Wtorek, 05 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5762
Wtorek, 05 grudnia 2023

Forum sędziów

Sądy biorące udział w akcji pozwów

Dreed
05.03.2008 20:18:47

W tym temacie ponownie tworzymy ranking sądów okręgowych w których zostały złożóne pozwy. Ponieważ bardzo istotna jest ich masowośc gorąco zachęcam do ich składania, nawet jeżeli mielibyśmy być jedyni. To od nas samych zależy, czy naszym wzorem pójdą inni. Pamiętajmy, że jak widać z opinii autorytetu jakim jest Prezes Dąbrowski "złożenie pozwu nie uwłacza naszej godności urzędu" !!!
Piszemy i składamy - ja umieszczam informację na forum o ilości złożonych pozwów. Kolejny artykuł, wierzę głęboko poda ilości idące w setki !!!!


Apelacja Białostocka:
SO w Bialymstoku - 17
SO w Łomży - 40 !!!!!!!
SO w Olsztynie - 5 !!!
SO w Suwałkach -

Apelacja Gdańska:
SO w Bydgoszczy -
SO w Elblągu - 4 !!!
SO w Gdańsku - 60 !!!!!!
SO w Słupsku - 46 !!!!!!!!!
SO w Toruniu - 4 !!!
SO w Włocławku -

Apelacja Katowicka:
SO w Bielsku-Białej -
SO w Częstochowie -
SO w Gliwicach - 37 !!!!
SO w Katowicach -

Apelacja Krakowska:
SO w Kielcach -
SO w Krakowie - 3 !!!
SO w Nowym Sączu -
SO w Tarnowie -

Apelacja Lubelska:
SO w Lublinie - 25 !
SO w Radomiu - 2 !!!
SO w Siedlcach -
SO w Zamościu -

Apelacja Łodzka:
SO w Kaliszu -
SO w Łodzi - 37
SO w Piotrkowie Trybunalskim - 81!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SO w Sieradzu -

Apelacja Poznańska:
SO w Poznaniu - 18 !!!!!!
SO w Koninie -
SO w Zielonej Górze - 8 !!!

Apelacja Rzeszowska:
SO w Krośnie -
SO w Przemyślu - 26 !!!
SO w Rzeszowie -
SO w Tarnobrzegu - 79 !!!!

Apelacja Szczecińska:
SO w Gorzowie Wielkopolskim - 2 !!!!
SO w Koszalinie -
SO w Szczecinie - 1 !!!

Apelacja Warszawska:
SO w Ostrołęce -
SO w Płocku - 7
SO w Warszawie - 92 !!!!!!!
SO w Warszawie - Praga - 7 !!!

Apelacja Wrocławska:
SO w Jeleniej Górze -
SO w Legnicy - 53
SO w Opolu -
SO w Świdnicy -
SO w Wrocławiu - 30 !!!

Dreed
06.03.2008 12:37:13

Proszę o informacje !!! Nie mogę uzupełniać rankingu, jeżeli nie podajecie danych!!! Nie musicie być zalogowani ani zarejestrowani - również goście moga podawać ilości pozwów...

Na marginesie pozwolę sobie wyrazić opinię, że z samego faktu skierowania pozwów w pewnych sądach nie możemy wnioskować, że TK zajmie się wszystkimi pytaniami prawnymi... Asekuracyjna postawa nie cechuje sędziów Rzeczypospolitej Polskiej. jestesmy osobami umiejącymi wyrażać swoje poglądy, bronić ich, a nie czekamy, aż inni za nas wypracują zmiany.
Nie będzie wielkiego szumu i konferencji prasowych, jeżeli tylko jeden artykuł Pani redaktor Łukaszewicz zaznaczy naszą grupę zawodową.

mati
09.03.2008 08:17:13

ja zlożylem dwa pozwy w odstępie kilku dni, teraz zawiadamiam Prezesa.
Z tego co jest mi wiadome ,to chyba jestem jedyny(patrzac na ranking sadów moj nie jest w ogóle zaznaczony).
Zastanawiam się czy nie złożyć Przewodniczacemu wydzialu jako załaczników projektów postanowień z pytaniami do TK, bo mam takie wrażenie, że mimo mojej agitacji nie chce im sie sięgnąc na nasze forum .

arczi
09.03.2008 08:23:19

"mati" napisał:

ja zlożylem dwa pozwy w odstępie kilku dni, teraz zawiadamiam Prezesa.
Z tego co jest mi wiadome ,to chyba jestem jedyny(patrzac na ranking sadów moj nie jest w ogóle zaznaczony).
Zastanawiam się czy nie złożyć Przewodniczacemu wydzialu jako załaczników projektów postanowień z pytaniami do TK, bo mam takie wrażenie, że mimo mojej agitacji nie chce im sie sięgnąc na nasze forum .


zachęcaj zachęcaj... ja mam już to za sobą - u mnie przekonałęm 75% sędziów!! Tobie też się uda!

Dreed
09.03.2008 12:11:52

Doliczony stan SO w Gliwicach!!!!!!

Ranking Sądów Okręgowych będzie uzupełniany przez cały miesiąc marzec 2008. Proszę o podawanie ilości pozwów zarówno kolegi tujs, jak i arczi !!!

Dzień przed "sądami bez sędziów" chciałbym, zeby była już znana skala ilości pozwów.

Wynik ten jest potrzebny mediom, które informując w wiadomościach o 31 marca 2008, będą miały dodatkowo okazję na dyskusję o ilości sędziów, którzy zdecydowali się sięgnąć po przysługujące każdemu środki prawne, tj. pozwy....

Dreed
10.03.2008 12:24:37

Okręg gdański....

Bardzo sie cieszę, że akcja harmonogramowa pozwów rozkręca się. Dane uzupełnię wieczorem.

Jestem pełen podziwu dla sędziów, którzy decydują się razem z nami brać udział w tej formie protestu... Złożenie pozwów to prawo każdego cżłowieka i w niczym jak wyjasniał Przewodniczący KRS-u Pan Dąbrowski nie uchybia godności naszego urzędu !!!

Moim skromnym zdaniem, jeżeli sami nie będziemy potrafili się skonsolidować, postąpić zgodnie z sumieniem i walczyć zgodnie z przepisami, nic się nie zmieni ....

Dreed
10.03.2008 16:32:16

Dołączył SO Radom... Powoli nam się zapełnia tablica apelacji... Są niestety również niektóre, gdzie Cóż... W końcu to wolny kraj - tylko wstyd, że potem Ci ostatni pierwsi będą sięgać do bakomatów...

Wierzę jednak głęboko, że nie będzie okręgu sądu apelacyjnego z pustym miejscem...

Dreed
10.03.2008 21:45:09

Kolejne dane z Sądu Okręgowego w Elblągu...

Szanowne koleżanki i koledzy.
Otrzymalem kilka Waszych zapytań o skalę pozwów i oto odpowiedź.
Dane jakie zamieszczam w rankingu pochodzą z poszczególnych sądów rejonowych. Nie są to dane odzwierciedlające rzeczywisty stan, ponieważ mam już informacje, ze w wielu Waszych sąsiednich sądach są składane pozwy, natomiast nie jest znana ich ilość.
Tym samym widoczne na naszej mapie ilości określają ilość podawaną przez Was (osób aktywnych na forum) i są tylko informacyjne.
Największy rozrzut jest np w SO Warszawa, który ma kilka rejonoów i podana ilośc dotyczy tylko jednego sądu rejonowego. W rzeczywistości pozwy są składane również w pozostałych, ale na dzień dzisiejszy nie wiem dokładnie ile ich jest.
Nie chcę wprowadzać zamętu na rankingu, dlatego wolę podać stan 100-procentowy, niż domyślać się.
W znacznym stopniu potrzebna mi jest Wasza pomoc - telefonujcie i sie dowiadujcie.

Akcentuję - podana ilośc pozwów to jest faktycznie ok.10-20% faktycznie złożonych. !!!
Zachęcam nadal do rozpropagowania forum i naszych akcji - przypiminam o 31 marca 2008r.!!!

Na koniec przydługiego postu - Nie oglądajmy się na innych. Nie korzytajmy z czyjegoś zapału i chęci poprawy naszego statusu. Weźmy udział w kolejnych akcjach. Nie wypada nam być "leniwym" człowieczkiem, czekającym do samego końca terminu skałdania pozwów. jeżeli my złożymy go dzisiaj to może kolega z pokoju szybciej się zastanowi i również złoży.
Zauważcie, że od szybkości naszych decyzji również wiele zależy !!! Jeżeli nad składaniem pozwu myślimy 2 tygodnie lub dłużej, to jak wszyscy razem w jednym dniu 31 marca 2008r. stworzymy akcję "sądy bez sędziów"???
Bez silnego i zdecydowanego wyrażenia swojego niezadowolenia z pernamentnego ignorowania naszych postulatów - nie uzyskamy NIC!!! Damy klejny sygnał, ze nie warto nami zaprzątać sobie główy i lepiej skupić się na doskonałych akcjach policjantów, urzędników skarbowych itp.
Przemyślcie to proszę.....

Ciacho
11.03.2008 01:18:57

Czy to nie zadziwiające? Jeden z najmniejszych sądów okręgowych w Polsce SO w Łomży bije na głowę znacznie większe sądy!!!! POBUDKA!!!

Dreed
11.03.2008 13:40:41

Dołączyła apelacja rzeszowska !!! Jak dotąd wprawdzie jeden, stosunkowo nieduży sąd rejonowy, ale wierzymy, że pozostałe tamtejsze sądy też obudzą się z letargu !!!!

Przypominam koleżankom i kolegom, nadal nie zdecydowanym - podawane dane są jedynie odzwierciedleniem mapy sądów w Polsce, w których wspólnymi siłami staramy się zmienić status quo !!! W wielu sądach zbierane są pozwy i składane, ale ic sędziowie nie uczestniczą aktywnie w życiu forum....Tym samym nie wiemy ile u nich zostało złożonych pozwów.
Miesiąc marzec, który jest przeznaczony na masowe pozwy, a mający mieć uwieńczenie w dniu 31 marca 2008 roku, w postaci "sądów bez sędziów"....powoli nam dochodzi do półmetku !!! Więcej zaangażowania !!! Czas gra na naszą niekorzyść. W kwietniu 2008 roku, po powstaniu założeń budżetu na 2009 rok bedzie już za późno. Działać musimy teraz !!!

arczi
11.03.2008 22:22:04

Dreed, dzięki za zaangażowanie. To naprawdę ma sens! Wciąż jednak myślę, by Iustitia w swoim oficjalnym piśmie (uchwale), które są zwykle koportowane po sądach, wspomniała o naszym forum. Z pewnością wpłynie to kolosalnie na masowość akcji ?

kzawislak
12.03.2008 14:24:54

We Wrocławiu cisza została przerwana. Czytamy pozew arcziego i dyskutujemy o kolejnych punktach harmonogramu… może coś z tego wyniknie. Odezwę się w poniedziałek.

Dreed
12.03.2008 16:02:10

"kzawislak" napisał:

We Wrocławiu cisza została przerwana. Czytamy pozew arcziego i dyskutujemy o kolejnych punktach harmonogramu… może coś z tego wyniknie. Odezwę się w poniedziałek.


Najwyższa pora Cieszę się, że zaczynacie działać. Koniec marca blisko.
Ważne, że jestesmy razem. To jest najważniejsze w naszych działach, żebysmy pokazali determinację i solidarność. Nawet mając wątpliwości. Wszystko zgodne z prawem....


Uzupełniony stan na 12 marzec 2008r. w okręgu piotrkowskim. Uwaga - dołączyła kolejna apelacja, tj. SO w Poznaniu. Mapa się nam zapełnia

W dniu jutrzejszym nowe dane... Kolejny sąd okręgowy dołączy do nas i co ciekawe naprawdę imponującą ilością jak na obsadę. Jedyne co podam na chwilę obecną to to, że jest to ściana wschodnia...BRAWO !!!!

K.Ierownik
12.03.2008 19:04:54

"AQUA" napisał:

200 x 5 = 1000

Jeśli jest szacunkowo ok. 1000- to stanowczo za mało.

Zapraszam wszystkich niezdecydowanych na szkolenie do K.Ierownika.

Pozdrawiam


Zapraszam wszystkich chętnych. Mój sąd jest dowodem na to, że nawet Prezesi mogą włączyc się do akcji . To tylko kwestia odpowiedniego podejścia i odwagi. Wiwat Prezesi przez duże P.

Dreed
12.03.2008 19:31:57

Kolejne uzupełnienie - brawo Pomorze SO Gdańsk

Już tylko 3 miejsca w obszarze mapy apelacji nam pozostały. Domyślam się, że w tych okręgach dojdzie do uderzenia, które wstrząśnie MS. Chyba tylko tym można tłumaczyć całkowity zastój.....

Dreed
13.03.2008 05:25:53

Uzupełniony wykaz na 12 marzec SO Warszawa i Praga. Dodatkowo bardzo niewielki ruch, ale ważne, że coś się zaczyna dziać w SO Kraków !!! Brawo dla pierwszych.

Prawdopodobnie nasz Kraków czeka do końca marca na wywiązanie się z obietnic przez MS...Pozwolę sobie tylko zauwazyć, że gdyby do tego nie doszło,nic nie stoi na przeszkodzie w masowym działaniu właśnie 31 marca 2008r., w postaci pozwów oraz ogólnopolskiego dnia "sądów bez sędziów".
W przeciwieństwie do inych grup zawodowych nie bedziemy korzystać z "zwolnień lekarskich", a z urlopu na żądanie. Ci co mają wyznaczone wokandy mają czas na odwołanie !!!

Przypominam, ze dane są oparte jedynie o poszczególne SR i SO. Skala pozwów jest znacznie większa, gdyż nie mamy informacji o wszystkich sądach (nie kazdy ma przedstawicielstwo na forum, a podajecie mi, iż u "sąsiadów" też są składane).
Ponadto nawet szczątkowe dane nalezy mnożyć przez 2 !!! Od poniedziałku praktycznie wszyscy biorący dotąd udział, składają pozwy arcziego !!!

Pozwolę sobie również na podanie linka do lokalnej gazety i zachęcam do rozejrzenia się po swoich miejscowych mediach, czy czasami i one nie informują o pozwach i dniu 31 marca .....Klikamy
TUTAJ

Dreed
13.03.2008 09:53:36

Dołączył do nas SO Przemyśl !!! Dane odnośnie tego okręgu nie są jeszcze końcowe, gdyż trwa tam akcja. Być może znajdzie się więcej odważnych. Pozostały w Waszej apelacji tylko dwa okręgi, z których oczekujemy na informacje !
Dziękujemy za poparcie naszych działań i przypominamy o 31 marca 2008r. !!!

13.03.2008 11:45:28

SR Racibórz (SO Gliwice) dorzucił jeszcze 1 - brawo dla Powoda.

Zdenek
13.03.2008 13:02:07

Witam Wszystkich. Z tej strony Zdenek. Dołączyłem niedawno do Was i bardzo się z tego cieszę. Za namową kolegów z forum rozpocząłem wspólnie z moim Prezesem Sądu akcję w Tarnobrzegu. Na dziś pozwy są rozdane i w samym Sadzie Rejonowym w Tarnobrzegu prawie wszyscy sędziowie chcą złożyć pozwy. Jeszcze lepiej jest z akcją w SR w Mielcu. Tam podobno wszyscy sędziowie złożą pozwy. Postaram się na bieżąco Was informować o postępie akcji na północnym Podkarpaciu w Okręgu Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Pozdrawiam serdecznie Wszystkich uczestników forum i dziękuję Wam za wszystkie akcje i całokształt. Jesteśmy razem. Zdenek.

romanoza
13.03.2008 14:17:50

Brawo Tarnobrzeg i Mielec A co z Lublinem, Totep, Lara co się dzieje?

Dreed
13.03.2008 15:36:17

Doszły kolejne sądy !!!
Zmiany w SO Zielona Góra, SO Olsztyn, SO Słupsk oraz nowe dane Warszawa i Piotrków Trybunalski. Również ilość SO Przemyśl wzrosła, ale tutaj stan będzie znany w przyszłym tygodniu.

Dane w statystyce dotyczą oczywiście obydwu wersji pozwów, takze w sytuacji, jeżeli decydujecie się na złożenie tylko pozwu arcziego to podawajcie proszę ilość. Ranking będzie uzupełniany do 30 marca 2008, dzień przed "sądów bez sędziów".

Jedynie dwie apelacje pozostały już puste na naszej mapie Zwróćcie prosze uwagę na SO w których ilość nie przekracza trzech.... Warto się nad tym zastanowić.

