Poniedziałek, 22 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5992
Poniedziałek, 22 lipca 2024

Forum sędziów

TBS zwrot partycypacji

cam
20.09.2012 21:37:43

Witam, czy może ktoś z Was rozpoznawał sprawę o zwrot partycypacji, do umów zawartych przed wejściem w życie art. 29a ustawy o niektórych formach wspierania budownictwa społecznego...?

We wskazanym przepisie jest przewidziany obowiązek zwrotu partycypacji. Problem występuje co do umów zawartych w poprzednich latach.

falkenstein
20.09.2012 21:44:55

Zajmowałem się czymś takim, choć na gruncie podziału majątku. Zresztą bardzo idiotycznego bo mieli rozdzielność od początku, tylko to prawo najmu z TBS mieli z mocy ustawy wspólne. Z tego co pamiętam to doszedłem do wniosku, że charakter prawny owej partycypacji jest niejasny, bo wpłacana jest ona przez osobę inną niż najemca, w zamian za prawo wskazania najemcy. Najbardziej odpowiadało mi to łapówce dla prezesa za prawo wskazania najemcy, ale oczywiście tak nie napisałem, i wykombinowałem że jest to jakiś rodzaj odstępnego, świadczenie, od którego zależy zgoda na zawarcie umowy nie będące ekwiwalentem niczego. I z tego co mi się wydaje doszedłem do wniosku że może i da się to potrakrować jako nakład, ale zwrotne na pewno nie jest.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.