paszporty na różne nazwiska.
USC odsyła ją do sądu, aby uznać zagraniczne orzeczenie. Przypuszczam, że uznanie sądowe nie jest możliwe, bo polskie prawo nie przewiduje adopcji osoby dorosłej. Natomiast k.p.c. przewiduje uznanie zagranicznych orzeczeń z mocy prawa, jeśli nie są sprzeczne z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego.
Wydaje mi się, że w tym przypadku jest niezgodność z polskim prawem (konkretnym przepisem), ale nie z podstawowymi zasadami porządku. W końcu adoptował dziewczynę facet, a nie druga kobitka jako druga matka, starszy od niej, a nie np. młodszy, tyle, że u nas adopcja byłaby niemożliwa proceduralnie. Ale adopcja dorosłych istnieje w wielu krajach, w tym w Unii.
Na razie jest wniosek o odpowiednią zmianę aktu urodzenia w USC.
Czy waszym zdaniem - rodzinników - to jest w ogóle sprawa dla sądu, do uznania orzeczenia, czy też raczej na postępowanie administracyjne (do WSA w przypadku, gdyby urząd stanu się zaparł i odmówił)?

Mikasaty
26.08.2012 14:51:35

witaj! odpowiedź na Twoje pytanie nie jest prosta, ale wiem kto mógłby Ci pomóc poszukać odpowiedzi. na priva przesyłam adres mailowy do sędziego z MS, który ostatnio prowadził szkolenie z podobnego zakresu. mam nadzieję, że pomoże.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.