13.03.2008 21:36:26

"Zdenek" napisał:

Witam Wszystkich. Z tej strony Zdenek. Dołączyłem niedawno do Was i bardzo się z tego cieszę. Za namową kolegów z forum rozpocząłem wspólnie z moim Prezesem Sądu akcję w Tarnobrzegu. Na dziś pozwy są rozdane i w samym Sadzie Rejonowym w Tarnobrzegu prawie wszyscy sędziowie chcą złożyć pozwy. Jeszcze lepiej jest z akcją w SR w Mielcu. Tam podobno wszyscy sędziowie złożą pozwy. Postaram się na bieżąco Was informować o postępie akcji na północnym Podkarpaciu w Okręgu Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Pozdrawiam serdecznie Wszystkich uczestników forum i dziękuję Wam za wszystkie akcje i całokształt. Jesteśmy razem. Zdenek.


Brawo, pozdrawiam cały Tarnobrzeg, robiłem tam aplikacje....Pozdrawiam szczegónie Prezesów.

xvart
14.03.2008 19:56:48

dzisiaj podpisywaliśmy pozew w Legnicy

bladyswit
14.03.2008 20:23:02

Legnica - 14 sędziów złożyło pozew (zbiorowy).
W przyszłym tygodniu bedzie kolejny - myślę że 8-10 sedziów (obudzili się dziś i napadli na mnie jak wracałem z biura podawczego).

Dreed
14.03.2008 21:17:36

Witamy So Legnica oraz Płock !!!!

bladyswit
14.03.2008 21:29:14

Lepiej późno niż wcale !

A zapomniałem jeszcze dodać, że do SR Legnica dwa pozwy trafią jeszcze pocztą, nieprawdaż kolezanko Beleg ?

Dreed
14.03.2008 21:37:56

Uzupełniony SO Legnica !!!!| Doszedł kolejny rejon.... Wrocławska apelacja rusza ostro. Szkoda tylko, że sam Wrocław śpi......

luke
14.03.2008 21:38:20

my składamy w poniedziałek bo pare osób było na urlopach i chorobowych

[ Dodano: Pią Mar 14, 2008 9:38 pm ]
ale 11 podpisało

Beleg
14.03.2008 21:39:25

"bladyswit" napisał:

Lepiej późno niż wcale !

A zapomniałem jeszcze dodać, że do SR Legnica dwa pozwy trafią jeszcze pocztą, nieprawdaż kolezanko Beleg ?


Dzisiaj zostały wysłane. Mój i Darka.
Tymczasem w moim aktualnym sądzie, w pięknym Wrocławiu CIIIIIISZAAAAAAAAAAA.

bladyswit
14.03.2008 21:41:43

"Beleg" napisał:

Lepiej późno niż wcale !

A zapomniałem jeszcze dodać, że do SR Legnica dwa pozwy trafią jeszcze pocztą, nieprawdaż kolezanko Beleg ?


Dzisiaj zostały wysłane. Mój i Darka.
Tymczasem w moim aktualnym sądzie, w pięknym Wrocławiu CIIIIIISZAAAAAAAAAAA.

Wrocławianie obudźcie się !!!

Toż to wstyd! Najfajniejsze miasto w Polsce, a tacy fajtłapowaci sędziowie !!!

bladyswit
14.03.2008 22:38:34

"kudłaty" napisał:

proszę Was, budzimy się z letargu
Beleg, skoro to już teraz Twój aktualny sąd? nie do końca tak że cisza, tylko tych parę osób całości nie ruszy... cisza, mam nadzieję że przed burzą


Budźcie dalej.... Skoro jest Was garstka, to budźcie kolegów i koleżanki, zróbcie ulotki, kserujcie pozwy, harmonogram i zarzućcie nimi wrocławskich sędziów. Beleg - wyślę Ci na maila ulotkę, jaką skleciłem z postów pochodzących z forum i rozprowadziłem u siebie. To ludzi ruszyło.

Ignacy
14.03.2008 23:52:22

u mnie 50 % "opozwowania" więcej nie da rady ( starałem się wiecej ale mój urok osobisty chyba wziął dzień urlopu na żądanie ??: ) - ale nie jest tak żle, do wczojaj było 10%, więc nie całkiem poległem . Gdyby taka średnia wyszła w całym kraju to byłby naprawdę niezły wynik ( kilka tysięcy pozwów powinno zrobić wrażenie ).

Dreed
15.03.2008 09:45:29

Administrator, przesunął Wasze dyskusje do innego tematu....Tutaj piszemy tylko na temat, czyli uzupełniamy ranking !!!!

Dreed
15.03.2008 10:06:09

"AQUA" napisał:

..składam protest, gdyż moje posty były jak najbardziej na temat rankingu i zmierzały do uzupełnienia danych na liście....


AQUA
Twój sukces, czyli 100% pozwów jest nam powszechnie znany. Bardzo Ci tego gratuluje, ale muszę dbać o czystośc i czytelność tematu. Wierzę głęboko, że Wasza odwaga da do myślenia dotychczasowym maruderom...Pozdrawiam

Uzupełniony ranking !!! Dołączył do nas rodzynek z apelacji Szczecińskiej !!! Zastrzegam jednocześnie, ze jest to dopiero początek. Cieszę się, że w wielu sądach zaczynamy zdawać sobie sprawę, iż musimy współdziałać.... Czuję, ze przyszły tydzien to już będzie wysyp Waszych akcji składania pozwów.

Przypominam maruderom, że pozew tujsa składamy zaraz na początku tygodnia oraz, jednocześnie składamy pozwy arcziego !!!
Zgodnie z harmonogramem od poniedziałku !!!

Tym samym proszę nie tracić czasu na dyskusje i złożyć jednocześnie obydwa !!! Dane proszę przesyłać do mnie !!!

15.03.2008 19:17:14

Co najmniej jeden pozew został też już złożony w okręgu SO w Ostrołęce.
Myślę, że wkrótce bedą kolejne.

Dreed
15.03.2008 21:32:35

"Mnich333" napisał:

Co najmniej jeden pozew został też już złożony w okręgu SO w Ostrołęce.
Myślę, że wkrótce bedą kolejne.


@Minich333

Poczekam w takim razie do poniedziałku... Mam natomiast pewność, ze w dniu 31 marca 2008r. nie zawiedziecie

Ignacy
15.03.2008 21:39:31

pisałem już o 50% "opozwowaniu " w moim sądzie i padły pytania o sprecyzowanie więc precyzuję - 7 pozwów, stanowi to połowę SSR ( ASR nie składają), apelacja łódzka, 31 marca urlop deklaruje 11 SRR

grabka
15.03.2008 21:42:14

"Ignacy" napisał:

pisałem już o 50% "opozwowaniu " w moim sądzie i padły pytania o sprecyzowanie więc precyzuję - 7 pozwów, stanowi to połowę SSR ( ASR nie składają), apelacja łódzka, 31 marca urlop deklaruje 11 SRR


Nie wiem, czy Twój SR był podany do statystyki, może ludzka podała, napisz PW do Dreeda, wskaż konkretny sąd i okręg.

Ewentualnie ja to mogę zrobić, tylko żebyśmy się nie dublowali.

grabka
15.03.2008 21:45:29

Dzięki duralex, tylko nie wiem za co. ??:

AQUA
16.03.2008 19:06:43

Serdecznie pozdrawiam koleżankę lub kolegę z SO w Gorzowie Wielkopolskim

Uprzejmie publicznie wszystkich informuję, że sam w moim okręgu pozwu bym nie złożyła, bo to wymaga szczególnej odwagi, której, niestety nie posiadam.

Podziwiam i serdecznie dziękuję

P.S.

Szanowny Adminie,

ten post jest jak najbardziej na temat.

Ignotus
17.03.2008 10:19:18

Zgłasza się (nieco senny ) okręg wrocławski - SR w Środzie Śląskiej. Przed chwilą na biuro podawcze wpłynęły 4 pozwy (wersja arcziego). Może w liczbach bezwzględnych nie jest to dużo, ale to ponad 50 % sędziów
Mam nadzieję, że będą to pierwsze, ale nie jedyne, małe, drobne kamyczki w okręgu wrocławskim
Pragnę również podziękować twórcom obu pozwów - najgłębszy szacunek.

micgas
17.03.2008 10:24:43

W Sądzie Rejonowym w Łomży na 13 sędziów (i 9 asesorów) pozwy arcziego ( podobnie jak tujsa) złożyło w dniu dzisiejszym 12 sędziów. Dane dla całego okręgu podam w miarę spływu spraw.

Dreed
17.03.2008 10:58:19

Uzupełnione dane... Jak widzę pozwy kolegi tujsa dopiero od dzisiaj faktycznie sa składane. Cieszę się, że pojawiają się juz pozwy arcziego !!!

Bardzo ważne w naszych działaniach jest wykazanie się solidarnością !!! W rozmowach pada niekiedy kontrargument, ze nic to nie da... Nieprawda ! W latach 90-tych, kiedy ponoć jak słyszę "nic to nie dało" MS pod wpływem własnie pozwów zabrało się za prace i zmiany. Dopiero po podwyżkach pozwy zostały wycofane !!!
Tak samo będzie teraz - jeden warunek. Każde działanie musi pokazywac nasza solidarność. Bez tego nikt nie będzie poważnie traktował naszej grupy zawodowej. Jeżeli nie będziemy szanować sami siebie, koleżanek i kolegów, a stać z boku czekając tylko biernie na rozwój wydarzeń, nie będziemy uprawnieni do twierdzeń, że zaszły zmiany. Zmiany wywalczamy sobie sami - wszelkimi dostepnymi prawnymi srodkami ! Takie kroki nigdy nie są uchybieniem godności urzędu.
Przypominam również o 31 marca 2008r. - to będzie sprawdzian naszej "solidarności" !!! Na forum znajduje się post, opisujący jaka bedzie publiczna odpowiedź MS, jeżeli pozostaniemy bierni w stosunku do działań.....

arczi
17.03.2008 12:10:44

SR Tarnowskie Góry (okręg gliwicki) - nowych 13 pozwów!!!

Zdenek
17.03.2008 14:50:06

Witam z Tarnobrzega. Mamy złożone 5 pozwów w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu. To początek bo towarzystwo jeszcze czyta i myśli. Będę biegał po kolegach dwa razy dziennie
( do końca tygodnia i dłużej) i przypominał i sam zbierał ich pozwy i będę nosił na biuro podawcze. Pod koniec tygodnia napiszę ile pozwów złożyliśmy w SR w Tarnobrzegu. Składamy i pozwy Kolegi Tujsa i Kolegi Arcziego razem. Dnia 31 marca bierzemy urlopy na żądanie. Koledzy i ja odwołaliśmy wokandy i poprosimy Prezesa o urlopy. Ilu nas będzie napiszę. Jesteśmy razem z Wami. Pozdrawiam Was serdecznie z północnego Podkarpacia i już dziś życzę Wszystkim Wam, Waszym Rodzinom zdrowych Wesołych , pełnych nadziei i miłości Świąt Wielkanocnych. Zdenek.

romanoza
17.03.2008 15:02:18

Super Zdenek, tak trzymać. Za życzenia dziękuję, odwzajemniam

magdam
17.03.2008 15:05:55

Zdenek - mam nadzieję, że uda Ci się zmobilizować Twoich kolegów. Moi cały czas obiecują, że złożą i mam nadzieję, że dotrzymają słowa. Ja do wszystkich docierałam z prośbami, pozwami, apelami itd. o przyłaczenie się do protestu za pomocą służowych maili. Dzisiaj odłączono mnie (tylko mnie i moją koleżankę z gabinetu) od internetu. Mam nadzieję, że nie z powodu akcji protestacyjnej. Też Ci życzę radosnych świąt.

Dreed
17.03.2008 15:42:00

SO Gliwice i Tarnobrzeg !!!

Jak widzę Gliwice idą jak burza, a dzisiaj zgodnie z harmonogramem dopiero pierwszy dzień pozwów arcziego.. Nie zapominajmy również o uzupełnianiu danych odnośnie pozwów tujsa !!!

Dreed
17.03.2008 18:16:36

Wyglada na to, że Piotrków Trybunalski zdeklasuje resztę sądów....

luke
17.03.2008 21:43:46

SR Lubin 12 osób i szykujemy kolejny pozew

Grzegorz
18.03.2008 13:50:36

Tu SR w Chełmnie w okręgu Toruńskim. Uwierała mnie ta dotycząca mojego okręgu luka w zestawieniu sądów biorących udział w akcji, więc zdecydowałem się złożyć oba pozwy naraz. Na razie sam, wszyscy pozostali sędziowie mają jakieś dziwne obawy.... Może jeszcze obudzę w nich lwy . Mam nadzieję, że i inne sądu w okręgu się zmobilizują. Pozdrowienia i życzenia zdrowych i wesołych świąt.

Dred
18.03.2008 15:41:46

Duże brawa dla kolegi Grzegorza!!!!

Dred
18.03.2008 15:42:31

To jest prawdziwy Sędzia RP!!!

18.03.2008 19:59:13

W SR w Tczewie (Okręg Gdański) na razie 6 pozwów. Czekamy na pozostałych kolegów z Naszego Sądu. Pozdrawiam.

AQUA
18.03.2008 20:54:18

"Młody" napisał:

W SR w Tczewie (Okręg Gdański) na razie 6 pozwów. Czekamy na pozostałych kolegów z Naszego Sądu. Pozdrawiam.Młody, dla mnie super wiadomość.

Napisz,czy masz treść uchwały IUSTITII GDAńSKIEJ Z 10.03. , a jeśli tak, to czy możesz ją szybko wrzucić na forum???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Dreed
18.03.2008 21:13:52

SO SŁUPSK, SO SZCZECIN, SO TORUŃ, SO GDAŃSK, SO LEGNICA ORAZ SO PRZEMYŚL !!!!

Brawo - właśnie taki postepowaniem pokazujemy, że nalezy się z nami liczyć. Zasypmy pozwami. Niech nie będzie to zaniżone przez media 200 sztuk, a dwa, cztery tysiące !!!

Przypominam, że 31 marzec 2008r, zbliża się. OD nas samych zalezy jak bardzo MS zacznie się obawiać naszego, ewentualnego późniejszego protestu...

sebus
19.03.2008 08:21:14

SR Sulęcin - SO Gorzów Wlkp - apelacja Szczecińska - dołącza do protestu, złożyłem pozwy w dwóch wersjach. Pozdrawiam wszystkich niezdecydowanych.

Maltazar
19.03.2008 08:41:27

"Dreed" napisał:

SO SŁUPSK, SO SZCZECIN, SO TORUŃ, SO GDAŃSK, SO LEGNICA ORAZ SO PRZEMYŚL !!!!

Brawo - właśnie taki postepowaniem pokazujemy, że nalezy się z nami liczyć. Zasypmy pozwami. Niech nie będzie to zaniżone przez media 200 sztuk, a dwa, cztery tysiące !!!

Przypominam, że 31 marzec 2008r, zbliża się. OD nas samych zalezy jak bardzo MS zacznie się obawiać naszego, ewentualnego późniejszego protestu...


Wyjaśnijcie mi proszę o co chodzi z tym entuzjazmem, bo wydaje się , że jako jedyny złożyłem pozew w Okręgu szczecińskim.

romanoza
19.03.2008 08:41:36

Może głupie pytanie, ale tak jakoś mnie naszło, czy składając pozew arcziego muszę drugi raz zawiadamiać prezesa w trybie art. 90 usp?

19.03.2008 08:50:10

Przekazuję treść uchwały Oddziału Gdańskiego Iustitii z dnia 11.03.2008 r.

Stanowisko Oddziału w sprawie protestów sędziów

W dniu 11 marca 2008r. odbyło się zgromadzenie członków naszego Oddziału, na którym Prezes oddziału przedstawiła działania Zarządu Stowarzyszenia w sprawie wynagrodzeń oraz stanowiska przedstawiane stowarzyszeniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości w tym zakresie.

Omówiono też problem szkolenia aplikantów radcowskich oraz stanowisko Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Zgromadzenie podjęło uchwałę stwierdzając, że szkolenie aplikantów radcowskich na dotychczas proponowanych warunkach nie jest możliwe bowiem proponowana umowa nakłada na sędziów obowiązek rzetelnego jej wykonania, w godzinach pracy sądu, co powoduje konieczność wykonywania podstawowych obowiązków poza godzinami pracy. Przyjęcie przez sędziów dodatkowych obowiązków wymaga też godziwego wynagrodzenia.

Poparto też możliwość wzięcia udziału proteście polegającym na urlopie na żądanie w dniu 31 marca 2008 r.

Jako propozycję innej formy protestu wskazano odmowę udziału sędziów w organizacji wyborów (odmowa udziału w komisjach wyborczych) oraz składanie pozwów – jedynej dotychczas skutecznej metody. Stowarzyszenie popiera składanie pozwów w terminie do 31 marca 2008r.

