Sobota, 20 lipca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5990
Sobota, 20 lipca 2024

Forum sędziów

działanie na szkodę spółki czy przywłaszczenie

andrzej74
01.10.2012 15:14:20

Oj trochę staroci zmierza ku wyrokowi.
Oskarzonemu jako prezesowi zarządu spółki powierzono fizycznie prowadzenia kasy spółki. Pan oskarzony wykorzystał to m.in. tak /lata 1994-1995/:
- podrabiał umowy zakupu pewnych rzeczy, dowody wypłaty KW gotówki z kasy spółki i ma zarzut z dkk podrobienie w zbiegu z kradzieżą gotówki. Co do podrobienia kwestia oczywista, problem czy pieniądze przywłaszczył, czy też było to działanie na szkodę spółki - wszedł legalnie w posiadanie kasy i na podstawie podrobionych dokumentów pieniądze sobie wypłacił - czy zrealziował przywłaszczenie /kradzież to durny wymysł prok./ czy 482 kh.
- zaczął kupować częśći do swego samochodu osobowego prywatnego za pieniądze spółki /ustalono że tych rzeczy w spółce nie ma i nie było potrzeby ich zakupu/. prok. zakwalifikował jako przywłaszczenie z par. 1, obrona że to przekroczenie uprawnień, teoria organów bla, bla, i że jest to jedynie to 482 par. 1 kh.
Łączna szkoda nie przekracza 200 tys.
Jakieś pomysły co do kwlaifikacji /poza 270 bo tu kwestia jasna/.

Hakoss
01.10.2012 21:12:19

Co do pierwszego, byłbym za przywłaszczeniem albo sprzeniewierzeniem, w zależności od przyjętego w spółce sposobu rozliczania kasy. Raporciki kasowe co jakiś czas itp., powołana w spółce rada nadzorcza lub komisja rewizyjna, samodzielność w dysponowaniu kasą (brak kontrasygnaty skarbnika, księgowego etc. Wydaje się, że nie kradzież ani działanie na szkodę spółki. To ostatnie to działanie legalne ale nieuzasadnione ekonomicznie, gospodarczo itp. na zatrudnia sekretarkę za 20 krotność wynagrodzenia na takim stanowisku, kupuje towary za drogo, sprzedaje za tanio itp. Nie oddaje to jednak działania, gdzie stroną podmiotową jest osiągnięcie własnej korzyści. Nie stosowałbym też kumulacji działania i przywłaszczenia ew. sprzeniewierzenia.
- co do drugiego tez przywłaszczenie ew. sprzeniewierzenie. Wykorzystał środki do zakupu części do własnego samochodu. Teoria organów to bzdury istnieją wszakże ograniczenia w zawieraniu umów jako prezes z tym samym człowiekiem jako kowalski, nie mówiąc już o umowach darowizny części do samochodu
Problem byłby m.zd. tylko gdyby pan prezes był jedynym udziałowcem spółki.

Graffi
01.10.2012 22:33:07

wydaje mi się, że przywłaszczenie środków a podrobienie było odrębną czynnością zmierzającą do ukrycia faktu przywłaszczenia

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.