Sobota, 20 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5990
Sobota, 20 lipca 2024

Forum sędziów

Pomocnik do 178a § 1 kk

jano1976
26.09.2012 18:32:54

Czy Waszym zdaniem można orzecz zakaz pomocnikowi do 178a § 1 kk??

Ama
26.09.2012 18:45:05

teoretycznie karę za pomocnictwo wymierza się w granicach zagrożenia za sprawstwo ...

ale 42 z kolei "Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji"

na te trzy podkreślone elementy zwróciłabym uwagę ... a szczególnie czy pomocnik uczestniczył w ruchu i czy prowadzenie przez niego pojazdu zagraża bezpieczeństwu w komunikacji ....

więc teoretycznie jest to chyba możliwe ... praktycznie ... warte przemyślenia

Geralt
26.09.2012 18:51:36

No raczej pomocnik nie uczestniczy w ruchu odnośnie pojazdu prowadzonego przez sprawcę (chyba, że jakimś cudem prowadzą we dwóch, a pomocnik jest trzeźwy, więc nie jest współsprawcą)

jano1976
26.09.2012 19:06:17

Pomocnik, czyli udzielający pojazdu był później w tym pojeździe.

totep
26.09.2012 19:23:09

Idąc tym tokiem rozumowania pomocnikiem jest barman, który nalewa alkohol w barze. Kolega który częstuje alkoholem podczas imprezy itp. sprawcy, który później wsiada do samochodu lub dosiada hulajnogi i jedzie.
Gdyby nie nalewał, to by sprawca nie pił, a gdyby nie pił to by nie popełnił 178a

censor
26.09.2012 19:42:39

Uważam, że ustawodawca co do takich stanów faktycznych zadziałał na zasadzie lex specialis: art.96 par.1 pkt 3 kw.

Geralt
26.09.2012 20:23:02

"jano1976" napisał:

Pomocnik, czyli udzielający pojazdu był później w tym pojeździe.

Ale nim nie kierował. Jako pasażer nie był uczestnikiem ruchu w rozumieniu 42.

Adek
27.09.2012 17:21:37

17) uczestnik ruchu - pieszego, kierującego, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze;

definicja uczestnika z Prawa o ruchu.....

Art. 42. § 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w ko

[ Dodano: Czw Wrz 27, 2012 5:23 pm ]
taaa. ale czy uczestnik ruchu = osoba uczestnicząca w ruchu
tzn. pierwszy może być bierny ale drugi musi być aktywny

totep
27.09.2012 17:53:21

"censor" napisał:

Uważam, że ustawodawca co do takich stanów faktycznych zadziałał na zasadzie lex specialis: art.96 par.1 pkt 3 kw.

Racja, ale mówimy o 178a

kowboj
27.09.2012 18:30:01

Moim zdaniem nie można. Miałem takich współsprawców do 177, gdy dawali pijanemu samochód, a ten kogoś zabijał. Do 178a powinno być podobnie.

censor
27.09.2012 18:43:28

"totep" napisał:

Uważam, że ustawodawca co do takich stanów faktycznych zadziałał na zasadzie lex specialis: art.96 par.1 pkt 3 kw.
Racja, ale mówimy o 178aMoże się nie rozumiemy. Wywodzę, że to nie jest 178a w formie pomocnictwa, tylko kw jak napisałem.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.