Podjęto uchwałę o zobowiązaniu Zarządu Stowarzyszenia do zajęcia jednoznacznego stanowiska wobec protestów sędziów i równocześnie zobowiązano Zarząd do podjęcia wszelkich możliwych działań prowadzących do uchwalenia jednolitych zasad określania wynagrodzenia sędziów w oparciu o niezależne od władzy wykonawczej wskaźniki, tj. powiązanie wysokości wynagrodzenia sędziów z obiektywnie ustalanym wskaźnikiem ekonomicznym (średniej krajowej), nie zaś z ustalaną ustawą kwotą bazową. Więcej na temat rozważanych form protestu czytaj na forum.

Jednocześnie dokonano wyboru delegatów na zjazd, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 11 - 13.04.2008r.
Pozdrawiamhttp//maxima.webd.pl/phpBB2/images/smiles/icon_cool.gif
http//maxima.webd.pl/phpBB2/images/smiles/icon_cool.gif

Dreed
19.03.2008 12:13:30

Dołączył do nas drugi odważny sędzia z terenu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim!!!

Czy kolezanki i koledzy, którzy z pobudek innych niż ewentualne merytoryczne, nie czują się lekko zawstydzeni???
To dopiero wymaga odwagi!!! Dwie osoby w całym SO....

Martwi mnie np. znaczna stagnacja w Rzeszowie, Wrocławiu, Szczecinie.... Według mojej wiedzy są również sądy rejonowe, w których nic się nie dzieje, chociaż pozwy są skąłdane nawet przez okręgi!!!! Nie będę oczywiście podawał ich publicznie, chociaż zastanawia mnie taka asekuracja... Przecież najbardziej pokrzywdzeni są właśnie sędziowie rejonowi, a przy obecnym trendzie 99,5% nigdy nie zostanie okręgowymi...
Nie widzę na forum głosów krytycznych, nad którymi można byłoby podyskutować - to skąd taka dziwna postawa...
Chyba nie wynikająca z przyjętego założenia, iż "inni za nas zapracują, a my z wielkim wstrętem bedziemy się cieszyli z poprawy naszego statusu..."

mati
19.03.2008 13:06:36

to nie dwie osoby w OS..... tylko jedna z dwoma pozwami.......

magdam
19.03.2008 14:02:21

Romanoza - ja zawiadomiłam. Zgodnie z art. 90 usp sędzia SR (...) jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić prezesa sądu okręgowego o toczącej się sprawie sądowej, w której występuje jako strona lub uczestnik postępowania.

A my będziemy występować w dwóch sprawach, uważałam więc, że o każdej powinnam zawiadomić prezesa.

19.03.2008 14:24:12

Prezes i tak się dowie, więc po co go zawiadamiać, zwłaszcza, gdy ktoś go pozywa. evil

magdam
19.03.2008 14:28:56

To jest obowiązek i z uwagi na to ta kwestia nie podlega dyskusji.

19.03.2008 15:01:55

Przepraszam, to miał być żart. oops

filip407
19.03.2008 15:28:11

spieszę donieść, że we Wrocławiu stagnacja coraz mniejsza. Jutro będzie złożonych co najmniej 5 pozwów (tyle widziałem na własne oczy - były już podpisane). Reszta w drodze. Szczegółowe informacje jutro po złożeniu. Serdecznie pozdrawiam.

chomik
19.03.2008 15:40:32

A jak prezes się dowie, to normalnie mamy ..... jak w czołgu. hej...

AQUA
19.03.2008 17:57:28

"chomik" napisał:

A jak prezes się dowie, to normalnie mamy ..... jak w czołgu. hej...


Liczę, że niedługo znacząco ruszy pewien okręg w apelacji szczecińskiej i że będzie to imponująca akcja....

Pozdrawiam Was

Maxima
19.03.2008 19:10:11

"Dreed" napisał:

Chyba nie wynikająca z przyjętego założenia, iż "inni za nas zapracują, a my z wielkim wstrętem bedziemy się cieszyli z poprawy naszego statusu..."


Na pewno nie.
Wynika z założenia, że frajerzy zrobią za nas niewdzięczną robotę, narażą się ( bo my się boimy narazić), a my poczekamy, pierwsi pobiegniemy po wypłatę i nie będziemy odczuwać żadnego wstrętu ani nawet zażenowania.

Może to co napisałam jest jadowite , ale jestem nieco sfrustrowana niektórymi postawami. :sad:

Dreed
19.03.2008 19:35:40

"Maxima" napisał:

...Wynika z założenia, że frajerzy zrobią za nas niewdzięczną robotę, narażą się ( bo my się boimy narazić), a my poczekamy, pierwsi pobiegniemy po wypłatę i nie będziemy odczuwać żadnego wstrętu ani nawet zażenowania.

Może to co napisałam jest jadowite , ale jestem nieco sfrustrowana niektórymi postawami. :sad:


Maxima
Absolutnie nie jest.... Dokładnie o takich samych motywach myślałem No cóż...Szkoda tylko, że nie wszystko można zmienić. Sędziowie, którz zdają sobie sprawę z potrzeby zmian - sami do nas przychodzą.
Może chociaż z lenistwa, a dla ogólnej dobrej statystyki odpoczną sobie 31 marca....

bladyswit
19.03.2008 19:37:44

"filip407" napisał:

spieszę donieść, że we Wrocławiu stagnacja coraz mniejsza. Jutro będzie złożonych co najmniej 5 pozwów (tyle widziałem na własne oczy - były już podpisane). Reszta w drodze. Szczegółowe informacje jutro po złożeniu. Serdecznie pozdrawiam.


Brawo Wrocław !!!

Obudzili się ... ?

AQUA
19.03.2008 19:53:43

... i bardzo dobrze, bo za chwilę święta.

kzawislak
19.03.2008 20:45:24

We Wrocławiu podpisanych pozwów jest już siedem - widziałam.

AQUA
19.03.2008 21:12:16

quote="kzawislak"]We Wrocławiu podpisanych pozwów jest już siedem - widziałam.


Pięknie, pięknie .

Czekamy też na wypełnienie pustek w rankingu.

Zastanówcie się dobrze, żebyście nie musieli potem się wstydzić.

Każdy decyzję podejmuje samodzielnie, ale naprawdę nie rozumiem, jak można zasłaniać się koniecznością szczegółowego zapoznania się z pozwami i przewidywaną oceną ich powodzenia, tym bardziej, gdy czytanie trwa dwa-trzy tygodnie (permanentny brak czasu?).

W tym samym czasie wszyscy mamy czas na wykonywanie obowiązków służbowych w godzinach pracy sądów i poza czasem urzędowania, jak również na pisanie uzasadnień w domu. Sami w takim razie naszą postawą potwierdzamy, że jesteśmy zwykłymi urzędnikami, skoro w tak fundamentalnej kwestii nie potrafimy szybko i sprawnie ( tak, jak to robimy w tysiącach spraw) podjąć wiążącej decyzji.

Pamiętajmy, że czas nagli i nikt mi nie powie, że po 15 kwietnia, kiedy już będą ustalone założenia do przyszłorocznego budżetu, cokolwiek sobie wywalczymy.

tujs, arczi,


mój najgłębszy szacunek za doskonałe projekty pozwów Przepraszam jednocześnie, ze robię to tak późno

Ściągajcie to, co najlepsze, czyli te dwa pozwy, drukujcie i szybko składajcie, nie ociągając się z podjęciem decyzji.

Od szybkich decyzji uzależniona jest nasza ranga i przyszłość w wymiarze sprawiedliwości, nawet gdybyśmy przez to wydali raptem dwa-trzy wyroki mniej.

Na to wszyscy musimy znaleźć czas


Pozdrawiam serdecznie

Beleg
19.03.2008 21:15:11

"kzawislak" napisał:

We Wrocławiu podpisanych pozwów jest już siedem - widziałam.Taaak??

AQUA
19.03.2008 21:16:35

"Beleg" napisał:

We Wrocławiu podpisanych pozwów jest już siedem - widziałam.Taaak??

Nie, siaaaak

Beleg,

bardzo przepraszam, ale już mnie zaczyna ponosić i nic już więcej dzisiaj nie napiszę, z czego wszyscy będziemy się bardzo cieszyć, a najbardziej SZANOWNI KOLEDZY forumowicze.


pozdrawiam serdecznie

kzawislak
19.03.2008 21:20:40

No nie, oczekiwałam raczej entuzjazmu

Beleg
19.03.2008 21:21:50

"kzawislak" napisał:

No nie, oczekiwałam raczej entuzjazmu


Cóż, nic nie wpłynęło, a wiem to z pierwszej ręki ....

AQUA
19.03.2008 21:24:59

"Beleg" napisał:

No nie, oczekiwałam raczej entuzjazmu


Cóż, nic nie wpłynęło, a wiem to z pierwszej ręki ....

Beleg,

no przecież jeszcze trzeba je złożyć i to jest dzisiaj ostatnie moje zdanie na forum.


Pozdrawiam

19.03.2008 21:25:03

Dzisiaj W SR Raciborzu dorzucliliśmy 4 pozwy Archiego (30 procent stanu osobowego sedziów). Dreed - prosze to doliczć do SO Gliwice
Pozdrawiam wszystkich
PS. A Nadzieja zawieść nie moze (List do Rzymian 5.5)

Beleg
19.03.2008 21:26:20

"AQUA" napisał:

No nie, oczekiwałam raczej entuzjazmu


Cóż, nic nie wpłynęło, a wiem to z pierwszej ręki ....

Beleg,

no przecież jeszcze trzeba je złożyć i to jest dzisiaj ostatnie moje zdanie na forum.


Pozdrawiam

Ja się tylko tak drażżżnię ;-)

marjul2
19.03.2008 21:40:03

Dzisiaj sedziowie jednego wydzialu poznanskiego sadu zlozyli 12 pozwow ( 6 tujsa i 6 archiego).

Mamy nadzieje ze nie bedziemy jedyni !!

Poznaniacy ( i nie tylko) zyczymy Wam tego aby "chcialo sie Wam chciec" zadbac o siebie i abyscie mieli energie do tego by inicjowac istotne zmiany.
WARTO

kzawislak
19.03.2008 21:43:20

Beleg, czy Twój pozew leży w moim pokoju

Beleg
19.03.2008 21:45:57

"kzawislak" napisał:

Beleg, czy Twój pozew leży w moim pokoju


Został juz nadany do mojego poprzedniego sądu
I co? Łyso?

PS mój mąż też ze mną złozył pozew ( BTW, teraz już pewnie wiesz o kogo chodzi ;-) )

Pozdrawiam
Ola

Zdenek
19.03.2008 21:52:25

Czytam i oczom nie wierzę. Dlaczego w tak dużych sądach jak Wrocław, Poznań, Kraków złożonych pozwów jest poniżej 10 sztuk??? W małym Tarnobrzegu w SR zaniosłem już 9 sztuk pozwów a jutro będą dalsze. Co więcej w pewnym sądzie w moim okręgu pozwy złożyli wszyscy sędziowie, ba nawet BARDZO DZIELNY PAN PREZES TEGO SąDU POZWAł SAM SIEBIE i to dwukrotnie !!!.. Brawo dla Pana Prezesa który również złożył pozew i zmobilizował 100% sędziów w rejonie. Tak Panie i Panowie działajmy. Pozdrawiam z północnego Podkarpacia Zdenek.

Maltazar
19.03.2008 21:54:52

"AQUA" napisał:

A jak prezes się dowie, to normalnie mamy ..... jak w czołgu. hej...


Liczę, że niedługo znacząco ruszy pewien okręg w apelacji szczecińskiej i że będzie to imponująca akcja....

Pozdrawiam Was

Mam nadzieję.

kzawislak
19.03.2008 21:55:27

"Beleg" napisał:

Beleg, czy Twój pozew leży w moim pokoju


Został juz nadany do mojego poprzedniego sądu
I co? Łyso?

Nie łyso, bo tylko chciałam zidentyfikować nika. I udało się.
Serdecznie pozdrawiam koleżankę z roku...I wszystkie koleżanki, które podejmują decyzję, czy powiększą liczbę składanych jutro pozwów

marjul2
19.03.2008 22:05:05

Do wszystkich niezdecydowanych z roznych powodow:

PAMIETAJMY ZE PREZESI TO TEZ SEDZIOWIE

Pozdrawiam nie tylko Prezesow.

Beatka
19.03.2008 22:54:28

"marjul2" napisał:

Do wszystkich niezdecydowanych z roznych powodow:

PAMIETAJMY ZE PREZESI TO TEZ SEDZIOWIE

Pozdrawiam nie tylko Prezesow.Warto, żeby oni sami o tym pamiętali, bo u niektórych to coś słabo z pamięcią

ropuch
19.03.2008 22:57:32

A im większy prezes tym gorsza pamięć

Beatka
19.03.2008 23:05:32

A tak poważnie, to pozwy z połowy lat 90-tych nie budziły takich emocji i nie stwarzały podziałów. Sprawa była oczywista, prezesi sami zachęcali do ich wnoszenia i tylko żartowali z wice, jak się wzajemnie zastąpią na rozprawie. Teraz sytuacja raczej trudna do wyobrażenia. Nie wspominając już, że prezesi przeciwni jakimkolwiek formom protestu pewnie nie należą do rzadkości. Tak sobie myślę, czy oni aby na pewno są sędziami, czy już wyłącznie prezesami

ropuch
19.03.2008 23:10:51

Niektórzy wyłącznie prezesami, a niektórzy chcą być kimś więcej.
Co tych pozwów z lat 90-tych to tez dzisiaj o tym rozmawialiśy. Z tego co słyszałem to spora część z nich była uwzględniana więc może by tak starszych kolegów też o radę spytać co wówczas pisali ?

AQUA
19.03.2008 23:17:50

"ropuch" napisał:

Niektórzy wyłącznie prezesami, a niektórzy chcą być kimś więcej.
Co tych pozwów z lat 90-tych to tez dzisiaj o tym rozmawialiśy. Z tego co słyszałem to spora część z nich była uwzględniana więc może by tak starszych kolegów też o radę spytać co wówczas pisali ?


ropuch,,

wtedy były zupełnie inne przepisy w przedmiocie kształtowania naszych wynagrodzeń, ale pozwy były wnoszone naprawdę MASOWO.

Dlaczego teraz jest tak ciężko

Wiem, ale publicznie nie powiem....

marjul2
19.03.2008 23:23:05

To prawda ze prezesi nie zachecaja do skladania pozwow, ale to nie oznacza ze sa im przeciwni!!! Mysle, ze wiele osob nie skladajacych pozwow samemu naklada na siebie ograniczenia wysnuwajac zbyt daleko idace wnioski z milczenia prezesow.

Nie szukajmy pretekstow do marazmu!!!

Dreed
20.03.2008 05:29:31

Uzupełniony stan SO Poznań i SO Gliwice !!!

Przypominam, że pozwów jest napewno znacznie więcej. Podawane dane są oparte o potwierdzane przez Was dane. Nie chcę podawać ilości na wyrost. Pod koniec miesiąca marca 2008 będziemy ustalać ostatecznie.

P.S.
Proszę trzymać się tematu. Miejsca na rozważania mamy w dziale sędziowie

AQUA
20.03.2008 08:40:22

Pozwów jest 501

pozdrawiam

tujs
20.03.2008 11:52:11

CYTAT Z DZISIEJSZEJ GAZETY WYBORCZEJ - DODATEK ŁÓDZKI
Sędziowie pozwali sąd do sądu


Dwudziestu pięciu łódzkich sędziów pozwało swojego pracodawcę. Przed sądem będą się domagać wyższego wynagrodzenia
To jeden z elementów sędziowskiego protestu w sprawie zbyt niskich zarobków. W pozwach domagają się wyrównania pensji od lipca ubiegłego roku. Od tego miesiąca obniżono składkę rentową. W efekcie pensje wzrosły o kilka procent, ale sędziowie tego nie odczuli, bo od ich wynagrodzeń składka nie jest odprowadzana. Teraz uważają, że ich zarobki o te kilka procent są niedoszacowane. Twierdzą, że w ten sposób narusza się Konstytucję RP, która gwarantuje im "wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu i zakresowi obowiązków".

Takie pozwy złożyło 23 sędziów z sądu rejonowego na Widzewie i dwóch z sądu okręgowego.

- Rozumiem tych sędziów - mówi Jarosław Papis, rzecznik Sądu Okręgowego w Lodzi. - Od początku lat 90. zakres naszych obowiązków rośnie. Przejęliśmy wykroczenia po kolegiach, dyżurujemy w sekcjach aresztowych, orzekamy w sądach 24-godzinnych. Nie ma sfery życia, która nie wkraczałaby do sądów. Za wzrostem obciążenia pracą nie idą większe zarobki. W całej budżetówce rosły wynagrodzenia, tylko o nas zapomniano.

sebus
20.03.2008 12:31:47

Namawiajcie prezesów do uznawania naszych roszczeń. Jak będą wyroki z uznania powództwa to może ktoś na górze zauważy, ze sami sobie możemy dawać podwyżki!!!!!!He, he...

kzawislak
20.03.2008 14:08:10

Z satysfakcją informuję, że 10 gospodarczych (procesowych) z Wrocławia złożyło w dniu dzisiejszym pozwy. Dwa pozwy są w drodze, pozostała czwórka nie podjęła jeszcze decyzji.
Sumujemy się zatem z Środą Śląską, którą serdecznie pozdrawiamy!
...
Nic więcej nie piszę, bo wczoraj naskoczyliście na mnie bez powodu

kzawislak
20.03.2008 15:55:13

No dobra, już się nie gniewam

Dreed
20.03.2008 16:11:38

W końcu ruszyl się duży ośrodek - SO Wrocław

Również Warszawa Praga zaczyna się uaktywniać. Z podanych informacji, wiem już, że zaraz po świętach będzie tam potężne uderzenie....

Mam nadzieję, że podobne dobre wiadomości usłyszę z innych ośrodków. Bardzo proszę o aktywność, ponieważ przed dniem 31 marca 2008r. będziemy chcieli podać ostateczne i rzetelne wyniki. Podobnie uczyni MS, także działamy !!!! MASOWOŚĆ I WZAJEMNE WSPIERANIE SIEBIE !!!!

Dreed
21.03.2008 10:30:44

uzupełniony Olsztyn oraz Wrocław - pozwy arcziego....

Mam nadzieję, że dzisiaj pomimo przedświątecznej gorączki - kolezanki i koledzy znajdą czas na poinformowanie mnie o ilości pozwów.....

luke
21.03.2008 13:54:16

U mnie w Lubinie już podpisało 10 osób dojdą na pewno jeszcze 2 (prezesa nie liczą bo odpowiedz na pozew pisze ale jest duchem za ) może uzna

[ Dodano: Pią Mar 21, 2008 1:55 pm ]
składamy w srodę albo w czwartek jak wszyscy wrócą

kudłaty
21.03.2008 14:24:09

we Wrocławiu - przybyło jeden.

Zdenek
21.03.2008 14:31:36

Wita Was Zdenek z prowincjonalnego Sądu w Tarnobrzegu. Na dziś 13 sędziów z rejonu złożyło 27 pozwów. Niektórzy składali po 1 sztuce większość oba pozwy ale byli i tacy koledzy co poskładali po 3 pozwy. Może jeszcze 3-4 pozwy dorzucimy po Świętach. My również jesteśmy oburzeni stanowiskiem RPO. Podpisujemy się pod wszystkimi mądrymi uwagami i komentarzami Kolegów i Koleżanek z tego forum w tej i innych sprawach. Raz jeszcze życzę wszystkim zdrowych i radosnych a nade wszystko rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Szable w dłoń. Zdenek.

Ignotus
21.03.2008 15:37:25

"kzawislak" napisał:

Sumujemy się zatem z Środą Śląską, którą serdecznie pozdrawiamy!


Środa Śląska również pozdrawia serdecznie pierwszych bojowników z serca okręgu .
Cieszę się, że przy SO Wrocław jest już coraz większa liczba.
W środę po świętach będą jeszcze dwa następne z rodzinnego Krzyki.
Moja żona solidaryzując się ze mną (nie ma innego wyjścia ) razem z koleżanką zdecydowały się złożyć pozwy arcziego.
Pozdrawiam również kolegę Kudłatego. Szacunek za podjęcie decyzji.

luke
21.03.2008 20:10:15

rozumiemm że zagroziłeś rozwodem

AQUA
21.03.2008 20:17:36

"Zdenek" napisał:

Wita Was Zdenek z prowincjonalnego Sądu w Tarnobrzegu. Na dziś 13 sędziów z rejonu złożyło 27 pozwów. Niektórzy składali po 1 sztuce większość oba pozwy ale byli i tacy koledzy co poskładali po 3 pozwy. Może jeszcze 3-4 pozwy dorzucimy po Świętach. My również jesteśmy oburzeni stanowiskiem RPO. Podpisujemy się pod wszystkimi mądrymi uwagami i komentarzami Kolegów i Koleżanek z tego forum w tej i innych sprawach. Raz jeszcze życzę wszystkim zdrowych i radosnych a nade wszystko rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Szable w dłoń. Zdenek.


Bardzo proszę coś bliżej na temat tego trzeciego - o czym jest

pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim SPOKOJNYCH świąt

Dreed
21.03.2008 22:41:04

Uzupełniona Warszawa (32 pozwy arcziego), Wrocła, Lublin oraz Tarnobrzeg !!!!

Po świętach czuję, że zasypiecie mnie mailami

P.S.
Zachęcam do brania udziału w pozwach oraz akcji 31 marca2008r. Osoby nie przekonane zapraszam na stronę MS, gdzie w projektach zauważycie co szykuje nam ministerstwo. Jeżeli nie zadziałamy to jak zwykle będzie za późno!!! A napewno za późno będzie w maju, jak projekt zostanie przyjęty

kzawislak
22.03.2008 08:21:46

"kudłaty" napisał:

we Wrocławiu - przybyło jeden.


Szacunek dla rodzynka z Podwala.
Przy okazji życzę Wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt.

24.03.2008 21:42:02

roll Apelacja warszawska. Ja złożyłam w odstepie kilku dni dwa pozwy i zawiadomiłam Prezesa. Zaznaczam że w Apelacji warszawskiej są dwa Sądy Okręgowe Sąd Okegowy w Warszawie i Sąd Okręgowy dla Warszawy - Pragi w Warszawie. Sądy ejonowe podległe Sądowi Okręgowemu w Warszawie składają do sądu podległemu Sądowi Okręgowemu dla Warszawy - Pragi w Warszawie i odwrotnie. Pozdrawiam wszystkich sędziów nawet tych biernych.

Dreed
25.03.2008 21:18:07

Czas przerwy świątecznej się skończył.... Od jutra większość z nas wróci do swoich obowiązków w pracy.
Bardzo proszę o szczególną aktywność w tych trzech dniach, ponieważ przed dniem 31 marca 2008 roku, który mam nadzieję, że będzie naszym sukcesem i gwarancją wielu tematów w mediach, chcielibyśmy dać jasny i klarowny wynik !!!

Dreed
26.03.2008 11:15:21

Delikatny akcent SO Zielona Góra.... Wspaniale, że są sędziowie, którzy nie ogladają się na innych

kzawislak
26.03.2008 12:18:31

Proszę doliczyć do SO Wrocław jeszcze jeden pozew złożony dzisiaj na biurze podawczym przez gospodarczego procesowego.

center
26.03.2008 13:34:01

witam
jestem asystentem sedziego w sądzie rejonwym, dodam, iż mam zdany egzamin sędziowski, jednak nic z tego nie wynika, gdyż jak wiemy póki co brak jest etatów. Zarabiam 1830 zł netto i jak na 8 lat nauki, jakiej to wszyscy wiemy nie zarabiam za dużo. Popieram Wasz protest i się pod nim podpisuje obiema rękami, jednak o innych pracownikach w ministerstwie cisza. Widze, iż na Śląsku Solidarność wsród pracowników sadownictwa zaczyna się budzić.
załączam ciekawy link
http://www.solidarnosc-kat.pl/index.php?id=glowna&art=239

Dreed
26.03.2008 15:03:17

Kolejne poprawki:

1/ SO Piotrków Trybunalski - to już chyba koniec danych z tego okręgu, ale wynik imponujący
2/ SO Zielona Góra - zdecydowanie się uaktywnia
3/ SO Lublin - kolejny krok do przodu
4/ SO Przemyśl - chyba się dopiero rozkręca

Gratuluję i nadal czekam na informacje. Zbieramy je szybko, ponieważ dobrze byłoby znać ogólną ilość przed dniem 31 marca 2008r.

Zdenek
27.03.2008 11:11:12

Miło mi dopowiedzieć, że jeszcze wczoraj trzy pozwy złożył u nas pan prezes. Na dzień 27 marca 2008r. w SR w Tarnobrzegu złożyliśmy w 14 sędziów 30 pozwów. W okręgu nic!!! Niestety wiem ,że w naszym okręgu akcja pozwów idzie słabo w Stalowej Woli i chyba w Nisku. Tą drogą apeluję Koledzy ze Stalowej i z Niska nie zwlekajcie Mielec i Tarnobrzeg złożył już co mógł. Pozdrawiam. Zdenek.

luke
27.03.2008 12:59:44

U nas w SR Lubin 14 osób

clif1
27.03.2008 13:56:13

Podobno w Rybniku (SO Gliiwce) został złożony jeden pozew, a jest tam ponad 50 sędziów. WIELKIE BrawA dla tego jedynego odważnego Sędziego (przez duże S).
Pozdrawiam,
Dreed,proszę to doliczyć do SO Gliwice.

micgas
27.03.2008 14:22:56

Dorzucamy jeszcze 3 pozwy arcziego z SR w Wysokiem Mazowieckiem (SO w Łomży).

efa
27.03.2008 17:50:19

witam
z inormacji, które uzyskałam wczoraj, podobno w SR Gdańsk Północ 30 sędziów złoży pozwy
w moim Sądzie - mniejszym - złożyło 11 osób, co i tak stanowi prawie 50 % sędziów po nominacji

mati
27.03.2008 18:43:37

Ja niestety jestem jedyny z dwoma pozwami :sad:
inni sie boją

Mario 71
27.03.2008 19:44:09

a u nas jutro 10 pozwów kolegi Arcziego - zgodnie z harmonogramem. Jeśli teraz odpuścimy - w najbliższych latach nie mamy co liczyć na zmiany.

aniaB
27.03.2008 20:32:25

"efa" napisał:

witam
z inormacji, które uzyskałam wczoraj, podobno w SR Gdańsk Północ 30 sędziów złoży pozwy
w moim Sądzie - mniejszym - złożyło 11 osób, co i tak stanowi prawie 50 % sędziów po nominacji

Przekłamane - dzisiaj zamknęliśmy listę z uwagi na brak dalszych chętnych - jutro w biurze podawczym koleżanka złoży modyfikacje pozwu Arcziego podpisaną przez 22 sędziów.
Do godziny 13 dzisiaj deklarację do udziału wzięcia urlopu na żądanie 31 marca złożyło 3 sędziów.( lista przeszła do tej pory po VI Wydziałach, czyli po około połowie sędziów).

Dreed
28.03.2008 09:02:04

Uzupełnione dane w oparciu o podawane przez Was informacje:

SO Gdańsk, SO Tarnobrzeg, SO Gliwice, SO Łomża, SO Legnica oraz SO Wrocław!!!

Analiza otrzymywanych przez Was informacji budzi moje zdziwienie. Jak wynika z danych, okręgi w których prężnie działa Stowarzyszenie Iustitia, jakoś dziwnie biernie się zachowują.... nie tylko w sprawie pozwów...A negocjujemy.... Zapomniałem. Tylko zadam pytanie - negocjujemy kwotę bazową znajdująca się w projekcie MS?

chomik
28.03.2008 09:13:56

Myślę, że lepiej negocjować mnożniki. Jest juz projekt prezydenta, zaopiniowany pozytywnie przez KRS. Chyba za zadowalajace uznać należałoby połączenie propozycji ministerialnych z prezydencką i .... skupić się na innych problemach, np. dodatkowym stopniu sędziowskim, aplikacji sądowej, dodatku na kształcenie sędziów, delagacjach do sądów wyższych instancji i MS, itp.

[ Dodano: Pią Mar 28, 2008 9:15 am ]
Myślę, iż pewne instytucjonalne zmiany wymuszą konieczność podwyższenia wynagrodzeń. Jeżeli nie za rok to w niedaleniej peryspektywie.

Ignotus
28.03.2008 11:26:56

Potwierdzam dwa pozwy z Wrocławia Krzyków, o których w trybie przypuszczającym pisałem przed świętami. Dzisiaj faktycznie zostały złożone

kzawislak
28.03.2008 11:55:13

gospodarczy z fabrycznej pozdrawiają koleżanki z krzyków

[ Dodano: Pią Mar 28, 2008 11:57 am ]
a zatem do 17 z SO Wrocław należy doliczyć jeszcze 2

Ignotus
28.03.2008 12:30:25

"kzawislak" napisał:

gospodarczy z fabrycznej pozdrawiają koleżanki z krzyków


Pozdrowienia przekazane do adresatów

ropuch
28.03.2008 15:23:09

To dopiszcie jesze jeden z Wrocławia

kzawislak
28.03.2008 16:37:22

"ropuch" napisał:

To dopiszcie jesze jeden z Wrocławia


Ha! To w SO Wrocław mamy już 20 pozwów!

arczi
28.03.2008 20:29:23

Brawo Wrocław. Zawsze w Was wierzyłem, jako zdający tam egzamin sędziowski

Dreed
28.03.2008 22:01:50

Jak widzę sędziów trzeba dyscyplinować terminem..... Dobrze, że nie jest zawity i nadal czekamy na Was.

Uzupełnione:
1/ SO Warszawa
2/SO Warszawa Praga
3/ SO Zielona Góra
4/ SO Wrocław
5/ SO Piotrków Trybunalski

Mam nadzieję, że 31 marzec nie będzie odkładany na końcówkę.... Zaczyna się w godzinach porannych

Nata
30.03.2008 21:57:42

Podliczyłam.
Wyszło mi 1333 pozwy.
A jeszcze jutro jest dzień!!!

chaoos
30.03.2008 22:45:36

taka sugestia do Admina

może utworzyć oddzielny temat po 31 marca, które Sądy wystąpiły już z pytaniem do TK

ubilexibi
30.03.2008 23:04:38

Jeżeli chodzi o negocjacje co do wysokości kwoty bazowej, to uważam, że trzeba spróbować. Jeżeli nie można osiągnąć celu, jakim jest powiązanie tej kwoty ze średnim wynagrodzeniem, to należy przynajmniej spróbować maksymalnie ,,wyciągnąć" w górę tę kwotę, która ma być zapisana w u.s.p. Zawsze to coś.

mati
31.03.2008 09:04:59

A może przejdzie rozporządzenie Prezydenta o nowych mnoznikach - to też byłoby jakieś rozwiązanie

ludzka
31.03.2008 11:37:12

"mati" napisał:

A może przejdzie rozporządzenie Prezydenta o nowych mnoznikach - to też byłoby jakieś rozwiązanie


Oczywiście, że to byłoby rozwiązanie. Wprawdzie tymczasowe, ale ważne, że zmiana wynagrodzeń byłaby juz od lipca. Niestety Minister Czaja mówił (i ja to słyszałam), że Premier nie ma zamiaru go kontrasygnowac.

aniaB
31.03.2008 11:51:20

"ludzka" napisał:

A może przejdzie rozporządzenie Prezydenta o nowych mnoznikach - to też byłoby jakieś rozwiązanie


Oczywiście, że to byłoby rozwiązanie. Wprawdzie tymczasowe, ale ważne, że zmiana wynagrodzeń byłaby juz od lipca. Niestety Minister Czaja mówił (i ja to słyszałam), że Premier nie ma zamiaru go kontrasygnowac.

O czym Prezydent doskonale wie.... Takze zdaniem moim to tylko taka gra pod publiczkę

Ignacy
31.03.2008 11:54:32

Najgorsze, że mister Czaja również publicznie mówił, iż wyklucza połączenie "ognia z wodą" czyli połaczenia mnożników "rezydenckich" z podwyższoną kwotą bazową proponowaną przez rząd. Zatem "albo rybki albo akwarium" - a szkoda, bo gdyby pomnozyć mnoznik 3,9 dla rejonu przez proponowaną nową kwotę bazową ( prawie 1900 zł) to dałoby około 2000 złotych podwyżki dla poczatkujacego sędziego w rejonie, co może nie wszystkich w peni satysfakcjinyje, ale czego nie można już ( moim zdaniem) odrzucać.

ludzka
31.03.2008 11:58:11

"Ignacy" napisał:

Najgorsze, że mister Czaja również publicznie mówił, iż wyklucza połączenie "ognia z wodą" czyli połaczenia mnożników "rezydenckich" z podwyższoną kwotą bazową proponowaną przez rząd. Zatem "albo rybki albo akwarium" - a szkoda, bo gdyby pomnozyć mnoznik 3,9 dla rejonu przez proponowaną nową kwotę bazową ( prawie 1900 zł) to dałoby około 2000 złotych podwyżki dla poczatkujacego sędziego w rejonie, co może nie wszystkich w peni satysfakcjinyje, ale czego nie można już ( moim zdaniem) odrzucać.


Tyle, że zmiana rozporządzenia dawałaby nam podwyżki od lipca tego roku, a nie od stycznia roku przyszłego.

WOLNOŚC DLA TYBETU !!!

Dorota Korman-W
31.03.2008 13:32:53

Stalowa Wola -siedmu sędziów po dwa pozwy, do środy powinno być następnych sześcioro

Zdenek
31.03.2008 16:01:23

Brawo dla Stalowej Woli jesteśmy więc razem. Pozdrawiamy. Zdenek.

Mario 71
31.03.2008 16:28:35

No Dorotka - nareszcie!

iga
31.03.2008 20:12:14

Dużo!

kzawislak
01.04.2008 11:04:19

"iga" napisał:

Dużo!


A jest jeszcze wiecej.
We Wrocławiu kolejny gospodarczy procesowy złożył pozew indywidualny. Gospodarczy rejestrowi i upadłościwo - naprawczy złożyli z kolei pozew zbiorowy podpisany przez 10 sędziów (wszystkich!). Dreed - chyba będzie sie liczył, jako 10?!
Pozdrowienia dla powodów
A co z resztą

Nata
01.04.2008 13:50:10

W SR Toruń pozwy Arcziego złożyłam ja i kubalit

AQUA
01.04.2008 15:25:20

"kzawislak" napisał:

Dużo!


A jest jeszcze wiecej.
We Wrocławiu kolejny gospodarczy procesowy złożył pozew indywidualny. Gospodarczy rejestrowi i upadłościwo - naprawczy złożyli z kolei pozew zbiorowy podpisany przez 10 sędziów (wszystkich!). Dreed - chyba będzie sie liczył, jako 10?!
Pozdrowienia dla powodów
A co z resztą

MUSI się liczyć jako 10


Pozdr.

barbara
01.04.2008 20:59:34

a czy są jeszcze jacyś spóżnialscy i jeszcze zamierzają złożyć pozwy ????? niektórzy tak lubia

chaoos
01.04.2008 21:02:54

w W-wie pozwy będą jeszcze składane w tym tygodniu

AQUA
01.04.2008 21:03:41

"barbara" napisał:

a czy są jeszcze jacyś spóżnialscy i jeszcze zamierzają złożyć pozwy ????? niektórzy tak lubia


w moim okręgu jest jeszcze dużo spóźnialskich i z całą pewnością informuję Was, że pozwy jeszcze będą na 100%.

Pozdr.

kzawislak
01.04.2008 21:08:07

"barbara" napisał:

a czy są jeszcze jacyś spóżnialscy i jeszcze zamierzają złożyć pozwy ????? niektórzy tak lubia


No, ja mam nadzieję

Dreed
02.04.2008 00:31:13

Kolejne informacje - SO Wrocław, SO Tarnobrzeg !!!!

Przypominam, ze czekamy na Wasze działania. Akcja pozwów nie została zakończona. Wręcz przeciwnie zatacza co raz szersze kręgi !!! Naprawdę - współdziałając możemy wiele osiągnąć.
Trzeba tylko chcieć zmienić nasze środowisko. Wyplewić z samych siebie obawę przed artykułowaniem stanowiska.
Każdy, do kogo dotrze swiadomość, że niejest urzędnikiem, a sędzią, będzie wiedział jaki obrać kierunek....

barbara
02.04.2008 09:35:47

"Dreed" napisał:

Wyplewić z samych siebie obawę przed artykułowaniem stanowiska.
Każdy, do kogo dotrze swiadomość, że niejest urzędnikiem, a sędzią, będzie wiedział jaki obrać kierunek....o rany to jak oni wydają wyroki

efa
02.04.2008 16:13:28

"barbara" napisał:

a czy są jeszcze jacyś spóżnialscy i jeszcze zamierzają złożyć pozwy ????? niektórzy tak lubia


w moim Sądzie druga partia pozwów dopiero zostanie złożona pod koniec tygodnia - w ilości 9 sztuk

luke
03.04.2008 08:53:33

U mnie w Lubinie 15 osób złozyło drugi pozew ( tylko 4 się wyłamały)

AQUA
04.04.2008 15:50:20

"efa" napisał:

a czy są jeszcze jacyś spóżnialscy i jeszcze zamierzają złożyć pozwy ????? niektórzy tak lubia


w moim Sądzie druga partia pozwów dopiero zostanie złożona pod koniec tygodnia - w ilości 9 sztuk

efa,

złożone są, czy nie?

Pozdr.

aniaB
04.04.2008 16:20:37

A my ( 22 osoby) po niewczasie stwierdzilismy, że w feworze zbierania podpisów zupełnie zapomniliśmy zawiadomić o złożonym pozwie.
Mamy jeszcze czas, czy nie mamy?

AQUA
04.04.2008 16:22:05

"aniaB" napisał:

A my ( 22 osoby) po niewczasie stwierdzilismy, że w feworze zbierania podpisów zupełnie zapomniliśmy zawiadomić o złożonym pozwie.
Mamy jeszcze czas, czy nie mamy?


Już jesteście po czasie, więc tym bardziej szybko złóżcie.

Pozdr.

AQUA
04.04.2008 16:41:43

"anpod" napisał:

a raczej zawiadomcie- i to koniecznie, lepiej poźno niż wcale


...złóżcie szybko te zawiadomienia

bb
04.04.2008 23:28:28

Dzisiaj oprócz zażalenia na zarządzenie o zwrocie pozwu złożyłam drugi pozew - SR w Elblągu. Zatem w Elblągu dwie osoby po dwa pozwy. Pozdrawiam.

[ Dodano: Pią Kwi 04, 2008 11:32 pm ]
A więc zażalenie ……….,
dnia …………. 2008 r.

Powódka
……………………

Pozwany
Sąd Rejonowy w …………….
Sygn. akt ………………….Do Sądu Okręgowego w ………………

za pośrednictwem Sądu Rejonowego w …………….
ZAŻALENIE

Wnoszę zażalenie na zarządzenie z dnia ………… 2008 r. o zwrocie pozwu, domagając się jego uchylenia .
Zarzucam zaskarżonemu orzeczeniu naruszenie art. 505 ze znacz. 1 kpc.
Powołany wyżej przepis określa zakres stosowania przepisów o postępowaniu uproszczonym. Punkt 1 w/w artykułu stanowi, iż przepisy działu o postępowaniu uproszczonym stosuje się do roszczeń wynikających z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych. Pozew przeze mnie złożony nie dotyczy roszczenia wynikającego z umowy lecz ze stosunku pracy nawiązanego w drodze powołania.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego w sprawie sygn. III PZP 2/03 zawartym w Uchwale SN z dnia 06 marca 2003 r. w postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy (art. 476 § 1 KPC) o roszczenia wynikające z u m o w y o p r a c ę (art. 505[1] pkt 1 KPC) stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu uproszczonym (art. 505[1]-505[13] KPC).
Taki sam pogląd występuje w piśmiennictwie .prawniczym : ,,Postępowanie uproszczone jest obligatoryjne tylko w sprawach wynikających z umów, a zatem jeżeli analogiczne roszczenia powstaną z tytułu stosunku pracy nawiązanego, np. w drodze wyboru czy mianowania, to nie znajdzie ono zastosowania.” (Frey Robert artykuł Radca Prawny.2001.5.66 ,Postępowanie uproszczone w sprawach z zakresu prawa pracy. Teza nr 3 45087/3 ).
W związku z powyższym wnoszę i wywodzę, jak na wstępie.


Załączniki:
- odpis zażalenia

Dreed
05.04.2008 09:48:00

SO Legnica !!! Doskonale !!! Czekamy na dalsze

magdam
06.04.2008 10:14:32

Dreed, czy Ty w rankingu sądów uwzględniasz wszystkie złożone pozwy, czy tylko tujsa? Bo jeżeli wszystkie to proszę wpisać przy SO Elbląg "4!!!".

Dreed
06.04.2008 10:28:54

Uzupełniony SO Elbląg !!!

W rankingu uwzględniamy wszystkie pozwy. Zarówno kolegi tujsa, jak i arcziego oraz każdy inny, złożony przez Was indywidualnie i stanowiący Waszą twórczość !!!

robak
06.04.2008 12:24:16

"aniaB" napisał:

A my ( 22 osoby) po niewczasie stwierdzilismy, że w feworze zbierania podpisów zupełnie zapomniliśmy zawiadomić o złożonym pozwie.
Mamy jeszcze czas, czy nie mamy?


Złóżcie. A moim zdaniem w razie czego, jeżeli wam zarzucą że za późno możecie próbować się bronić tym, że sprawa jeszcze nie zawisła, póki pozew nie został doręczony.

Młody
07.04.2008 09:18:55

SR Tczew (Okręg Gdański) - złożono 9 pozwów. Sąd Pracy już połączył sprawy do wspólnego rozpoznania i doręczył odpisy pozwu Prezesowi Naszego Sądu. Odpowiedź na pozew już poszła. Teraz czekamy tylko na decyzję Sądu Pracy o skierowaniu pytania do TK.
Jak widać - idzie dość szybko.

barbara
07.04.2008 11:47:44

a jak była odpowiedż na pozew ??????

Młody
07.04.2008 14:14:55

"barbara" napisał:

a jak była odpowiedż na pozew ??????


Odpowiedź na pozew była krótka i oczywista - Prezes wniósł o oddalenie powództwa z uwagi na ochronę interesu Skarbu Państwa. Wskazał, że nie ma sporu co do faktów. Wszystko zależy od orzeczenia TK. Zajmie stanowisko po wyroku Trybunału. To wszystko.

barbara
07.04.2008 14:30:52

asekuracyjne stanowisko hmmm , zobaczymy co dalej , dobrze ,że zgodził się chociaż w przedmiocie skierowania pytania do TK

filip407
07.04.2008 15:19:33

http://www.rp.pl/artykul/117092.html

Petrus
07.04.2008 18:13:43

"filip407" napisał:

http://www.rp.pl/artykul/117092.html

http://www2.rp.pl/artykul/117092.html - czy to zorganizowana akcja?

Maltazar
07.04.2008 18:29:18

"Dreed" napisał:

W tym temacie ponownie tworzymy ranking sądów okręgowych w których zostały złożóne pozwy. Ponieważ bardzo istotna jest ich masowośc gorąco zachęcam do ich składania, nawet jeżeli mielibyśmy być jedyni. To od nas samych zależy, czy naszym wzorem pójdą inni. Pamiętajmy, że jak widać z opinii autorytetu jakim jest Prezes Dąbrowski "złożenie pozwu nie uwłacza naszej godności urzędu" !!!
Piszemy i składamy - ja umieszczam informację na forum o ilości złożonych pozwów. Kolejny artykuł, wierzę głęboko poda ilości idące w setki !!!!


Apelacja Białostocka:
SO w Bialymstoku - 17
SO w Łomży - 40
SO w Olsztynie - 5 !!!
SO w Suwałkach -

Apelacja Gdańska:
SO w Bydgoszczy -
SO w Elblągu - 4 !!!
SO w Gdańsku - 60 !!!!!!
SO w Słupsku - 46 !!!!!!!!!
SO w Toruniu - 4 !!!
SO w Włocławku -

Apelacja Katowicka:
SO w Bielsku-Białej -
SO w Częstochowie -
SO w Gliwicach - 37 !!!!
SO w Katowicach -

Apelacja Krakowska:
SO w Kielcach -
SO w Krakowie - 3 !!!
SO w Nowym Sączu -
SO w Tarnowie -

Apelacja Lubelska:
SO w Lublinie - 25 !
SO w Radomiu - 2 !!!
SO w Siedlcach -
SO w Zamościu -

Apelacja Łodzka:
SO w Kaliszu -
SO w Łodzi - 37
SO w Piotrkowie Trybunalskim - 73!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SO w Sieradzu -

Apelacja Poznańska:
SO w Poznaniu - 18 !!!!!!
SO w Koninie -
SO w Zielonej Górze - 8 !!!

Apelacja Rzeszowska:
SO w Krośnie -
SO w Przemyślu - 26 !!!
SO w Rzeszowie -
SO w Tarnobrzegu - 79 !!!!

Apelacja Szczecińska:
SO w Gorzowie Wielkopolskim - 2 !!!!
SO w Koszalinie -
SO w Szczecinie - 1 !!!

Apelacja Warszawska:
SO w Ostrołęce -
SO w Płocku - 7
SO w Warszawie - 92 !!!!!!!
SO w Warszawie - Praga - 7 !!!

Apelacja Wrocławska:
SO w Jeleniej Górze -
SO w Legnicy - 53
SO w Opolu -
SO w Świdnicy -
SO w Wrocławiu - 30 !!!


ciekawe jak powyższe zestawienie nakłada się na mapę polityczną Polski

Dreed
07.04.2008 20:16:35

Kolejne uzupełnienie o pozwy arcziego.

Tym razem uzupełniamy SO Piotrków Trybunalski. Myslę, że liderzy już nam się klarują...
Mam nadzieję, że podczas zjazdu Stowarzyszenia podobne nastroje będą panowały podczas obrad.

mara
07.04.2008 20:25:46

W tym temacie ponownie tworzymy ranking sądów okręgowych w których zostały złożóne pozwy. Ponieważ bardzo istotna jest ich masowośc gorąco zachęcam do ich składania, nawet jeżeli mielibyśmy być jedyni. To od nas samych zależy, czy naszym wzorem pójdą inni. Pamiętajmy, że jak widać z opinii autorytetu jakim jest Prezes Dąbrowski "złożenie pozwu nie uwłacza naszej godności urzędu" !!!
Piszemy i składamy - ja umieszczam informację na forum o ilości złożonych pozwów. Kolejny artykuł, wierzę głęboko poda ilości idące w setki !!!!


Tak dla jasności - czy te podane ilości to liczba pozwów w poszczególnych okręgach, czy ilość sędziów, którzy je złożyli (i wtedy trzeba pomnożyć wszystko przez 2)?

micgas
07.04.2008 20:33:37

Dreed. Dlaczego przy Łomży brakuje wykrzykników i kolor jakiś mało czerwony?

AQUA
07.04.2008 20:37:51

"micgas" napisał:

Dreed. Dlaczego przy Łomży brakuje wykrzykników i kolor jakiś mało czerwony?


ha, ha, wiedziałam, ze wreszcie padnie to pytanie ....

[ Dodano: Pon Kwi 07, 2008 8:40 pm ]
Dreed,

a co oznacza ilość wykrzykników

P ozdrawiam

Dreed
07.04.2008 20:41:16

Podane liczby stanowią ilość pozwów. Prawdopodobnie jest ich znacznie więcej, ale nie wszystkie ośrodki sądów w Polsce mają swoich przedstawicieli na forum, którzy potrafią zebrać kompletne dane.

Łomża poprawiona

micgas
07.04.2008 21:04:48

Poprawione zostało jedynie na str. 1, a co ze str. 14?

AQUA
07.04.2008 21:09:32

"micgas" napisał:

Poprawione zostało jedynie na str. 1, a co ze str. 14?...a str. 14 to już powinien poprawić M altazar

Petrus
07.04.2008 21:55:30

czyli ponad 560 jak policzyłem

mara
07.04.2008 22:01:52

"duralex" napisał:

684 ???
ale pewny nie jestem, bo w liczeniu kiepski


Jesteś dobry w liczeniu - 684, czyli 10 % sędziów.

Dreed
07.04.2008 22:39:10

"mara" napisał:

Jesteś dobry w liczeniu - 684, czyli 10 % sędziów.


Na pierwszym miejscu pamiętajmy, że pozwy nie dotyczą asesorów, czyli faktycznie dane mam o 10% sędziów.
Do tego musimy założyć granice błędu, czyli brak informacji o pozwach z niektórych sądów.
Ponadto, osobiście przyzwyczaiłem się do faktu, że nasze środowisko jest bardzo powolne w podejmowaniu decyzji oraz bardzo zachowawcze.... 10% sędziów to jest rewelacyjny wynik. Nawet nie przypuszczałem, że aż tylu sedziów zdecyduje się zwrócić uwagę społeczeństwa i TK na nasz problem.

Warto zauważyć, że harmonogram, wprawdzie powolutku, ale cały czas jest realizowany i jego cel zostaje osiągnięty. Smutną konstatacją jest brak inicjatywy ze strony wielu osób, ale tym bardziej jest to smutne, że nasze koleżanki i koledzy stają nam "okoniem". Nie wiem z czego to wynika, chyba z załozenia, że ja się nie będę wychylać, zrobili to inni i tak czy inaczej dostanę "to samo"...

Mam nadzieję na zjazd Stowarzyszenia Iustitia, których członkowie zdają sobie już sprawę, że rozmowy nie przyniosły wymiernych rezultatów. Mało tego, projekt jest taki sam jak w lutym i skierowano go przed terminem zakończenia negocjacji... Może ta świadomość da do myślenia pewnym osobom. Być może koleżanki i koledzy zauważą, że jesteśmy "na bocznicy"...

Nie szanujemy się sami, także nie wymagajmy szacunku od innych!!!!
Atmosfera zjazdu delegatów w Poznaniu, będzie przedmiotem analizy specjalistów i bardzo szybko poznamy na "jaką kwotę podwyżek" jesteśmy wycenieni....

Odwaga i wewnętrzna siła jest cechą sędziów Rzeczypospolitej Polskiej i z taką wiarą, spokojnie patrzę w przyszłość.....

AQUA
07.04.2008 23:00:45

"duralex" napisał:

684 ???
ale pewny nie jestem, bo w liczeniu kiepski


duralexie,


raczej Twój wynik jest zbliżony do prawidłowego, bo liczyłam kilka dni temu i było ponad 600

AQUA
08.04.2008 06:39:53

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2191.64.0.39.1.2.0.1.htm

No, to mamy prasę na dzisiaj


KRS zaskarży przepisy o wynagrodzeniach.

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2191.64.0.39.4.2.0.1.htm

Petrus
08.04.2008 19:50:25

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2191.64.0.39.1.2.0.1.htm
czy to Ty Dreed? dobra wypowiedź

Dorota Korman-W
09.04.2008 21:36:00

u nas ostateczny wynik to 13 sędziów, którzy złożyli po dwa pozwy-nie złożył jeden kolega i asesorzy

efa
10.04.2008 12:17:14

"AQUA" napisał:

a czy są jeszcze jacyś spóżnialscy i jeszcze zamierzają złożyć pozwy ????? niektórzy tak lubia


w moim Sądzie druga partia pozwów dopiero zostanie złożona pod koniec tygodnia - w ilości 9 sztuk

efa,

złożone są, czy nie?

Pozdr.

no więc 7 pozwów leży już u mnie w szufladzie - czekam na dwa ostatnie (kwestia organizacji poczty z wydzialami zamiejscowymi ) i osobiście złożę ję na biurze podawczym

z tym że Dreed od początku miał ode mnie pełne informacje dotyczące ilości pozwów (zarówno pierwszego, jak i drugiego), gdyż osoby, które złożyły pierwszy pozew, od razu zadeklarowały złożenie drugiego

łączna ilość złożonych pozwów przez sędziów w moim Sądzie została więc uwzględniona przez administratora Mam jednak nadzieję, że w okregu gdańskim są jeszcze spóźnialscy, bo ilość pozwów na tak duży okręg nie jest niestety powalająca.
również pozdrawiam

Petrus
10.04.2008 18:24:50

http://www2.rp.pl/artykul/118588.html

gzrech
12.04.2008 20:10:05

"Petrus" napisał:

http://www2.rp.pl/artykul/118588.html

total repect

AQUA
14.04.2008 07:54:54

DREED,

a dlaczego lista pozwów nie jest uzupełniana??????


P ozdrawiam

tujs
14.04.2008 19:55:22

Do tej pory tylko Sąd Rej. dla Łodzi - Sródmieścia wyznaczył ponad 20 rozpraw w sprawach dot. pozwów złozonych przez sędziów, wydano kilkanaście postanowień o zwróceniu się z pyt. prawnymi do TK, z czego 10 spraw zostało już zarejestrowanych w Trybunale (sygn od P 18/08 do P 30/08 - strona internet. TK).

W całej Polsce wpłynęło dotychczas prawie tysiąc pozwów sędziów dot. wyrównania wynagrodzenia.

Proszę, podajcie informacje, jak sytuacja wyglada w Sądach, czy i gdzie wyznaczono już rozprawy i które Sądy Pracy wydały postanowienia o skierowaniu pyt. prawnych do TK.

AQUA
14.04.2008 20:00:48

u nas te wyłączenia jeszcze trochę potrwają, niestety.....

Pozdr.

marjul2
14.04.2008 20:15:35

U nas odpisy pozwow autorstwa tujsa i arcziego zostaly przeslane pozwanemu.

kzawislak
16.04.2008 10:06:11

postanowień o wyłączeniu i przekazaniu jeszcze nie dostaliśmy
rzeczywiście wypada zobaczyć, co tam w aktach piszczy.

grubson
16.04.2008 11:01:52

U nas trwają wyłączenia. Pierwsza sprawa już poszła do okręgu, ale nie ma jeszcze postanowienia o wyłączeniu i przekazaniu. W pozostałych zbierają się oświadczenia

tujs
16.04.2008 15:24:10

Dlaczego składanie oświadczeń i wyłączenia sedziów tak długo trwają, przecież nam wszystkim powinno zależeć na szybkim zakończeniu tych spraw ?

AQUA
16.04.2008 16:11:34

"tujs" napisał:

Dlaczego składanie oświadczeń i wyłączenia sedziów tak długo trwają, przecież nam wszystkim powinno zależeć na szybkim zakończeniu tych spraw ?U nas jest ok. 55 sędziów, więc aktualnie wyłączenia krążą po wszystkich wydziałach. Są też osoby na krótkich urlopach lub na urlopach macierzyńskich. Z doświadczenia wiem, że to u nas niestety musi trochę potrwać, a przecież jeszcze po wyłączeniach sąd nadrzędny musi wyznaczyć sąd do rozpoznania sprawy i przekazać temu sądowi akta.

Przewiduję : ok. 1 miesiąc, niestety

[ Dodano: Sro Kwi 16, 2008 4:43 pm ]
... Dotarły do mnie jakieś niesprawdzone pogłoski o oddaleniach bez występowania do TK.

Czy coś o tym wiecie ????

kzawislak
17.04.2008 09:57:40

A ja z dobrymi wiadomościami.

U nas połączono sprawy do wspólnego rozpoznania. NIE MA WYŁĄCZEŃ, NIE MA PRZEKAZANIA. Nadano im bieg.

W odpowiedzi na pozew niestety nie uznano powództwa :sad: ... ale poprato wniosek o skierowanie zapytania do TK

tujs
17.04.2008 18:36:39

A MIAŁO NIE BYĆ POŁĄCZEŃ, ŻEBY BYŁO WIĘCEJ PYT. DO TK..........................

magdalukas
17.04.2008 19:04:43

W przypadku moim i mojego kolegi z wydziału Sąd połączył wszystkie cztery pozwy w jedną sprawę. Poza tym nie wystąpił do Trybunału z zapytaniem, lecz odroczył rozprawę bez terminu i zwrócił się do Trybunału o informacje odnośnie tego, czy wpłynęły już pytania w sprawach sędziów. Nie wiem, co to da, ale dziwi mnie ten lęk przed wystąpieniem do Trybunału i zawieszeniem postępowania.

kubalit
17.04.2008 19:11:24

"magdalukas" napisał:

W przypadku moim i mojego kolegi z wydziału Sąd połączył wszystkie cztery pozwy w jedną sprawę. Poza tym nie wystąpił do Trybunału z zapytaniem, lecz odroczył rozprawę bez terminu i zwrócił się do Trybunału o informacje odnośnie tego, czy wpłynęły już pytania w sprawach sędziów. Nie wiem, co to da, ale dziwi mnie ten lęk przed wystąpieniem do Trybunału i zawieszeniem postępowania.


Swego czasu SN (albo któryś z SA - teraz niestety nie pamiętam) wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że możliwe jest zastosowanie (przez analogię) przepisu art. 177 par. 1 pkt. 1 kpc do sytuacji, w której przed TK odbywa się sprawa, której wynik może mieć wpływ na rozstrzygnięcie prowadzonego przez sąd postępowania. Być może sędzia prowadzący tę sprawę dotarł do wspominanego orzeczenia i zamierza zawiesić postępowanie do czasu udzielenie przez TK odpowiedzi na pytanie prawne.

jack
17.04.2008 19:14:51

bardzo ciekawe rozwiązanie proceduralne. Jakis "racuś" musiał długo nad tym mysleć. Wystarczyło wejśc na stronę TK aby się o tym przekonać. Ciekawe co zrobi jak otrzyma odpowiedź z TK, że takie pytania wpłynęły.

arczi
17.04.2008 19:23:29

"magdalukas" napisał:

W przypadku moim i mojego kolegi z wydziału Sąd połączył wszystkie cztery pozwy w jedną sprawę. Poza tym nie wystąpił do Trybunału z zapytaniem, lecz odroczył rozprawę bez terminu i zwrócił się do Trybunału o informacje odnośnie tego, czy wpłynęły już pytania w sprawach sędziów. Nie wiem, co to da, ale dziwi mnie ten lęk przed wystąpieniem do Trybunału i zawieszeniem postępowania.


No bo nad pytaniem trzeba się troche pomeczyć... a tak na łatwiznę - niech inni robią

tujs
17.04.2008 21:26:13

NO CÓŻ NIE OGLĄDAJMY SIE NA INNYCH RÓBMY SWOJE.


Na stronie TK jest informacja o zarejestrowaniu 16 pyt. prawnych dot. niekonstytucyjności naszych wynagrodzeń zadanych przez SR dla Łodzi - Śródmieścia ( sygn. od P 18/08 do P 38/08)

AQUA
17.04.2008 22:26:20

"tujs" napisał:

A MIAŁO NIE BYĆ POŁĄCZEŃ, ŻEBY BYŁO WIĘCEJ PYT. DO TK..........................


bardzo przepraszam, ale na te połączenia, niestety, żadnego wpływu mieć nie mogłam....

[ Dodano: Sro Kwi 23, 2008 5:08 pm ]
Dreed,

MAM PYTANIE:

Czy ta lista z pierwszej strony jest ostateczna?????

Pozdr.

Nata
09.05.2008 10:02:31

Mam taka propozycję, może by dopisać w harmonogramie nowy termin składania pozwów dla maruderów. Bo u mnie w Sądzie po prostu posucha w tym zakresie. Liczyłam, że pozwy zostaną złożone, gdy koledzy zobaczą podczas wyłączania się w mojej i kolegi sprawie, że nie będą sami. Przeliczyłam się. :sad:
Teraz liczę na to, że może nowy dodatkowy termin na składanie pozwów coś ruszy?? ??:

tujs
09.05.2008 10:59:50

"Nata" napisał:

Mam taka propozycję, może by dopisać w harmonogramie nowy termin składania pozwów dla maruderów. Bo u mnie w Sądzie po prostu posucha w tym zakresie. Liczyłam, że pozwy zostaną złożone, gdy koledzy zobaczą podczas wyłączania się w mojej i kolegi sprawie, że nie będą sami. Przeliczyłam się. :sad:
Teraz liczę na to, że może nowy dodatkowy termin na składanie pozwów coś ruszy?? ??:

jESLI KTOŚ NIE MA ZAMIARU ZŁOŻYĆ POZWU TO ŻADAEN TERMIN PRZEZ NAS WSKAZANY NIC NIE DA

Motywacją dla maruderów powinien być fakt, iż w Polsce kilkuset sędziów złożyło takie pozwy w ostatnich miesiącach.

kzawislak
10.05.2008 13:12:58

a u nas wyznaczono termin posiedzenia
a jak u Was?

kudłaty
10.05.2008 23:14:42

no właśnie, dodałbym, że autor odpowiedzi na pozew uzupełnił w zasadzie naszą argumentację co do niekonstytucyjności regulacji wynagrodzeń wskazując na kwestię wynagrodzeń członków Krajowej Izby Odwoławczej przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych, wynagrodzenie których jest wyższe niż rozpoznajacych odwolania od ich orzeczeń sędziów SO
to świadczy dobrze o autorze, i żeby mi tu nikt serwilizmu nie wytykał to zakończę tradycyjnym zawołaniem niepokornych
łubu dubu, łubu dubu....
PS
żeby wetknąć zaś jednak szpilę napiszę, że w naszej połączonej sprawie jeden z kolegów może liczyć na wyrok zaoczny zważywszy, że w odpowiedzi na pozew nie został wymieniony jako ten o oddalenie powództwa którego wnosi się...

AQUA
10.05.2008 23:40:15

kudłatku,

to trzeba czym prędzej zaoczny, zanim ktoś się zorientuje

pozdrawiam

gilgamesz
11.05.2008 10:00:23

"AQUA" napisał:to trzeba czym prędzej zaoczny, zanim ktoś się zorientuje

a potem z tym szybko do mediów z info: są już pierwsze wyroki uwzględniające pozwy sędziów

uksc
11.05.2008 11:10:40

"kudłaty" napisał:


PS
żeby wetknąć zaś jednak szpilę napiszę, że w naszej połączonej sprawie jeden z kolegów może liczyć na wyrok zaoczny zważywszy, że w odpowiedzi na pozew nie został wymieniony jako ten o oddalenie powództwa którego wnosi się...


A czemu najpierw nie szły nakazy w upominawczym ? Przecież wydanie nakazu jest obligatoryjne w sprawie o roszczenie pieniężne, chyba że już na wstępie Sąd uznał że nakaz zapłaty nie może być wydany bo według treści pozwu:
1) roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
2) przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;

no chyba, że kierowanie pozwów o roszcznie pieniężne, w których nie ma wniosku o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym się w waszym wydziale pracy nie przyjęlo (pomimo tego, że według przepisu art.498 par.1 kpc jest obligatoryjne) tak jak w niektórych sądach pracy postępowanie uproszczone.

Ignacy
11.05.2008 14:12:50

Moją sprawę - a także sprawy moich koleżanek i kolegów - po wyłaczeniach Sąd wyższego rzędu przekazal już do innego Sądu ( w tym samym okręgu). I tu trochę się boję, czy w tym nowym sądzie znowu nie dojdzie do masowych wyłaczeń

kudłaty
12.05.2008 10:50:27

"AQUA" napisał:

kudłatku,

to trzeba czym prędzej zaoczny, zanim ktoś się zorientuje

pozdrawiam

No, pewnie, tylko że nie jam jest referentem w rzeczonym procesie

piotr412
12.05.2008 11:19:52

U nas były terminy z pierwszego pozwu pod koniec kwietnia, z 2 pozwu na początku maja. Wezwano strony do osobistego stawiennictwa. Sprawy z każdego pozwu połączono, więc zamiast 30-stu kilku są dwie. Odroczone bez termnu. Cisza... Żadnych wieści.

tujs
17.05.2008 23:40:54

TK w sprawach wynagrodzeń sędziowskich zarejestrował także (oprócz pyt. SR dla Łodzi - Śródmieścia) - pyt. skierowane przez Sąd Rejonowy w Lubinie Wydział IV Pracy (sygn. P 55/08)

Brawo Lubin

iga
17.05.2008 23:46:00

Brawo!

AQUA
18.05.2008 10:37:06

"piotr412" napisał:

U nas były terminy z pierwszego pozwu pod koniec kwietnia, z 2 pozwu na początku maja. Wezwano strony do osobistego stawiennictwa. Sprawy z każdego pozwu połączono, więc zamiast 30-stu kilku są dwie. Odroczone bez termnu. Cisza... Żadnych wieści.


... a jaka była przyczyna odroczenia???????

Mira
27.05.2008 16:03:00

No własnie, Sąd niby u nas niemały a o pozwach ani słychu

AQUA
27.05.2008 17:05:56

Policzyłam, że zarejestrowanych pytań do TK jest 29- ale może pomyliłam się w tych połączonych???


Pozdr.

Mira
27.05.2008 21:44:26

no własnie jak juz pisałam gdzie indziej- poprostu wszystko chwilowo "siadło" z tymi pozwami i należy modlic się o wydanie orzeczenia przez TK. I to jeszcze korzystnego dla nas. No i żeby było to w tym stuleciu, bo jak czytałam wczoraj w rzepie teraz TK zajmuje sie badaniem sprawy komisji sejmowej

eku
31.05.2008 00:37:36

Ja mam termin na 19 czerwca... A tak z ciekawosci, czy zapadł juz jakiś wyrok? I jaki?

mati
31.05.2008 15:50:46

U mnie od 3 marca- kiedy złożyłem oba pozwy - na moje pismo - co sie dzieje ze sprawami - otrzymałem odpowiedż " trwa wyłączanie sędziów od sądzenia tych spraw"

AQUA
31.05.2008 17:29:10

"mati" napisał:

U mnie od 3 marca- kiedy złożyłem oba pozwy - na moje pismo - co sie dzieje ze sprawami - otrzymałem odpowiedż " trwa wyłączanie sędziów od sądzenia tych spraw"


mati,

U MNIE TO SAMO- do września mamy spokojnie z głowy :sad:

kzawislak
10.06.2008 15:56:56

A dzisiaj we Wrocławiu poszły kolejne pytania do TK!

bladyswit
10.06.2008 17:45:46

"kzawislak" napisał:

A dzisiaj we Wrocławiu poszły kolejne pytania do TK!


A Legnica nadal śpi - bawimy się w wyłączanie ....

Ale za to wpływają pozwy wg wzoru kolegi Witolda

AQUA
10.06.2008 18:52:53

"kzawislak" napisał:

A dzisiaj we Wrocławiu poszły kolejne pytania do TK!


Świetna wiadomość

U nas natomiast nadal trwają wyłączenia, lecz sama się pogubiłam, ile ostatecznie jest tych połączonych spraw, gdyż nie wszystkie połączyły się do jednej i muszę to ustalić :sad:

zeamays
11.06.2008 21:25:07

U nas też bez zmian .............. trwają wyłączenia ??:

romanoza
11.06.2008 21:35:56

Ja dzisiaj dostałem odpisy dwóch postanowień o wyłączeniu, ale wyłączyli nie mój sąd tylko inny A tak swoją drogą, czy to podlega zaskarżeniu, bo mnie nie pouczyli a na odpisie postanowienia brak pieczęci o prawomocności. Pracusie, pouczcie mnie. I czy powinienem pisać o sprostowanie ?

romanoza
11.06.2008 22:24:07

"anpod" napisał:

postanowienie o wyłaczeniu sedziów nie podlega zaskarżeniu, wydaje mi sie, ze takze w czesci wyznaczenia innego Sądu wskutek wyłaczenia sędziów własciwego, a w zasadzie pewna jestem

Ale widzisz anpod, SO się pomylił, bo rozpoznawał wniosek o wyłączenie sędziów mojego sądu a wyłączył sędziów innego sądu. I to jest chyba oczywista omyłka

anpod
11.06.2008 22:59:00

hehe- nadal nie jest to zaskarżalne, ale moze by tak poslac im wskazujac, ze lekko walnęli...? Ale poslac to mogłby Przewodniczacy Wydziału, a Ty ewentualnie jakims pismem, ze uprzejmie zwracasz uwagę :D
A tak na marginesie, to jaja lekkie :D

Zdenek
11.06.2008 23:06:12

W Tarnobrzegu też póki co wszyscy w Okręgu się wyłączają. Jak długo to potrwa nie wiem. Mimo to jestem dobrej myśli bo jaka to edukacyjna rola dla innych sędziów poczytać nasze pozwy. Jeszcze raz tu i teraz dziękuje autorom pozwów za trud i czas poświęcony tej pracy.Zdenek

AQUA
12.06.2008 00:44:07

"romanoza" napisał:

Ja dzisiaj dostałem odpisy dwóch postanowień o wyłączeniu, ale wyłączyli nie mój sąd tylko inny A tak swoją drogą, czy to podlega zaskarżeniu, bo mnie nie pouczyli a na odpisie postanowienia brak pieczęci o prawomocności. Pracusie, pouczcie mnie. I czy powinienem pisać o sprostowanie ?


romanoza,

jak wyłączyli inny, to niech Twój się bierze za te pytania prawne - zawsze będzie tego więcej....

Jak zwykle zaczyna sie to samo- w naszych sprawach omyłki, bynajmniej nie pisarskie

Ech, szkoda słów - niech sobie sami sprostują..., tylko czy wpadną na to????

sebus
12.06.2008 07:17:21

U mnie już się powyłączali i sprawę przekazali do SR spoza mojego okręgu. A tak poza tym to cisza.

jack
12.06.2008 08:11:20

A mnie cała ta sytuacja strasznie wkurza: wyłączenia, odroczenia bez terminu, łączenia itp. Jaki z tego przekaz: sedziowie nie potrafią szybko i sprawnie obsądzic nawet własnych spraw, a co dopiero mówic o innych. Moje pozwy wpłynęły w połowie marca 2008 roku. Trzy miesiące i co ? Cisza. Przeciez to jawna przewlekłośc postepowania.

uksc
12.06.2008 08:30:50

No to zaczynajcie jazdę ze skargami na przewlekłość . Dwie z uwzględnionych skarg, które widziałem chwyciły właśnie z zpowodu trwajacych przez kilka miesięcy wyłączeń. Nawet przy sądzie kilkudziesięciosobowym przy pewnej dozie starnności przewodniczących wydziałów nie powinnywyłączenia trwać dłużej niż tydzień.

A tak naprawdę to w tak dużych sądach nie ma chyba osobistej znajmości pomiędzy wszystkimi sędziami i nie powinno być w ogóle podstaw do wyłączeń.

totep
12.06.2008 10:00:35

"AQUA" napisał:

Ja dzisiaj dostałem odpisy dwóch postanowień o wyłączeniu, ale wyłączyli nie mój sąd tylko inny A tak swoją drogą, czy to podlega zaskarżeniu, bo mnie nie pouczyli a na odpisie postanowienia brak pieczęci o prawomocności. Pracusie, pouczcie mnie. I czy powinienem pisać o sprostowanie ?


romanoza,

jak wyłączyli inny, to niech Twój się bierze za te pytania prawne - zawsze będzie tego więcej....

Jak zwykle zaczyna sie to samo- w naszych sprawach omyłki, bynajmniej nie pisarskie

Ech, szkoda słów - niech sobie sami sprostują..., tylko czy wpadną na to????

romanoza - widać w tym innym też cię znają

Ignacy
13.06.2008 10:54:01

"sebus" napisał:

U mnie już się powyłączali i sprawę przekazali do SR spoza mojego okręgu. A tak poza tym to cisza.


to lepiej niż u mnie, bo moja sprawa została przekazana do SR w tym samym okręgu, w którym wielu sedziów znam osobiście, więc boje się kolejnych wyłaczeń

Paweł
13.06.2008 11:02:03

"Ignacy" napisał:

U mnie już się powyłączali i sprawę przekazali do SR spoza mojego okręgu. A tak poza tym to cisza.


to lepiej niż u mnie, bo moja sprawa została przekazana do SR w tym samym okręgu, w którym wielu sedziów znam osobiście, więc boje się kolejnych wyłaczeń

Jeśli nie znasz tam wszystkich to wyłączenia wewnątrz sądu powinny pójść znacznie szybciej. Tylko uważaj teraz kto się przysiada do twojego stolika w kawiarni albo restauracji Chociaż, z tymi pensjami to zbyt często nie można bywać w lokalach

[ Dodano: Pią Cze 13, 2008 11:07 am ]
"romanoza" napisał:

postanowienie o wyłaczeniu sedziów nie podlega zaskarżeniu, wydaje mi sie, ze takze w czesci wyznaczenia innego Sądu wskutek wyłaczenia sędziów własciwego, a w zasadzie pewna jestem

Ale widzisz anpod, SO się pomylił, bo rozpoznawał wniosek o wyłączenie sędziów mojego sądu a wyłączył sędziów innego sądu. I to jest chyba oczywista omyłka

Można to spokojnie odesłać im do sprostowania. Ja ostatnio odesłałem, bo nakazali pobrać koszty sądowe od strony nie na rzecz naszego sądu tylko ościennego, bo przez pewien czas sprawa tam się toczyła i sprostowali to . Żeby było weselej to jeszcze rozpopznając apelację zgubili akta tego sądu z 1963 r. - bardzo się tam ucieszą jak się okaże, że muszą odtwarzać te akta. Ale jak to mówią nie myli się tylko ten kto nic nie robi

sebus
23.06.2008 12:32:39

Ostatni dowiedziałem się,że SR, który został obarczony moją sprawą lekko się podkurzył i wysłał sprawę do własnego SO, a tenże ponoć ma sprawę odesłać do mojego SO, żeby zmienili swoje postanowienie bo ponoć wyznaczyć inny sąd mogą, ale tylko w granicach własnego okręgu ??: A mnie zaczyna korcić złożyć wniosek o przewlekłość na bo co w końcu - od marca się przepychają i nic? I teraz jak może się poczuć zwykły Kowalski, którego sprawą żonglują różne sądy?

Adek
23.06.2008 16:55:27

A w jakim trybie przekazywałeś? nasz SO stoi na stanowisku, że jeśli wyłączją wszystkich sędziów danego sądu to mogą i poza okręg i tak w paru sprawach robili.

[ Dodano: Pon Cze 23, 2008 5:01 pm ]
Co do pomyłek SO to u nas też są głównie gdy zamiast stosować szablony piszą na innych [kopiuj, wklej i zmiań treść]; kiedyś nasz wyrok uchylili i przekazali sprawę do ponownego ale innemu sądowi

aniaB
23.06.2008 17:38:45

Jutro idę na swoja sprawe pracowniczą. Wezwana do osobistego stawiennictwa. B. bardzo boje się Sądu

bladyswit
23.06.2008 17:43:28

"aniaB" napisał:

Jutro idę na swoja sprawe pracowniczą. Wezwana do osobistego stawiennictwa. B. bardzo boje się SąduJesteśmy z Tobą !

Adek
23.06.2008 17:53:20

weź Persen plus, Stoperan, i coś na wzmocnienie
byłem kiedyś pokrzywdzonym w sprawie o znieważenie f.publicznego; całkiem inna optyka niż zza stołu sędziowskiego;
ponadto trzymam kciuki

aniaB
23.06.2008 17:54:03

Zasadniczo o to chodzi, że ze mną na tę sprawę to mało osób pójdzie :smile:
Wyciągnęłam z szafy wszystkie garsonki, ale jakoś jakbym z nich wyrosła.
I doprawdy zaczynam rozumieć strony, które dla kurażu przed sprawą strzelają sobie seteczkę.
Czort wie jak przed takim Sądem trzeba się zachować
Punkt widzenia istotnie zależy od punktu siedzenia.

Dred
23.06.2008 17:56:14

aniaB, ciekawe o co będą Cię pytać?!!!!

Alicja
23.06.2008 18:02:07

Aniu B trzymam kciuki. Niezależnie od tego o co będą Cię pytać, to nie daj się i bądź dzielna, a z tą "seteczką" nie przesadzaj, bo przecież wiesz jak to mogłoby się skończyć.....
Pozdrawiam

aniaB
23.06.2008 18:05:58

"Dred" napisał:

aniaB, ciekawe o co będą Cię pytać?!!!!

Zasadniczo to nieistotne, bo i tak zapomnę języka w gębie i wyjdę z całą pewnoscią na kretyna. Albo odwrotnie dostanę słowotoku ze strachu.W ogóle dziwne to wezwanie, bo i owszem do osobistego stawiennictwa ale bez rygoru.
Jutro dam znać jak poszło.

anpod
23.06.2008 18:24:20

Aniu, bo to w sprawie pracowniczej wzywa sie do osobistego- to taki 470 kpc w zw. 216 kpc zapomniany juz w innych postępowaniach -mowiąc krótko to będą Cię pytac czego tak w zasadzie chcesz

kzawislak
23.06.2008 20:45:44

AniuB zawsze możesz trafić na profesjonalnego, sympatycznego referenta (nam się tak udało ) i rozprawa okaże się nie taka straszna, jak się wydawało - czego oczywiście Ci życzę.

bladyswit
23.06.2008 20:49:10

"kzawislak" napisał:

AniuB zawsze możesz trafić na profesjonalnego, sympatycznego referenta (nam się tak udało ) i rozprawa okaże się nie taka straszna, jak się wydawało - czego oczywiście Ci życzę.


Brawa dla sędziego referenta Kasi !!!

Dred
23.06.2008 21:57:35

Przyłączam się do tych braw!!!!

Sandman
23.06.2008 22:44:24

Trzymaj się!
Ach te sądowniki - tak ludzi stresować!

romanoza
23.06.2008 22:59:40

"Sandman" napisał:

Trzymaj się!
Ach te sądowniki - tak ludzi stresować!

No nie straszcie mnie, to ja mam przed Wysokim Sądem stawać?

duralex
23.06.2008 23:20:39

"romanoza" napisał:

Trzymaj się!
Ach te sądowniki - tak ludzi stresować!

No nie straszcie mnie, to ja mam przed Wysokim Sądem stawać?


godnie romanoza, godnie

markosciel
23.06.2008 23:51:57

Spoko ludziska - czasem trafi się sąd nieco niższy

I stara zasada - mniej wiesz, krócej będziesz przesłuchiwany

Maltazar
24.06.2008 08:59:15

"aniaB" napisał:

Zasadniczo o to chodzi, że ze mną na tę sprawę to mało osób pójdzie :smile:
Wyciągnęłam z szafy wszystkie garsonki, ale jakoś jakbym z nich wyrosła.
I doprawdy zaczynam rozumieć strony, które dla kurażu przed sprawą strzelają sobie seteczkę.
Czort wie jak przed takim Sądem trzeba się zachować
Punkt widzenia istotnie zależy od punktu siedzenia.


I koniecznie wyłącz komórkę

ropuch
24.06.2008 09:53:07

Ja na swojej juz byłem. Siadłem sobie cichutko w kąciku i ani mru mru
Na szczeście udało mi się nie naruszyc powagi Sądu poprzez siadanie i wstawanie w nieodpowiednim momencie.

Maltazar
24.06.2008 10:49:16

"ropuch" napisał:

Ja na swojej juz byłem. Siadłem sobie cichutko w kąciku i ani mru mru
Na szczeście udało mi się nie naruszyc powagi Sądu poprzez siadanie i wstawanie w nieodpowiednim momencie.


I co, zasądzili ?

kzawislak
24.06.2008 11:50:09

"Maltazar" napisał:

Ja na swojej juz byłem. Siadłem sobie cichutko w kąciku i ani mru mru
Na szczeście udało mi się nie naruszyc powagi Sądu poprzez siadanie i wstawanie w nieodpowiednim momencie.


I co, zasądzili ?

Ropuch był na tej samej rozprawie, co ja a jak już pisałam - nie zasądził, ale pytanie do TK wysłał

Sandman
24.06.2008 12:12:25

"kzawislak" napisał:


Ropuch był na tej samej rozprawie, co ja a jak już pisałam - nie zasądził, ale pytanie do TK wysłał

Wiwat Ropuch! Wielki Ropuch!.....tak jadąc cytatem z pewnej bajki.

kzawislak
24.06.2008 13:14:09

Sandman, ale to nie Ropuch pchnął pytanie do TK ??:
ale oczywiście ja też do wiwatów, jak najbardziej

ropuch
24.06.2008 13:23:52

Jak słusznie zauważyła Kzaw ja w tej sprawie nie orzekałem tylko cichutko w kątku siedzałem.
Ale wiwaty czemu nie proszę dalej nie ma co się ograniczać

romanoza
24.06.2008 13:59:46

"ropuch" napisał:

Jak słusznie zauważyła Kzaw ja w tej sprawie nie orzekałem tylko cichutko w kątku siedzałem.
Ale wiwaty czemu nie proszę dalej nie ma co się ograniczać

Wiwat Ropuch A pytali Cię o coś, bo ja to sądów się boję
A tak poważnie, czy stawiennictwo jest obowiązkowe i czy faktycznie wysłuchują?

Sandman
24.06.2008 14:13:15

"ropuch" napisał:

Jak słusznie zauważyła Kzaw ja w tej sprawie nie orzekałem tylko cichutko w kątku siedzałem.
Ale wiwaty czemu nie proszę dalej nie ma co się ograniczać

Nie zrozumiałem właściwie wypowiedzi koleżanki Z. :neutral: , ale wiwatuję dalej .

ropuch
24.06.2008 14:19:39

Wiwatować nie lenić się

Pytali czy podtrzymujemy powództwo. Podtrzymałem

zziajany
24.06.2008 19:45:17

. Czy w postepowaniu przed sądem pracy są jkieś odstepstwa od ogólenj reguły art 202 kpc? Jeżeli nie to trzeba ustalić gdzie zasądzają i tam pchnąć pozwy.

kzawislak
24.06.2008 22:39:33

a gdzieś zasądzają

zziajany
25.06.2008 08:58:53

"kzawislak" napisał:

a gdzieś zasądzają


ja bym zasądził!

kzawislak
26.06.2008 23:11:39

"aniaB" napisał:

Jutro idę na swoja sprawe pracowniczą. Wezwana do osobistego stawiennictwa. B. bardzo boje się Sądu


a dlaczego do tej pory nie ma żadnej relacji ??? czekamy !!!

Ignacy
27.06.2008 00:15:55

"duralex" napisał:

Jutro idę na swoja sprawe pracowniczą. Wezwana do osobistego stawiennictwa. B. bardzo boje się Sądu


a dlaczego do tej pory nie ma żadnej relacji ??? czekamy !!!


mam nadzieję, że AniaB zajęta jest wydawaniem wygranych PLN

No chyba że naruszyła powagę sądu i w trybie usp dostała 14 dni pozbawienia wolności

fredek57
27.06.2008 00:30:24

Pozwy ale o co? O nadgodziny!? A ja nie myślę o pozwach o nadgodziny. OK. Zajrzę bo nie cztałem.

Ignacy
27.06.2008 00:41:11

"fredek57" napisał:

Pozwy ale o co? O nadgodziny!? A ja nie myślę o pozwach o nadgodziny. OK. Zajrzę bo nie cztałem.


Witaj fredek57
czekamy na nowe pomysły. cieszę się, że do nas wpadłeś, obyś został na dłużej, liczymy na Twoje świeże spojrzenie

tujs
27.06.2008 07:12:45

Wariantów pozwów jest kilka, a przepisów konstytucji na które sie powołujemy kilkanaście

No cóż ktoś powie, że za dużo, ale wykorzystujemy w walce o godne wynagrodzenia tylko to narzędzie którym na co dzień się posługujemy, czyli prawo.

Nowicjuszy (przepraszam za słowo)- zapraszam do lektury lub odważnego zadawania pytań w drodze postów

iga
05.07.2008 09:51:33

http://www.rp.pl/artykul/153506.html


Wątpliwości wyłączają sędziego
Jolanta Kroner 25-06-2008, ostatnia aktualizacja 25-06-2008 07:54
Wszelkie okoliczności stawiające pod znakiem zapytania bezstronność i niezależność sędziego mogą być przyczyną jego wyłączenia z orzekania

autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
+zobacz więcejTak Trybunał Konstytucyjny odpowiedział 24-go czerwca 2008 r. na pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Rejonowego w Grudziądzu, który ma do rozwiązania nie lada dylemat (sygn. P 8/07).

Jedna z jego ławniczek dostała pozew o obniżenie alimentów. Wszyscy sędziowie wydziału rodzinnego złożyli wniosek o wyłączenie ze sprawy. Uznali bowiem, że mogą być posądzeni przez opinię społeczną o brak bezstronności, skoro przychodzi im orzekać w sprawie osoby uczestniczącej wraz z nimi w wymiarze sprawiedliwości jako sędzia społeczny.

Jednakże art. 49 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że sąd wyłącza sędziego z orzekania na żądanie jego lub strony, jeżeli zachodzi między nimi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności orzekania. Przepis ten nic nie mówi natomiast o stosunkach innych niż osobiste: służbowych, ekonomicznych czy jakichkolwiek innych, które mogą budzić wątpliwości nie tylko osób zainteresowanych rozstrzygnięciem sporu, ale także opinii społecznej.

Autorzy pytania prawnego do Trybunału przytaczają przykłady sytuacji budzących podobne wątpliwości, szczególnie w niewielkich miastach, gdy np. stroną jest ławnik lub biegły sądowy, adwokat lub radca prawny występujący niejednokrotnie w tym samym sądzie zawodowo.

W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości wyłączania takich sędziów ze sprawy, natomiast może to rodzić wątpliwości co do bezstronności orzekania. Jeśli mają je sami sędziowie, to tym bardziej mogą one powstać u zewnętrznego obserwatora – argumentują we wniosku do TK.

Podobną sprawą Trybunał zajmował się już w 2005 r. Oceniał wówczas przepis o wyłączaniu sędziego sądu administracyjnego (SK 53/04) i stwierdził, że gwarancje bezstronności sędziowskiej nie mogą być ograniczone jedynie do wyłączenia ze względu na osobiste relacje sędziego z jedną ze stron lub z jej pełnomocnikiem.

Na orzeczenie to powołał się pos. Stanisław Chmielewski występujący w Trybunale w imieniu marszałka Sejmu i prok. Andrzej Niewielski reprezentujący prokuratora generalnego. Ich zdaniem wyłączenie powinno być możliwe zawsze w okolicznościach, które w sytuacji konkretnego sędziego mogą budzić uzasadnione wątpliwości co do jego obiektywizmu czy niezależności. Zwrócili uwagę, że podobne rozwiązanie zastosowano już w procedurze karnej i ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Oceniany teraz przepis kodeksu postępowania cywilnego z 1964 r. jest więc reliktem starego prawa, które wymaga dostosowania do współczesnych potrzeb.

Trybunał podtrzymał swoją linię orzeczniczą z 2005 r. Uznał, że doszło do pominięcia ustawodawczego, które narusza konstytucję.

– Prawo do sądu, jedno z podstawowych praw obywatelskich, to m.in. prawo do rozpatrzenia sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd – uzasadniał wyrok sędzia sprawozdawca Adam Jamróz. Możliwość wyłączenia sędziego i weryfikacji składu orzekającego w razie wątpliwości spowodowanych wszelkimi możliwymi przesłankami to gwarancja niezawisłości sędziowskiej, a w konsekwencji – konstytucyjnego prawa do sądu.

Trybunał stwierdził, że dla poprawienia niekonstytucyjnego przepisu w kodeksie postępowania cywilnego niezbędna jest jego nowelizacja. Powinna ona uwzględnić wszystkie przesłanki, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego.
Źródło : Rzeczpospolita

Wreszcie. Czekałam na to orzeczenie.
Zatem teraz już z pełnym przekonaniem będę się upierać, że każdy sędzia w sądzie pracy powinien się wyłączyć z rozstrzygania sprawy odwołującej się do zasad wynagradzania sędziów, albowiem ma on pośrednio osobisty interes w pozytywnym rozstrzygnięciu (z uwagi na treść usp - że wynagrodzenia sędziów różnicuje jedynie staż pracy i pełnione funkcje). I konia z rzędem temu kto wymyśli kto nam rozpozna te pozwy .

Ignacy
05.07.2008 10:18:24

"iga" napisał:

http://www.rp.pl/artykul/153506.html


Wątpliwości wyłączają sędziego

Wreszcie. Czekałam na to orzeczenie.
Zatem teraz już z pełnym przekonaniem będę się upierać, że każdy sędzia w sądzie pracy powinien się wyłączyć z rozstrzygania sprawy odwołującej się do zasad wynagradzania sędziów, albowiem ma on pośrednio osobisty interes w pozytywnym rozstrzygnięciu (z uwagi na treść usp - że wynagrodzenia sędziów różnicuje jedynie staż pracy i pełnione funkcje). I konia z rzędem temu kto wymyśli kto nam rozpozna te pozwy .


Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w ramach odpowiedzi na pytania - Sąd nie rozstrzyga tylko kieruje pytanie - jak w odpowiedzi uzyska odpowiedź ( oby) że podwyżki mają swoje oparcie w konstytucji ( art. 178) to Sąd stosuje konstytucję i nie ma to tamto

iga
05.07.2008 11:37:30

Skoro pytania do TK z pozwów Tujsa i Arcziego już poszły - to TK jest zobowiązany się do nich ustosunkować. Jednakże w przypadku nawet pozytywnego dla nas orzeczenia TK (które jednak prędko nie nastapi, bo TK ma "ważniejsze" sprawy na głowie) w dalszej kolejności zostałby nałożony na władzę ustawodawczą obowiązek prawidłowego ukształtowania naszych wynagrodzeń (do czego - wiadomo - też nie będą się palić). Do tego czasu sprawy musiałyby pozostać zawieszone. Nie sądzę by do rozstrzygnięcia wystarczył sam art. 178 konstytucji, gdyż - o ile pamiętam - zgodnie z ktorymś tam orzeczeniem TK nie może on stanowić samoistnej podstawy rozstrzygnięcia.
Dlatego orzeczenie, ktore powołałam wyżej (dzięki Krzych - znalazłam je w Twoim poście w "iszą o nas" mogłoby spowodować wyłączenia sędziów i tym samym skutkować pozbawieniem nas prawa do sądu. A tu już wchodzi w grę art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i tym samym możliwość złożenia skargi do Trybunału Praw Człowieka. Myślę, że samo złożenie takiej skargi przez kilkuset polskich sędziów byłoby ewenementem, który dodatkowo warto byłoby nagłośnić w mediach (bynajmniej nie polskich).

iga
05.07.2008 14:03:39

Jeszcze o tym pomyślę. Hurrraoptymizm jakoś mi się nie udziela odkąd przerabiałam TK w 2000r. Nauczyło mnie to tylko tego, że działając wyłącznie na własnym podwórku nie osiągniemy nic.

arczi
05.07.2008 14:04:29

a tymczasem dzielny Sąd Rejonowy w Zabrzu zadał pytanie prawne do TK dotyczące pozwów Tujsa, a 11.07 będzie kolejne dotyczące pozwów nijakiego Arcziego

AQUA
05.07.2008 14:20:57

"arczi" napisał:

a tymczasem dzielny Sąd Rejonowy w Zabrzu zadał pytanie prawne do TK dotyczące pozwów Tujsa, a 11.07 będzie kolejne dotyczące pozwów nijakiego Arcziego


nijakiego Arcziego

Arczi,

bardzo proszę się szanować.

suzana22
05.07.2008 14:46:16

"duralex" napisał:

no to iga zakreśliła nam harmonogram nie tyle na lata, co na całe dzisięciolecia chyba


Ale jakie niektórym odsetki urosną

beatah
05.07.2008 14:54:45

"iga" napisał:

Jeszcze o tym pomyślę. Hurrraoptymizm jakoś mi się nie udziela odkąd przerabiałam TK w 2000r. Nauczyło mnie to tylko tego, że działając wyłącznie na własnym podwórku nie osiągniemy nic.Licząc na TK można się przeliczyć. I Prezesowi SN też się nie udało, co pokazuje, że sposób rozpoznania sprawy przez TK, to zdarzenie nie tylko bardzo odległe, ale i wyjątkowo niepewne. No cóż, tonący...

tujs
06.07.2008 12:17:40

Jako osoba w części odpowiedzialna za wywołanie tej burzy z Trybunałem - po półrocznej walce - ufny w sprawiedliowść we wszystkich wymiarach - niniejszym oświadczam, że jeśli TK orzeknie, że nasze regulacje dot. płac sa zgodne z konstytucją - to moja dalsza misja w Sądzie zakończy się

iga
06.07.2008 12:49:51

Jeśli odejdą takie osoby jak Ty - to nasze środowisko do reszty się skundli i będzie już wiecznie posłusznie merdać ogonem przed przedstawicielami pozostałych władz, którzy nawiasem mowiąc nierzadko nie mają nie tylko magistra ale nawet matury.

uksc
06.07.2008 13:27:24

"tujs" napisał:

Jako osoba w części odpowiedzialna za wywołanie tej burzy z Trybunałem - po półrocznej walce - ufny w sprawiedliowść we wszystkich wymiarach - niniejszym oświadczam, że jeśli TK orzeknie, że nasze regulacje dot. płac sa zgodne z konstytucją - to moja dalsza misja w Sądzie zakończy się


Pytania już zadane są bardzo konkretne a po ostatnim rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego wynika, iż TK bierze przykład z sądów gospodarczych - sprawę załatwić najlepiej bez merytorycznego rozstrzygnięcia a jak już to jak najmniej napisać.

Zatem rozstrzygając pytania już zadane TK może sprytnie wybrnąć stwierdzajac o zgodności obecnych uregulowań z konstytucją w świetle zadanych pytań.

Ogólne podważyć konstytucyjność przepisów o wynagrodzeniach chciał KRS, ale jakoś poza prasowymi wypowiedziami nie zanosi się żeby to finalizowali.

A ja zauwazyłem,że jak pytania poszły to w wątku o pytaniach do TK dyskusja ucichła. A przecież do każdej sprawy zbierane są przez sędziów przez długi czas materiały (pisali nawet o tym dziś w związku z jutrzejszą sprawą w kontekscie dojrzewania niektórych spraw do rozztrzygnięcia). Wnioskodawcy biorą niby udział w rozprawie ale wtedy rozstrzygnięcie i uzasadnienie jest już pewnie gotowe.
Powinny być zatem zbierane dalsze argumenty i dosyłane choćby jako załączniki przez kolejne sądy, które dopiero teraz zadają pytania.

Np. zakresie uregulowań w innych krajach - szczególnie jeśli tamtejsze trybunały jak w Słowacji orzekały pozytywnie w tej kwestii,
- korzystne glosy,
- wyliczenie z pozwu o wynagrodzeniach w sferze budżetowej wskazujace na łamanie zasad wynikających z orzecznia TK z 2000 r. wykazanie tego, że zasady wynagradzania określone w uzasadnieniu tego wyroku są pernamentnie łamane byłoby chyba najistotniejsze - ale tu trzeba przedstawiać konkretne dane.

Sędziowie muszą mieć wszystkie możliwe materialy, które dadzą szanse na rewizję poprzedniego poglądu. A co jest smutne i nie ukrywajmy tego najłatwiej będzie powiedzieć, że orzecznictwo TK w tym zakresie jest już utrwalone i nie ma potrzeby jego zmiany.

Wszystkie możliwe argumenty powinny znaleźć się w TK przed rozprawą żeby orzeczenie nie było w sumie tak płytkie jak to z 2000 r. co wykazywała glosa cytowana na forum. Same zadane już pytania nie wystarczą. To zależy od KRS i tego, od której strony podważy konstytucyjność tych przepisów - najlepiej od każdej jakiej się tylko da aby orzecznie raz na zawsze rozstrzygało tą kwestię, a nie zasłaniało się proceduralnymi kwestiami jak w przypadku sporu kompetencyjnego. Wtedy będzie jasność dla tych co planują odejście czy pensja tak taka jak murarza wypełnia wymogi konstytucji zdaniem TK czy nie.

Swoją drogą ostatnio Prezes TK wyrażał niezadowolnie z powodu niskich płac sędziów TK. Różnica odpowiednia między naszymi płacami a ich musi być - orzekają zatem poniekąd też w swojej sprawie .

iga
06.07.2008 14:51:44

Racja uksc!!!
Trzeba na serio zająć się rozeznaniem jak to jest w innych krajach. MS z uporem odcina się od pomysłu powiązania naszych wynagrodzeń ze średnią w gospodarce uzasadniając, że takie uregulowanie jest tylko w dwóch krajach. Przemilcza natomiast fakt, że takiego uregulowania jak nasze nie ma chyba żaden cywilizowany kraj. Żeby wytrącić ten argument z ręki niestety trzeba zakasć rękawy i trochę poszperać jak to jest w innych krajach. Potrzebujemy argumentów dla TK - albowiem zgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym (art. 34 ust.1) uczestnicy postępowania są obowiązani do składania Trybunałowi wszelkich wyjaśnień dotyczących sprawy oraz do zgłaszania dowodów, potrzebnych do jej wyczerpującego wyjaśnienia.
Jeśli ktoś ma kontakty z zagranicznymi sędziami - szczególnie z sędziami starej unii - uruchomcie je. Nie zdawajmy się po raz kolejny na łaskę losu. Zbierajmy argumenty. Jeden już mamy - rezolucję Europejskiej Unii Sędziów.

iga
06.07.2008 15:22:10

"uksc" napisał:A co jest smutne i nie ukrywajmy tego najłatwiej będzie powiedzieć, że orzecznictwo TK w tym zakresie jest już utrwalone i nie ma potrzeby jego zmiany.zasada ne bis in idem nie zawsze bezwzględna:

przeczytajcie tezę 4 w uzasadnieniu tego orzeczenia:

http://www.trybunal.gov.pl/omowienia/K_13_02_PL.pdf

uksc
06.07.2008 20:49:55

"iga" napisał:zasada ne bis in idem nie zawsze bezwzględna:

przeczytajcie tezę 4 w uzasadnieniu tego orzeczenia:

http://www.trybunal.gov.pl/omowienia/K_13_02_PL.pdf


gdyby była bezwzględna to nie mielibyśmy w ogóle czego tam szukać.

są więc potrzebne zgodnie z powołanym orzeczniem
- argumenty całkiem nowe
- argumenty na to, iż zasady ochrony wynagrodzeń sędziów okresłone w orzeczeniu z 2000 r. są łamane zatem praktyka wykazuje, że przy obecnym uregulowaniu kwestii wynagrodzeń nie ma możliwośći zapewnienia realizacji tych zasad;
- argumenty nie brane pod uwagę przy poprzednim orzeczeniu - tutaj w penym zakresie ładnie ta glosa cytowana na forum wskazywała podstawy do ponownego orzeczenia.

Mario 71
06.07.2008 21:52:24

"tujs" napisał:

Jako osoba w części odpowiedzialna za wywołanie tej burzy z Trybunałem - po półrocznej walce - ufny w sprawiedliowść we wszystkich wymiarach - niniejszym oświadczam, że jeśli TK orzeknie, że nasze regulacje dot. płac sa zgodne z konstytucją - to moja dalsza misja w Sądzie zakończy się


Nie Ty jeden czekasz na wynik z tym samym postanowieniem. Przykre to ale prawdziwe. Zawsze chciałem być sędzią ale ostatnio stwierdziłem, że pozostawanie sędzią w tym kraju to bycie jednocześnie jeleniem. Dlatego tak jak Ty czekam na wynik i jeśli będzie dla nas negatywny, nic mnie nie powstrzyma do dalszego wegetowania w sądzie. Nawet to, że lubię swoja pracę i lubię rzeczywiście wymierzać sprawiedliwość.

kzawislak
06.07.2008 23:16:43

"uksc" napisał:
Pytania już zadane są bardzo konkretne a po ostatnim rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego wynika, iż TK bierze przykład z sądów gospodarczych - sprawę załatwić najlepiej bez merytorycznego rozstrzygnięcia a jak już to jak najmniej napisać.

przepraszam bardzo, ale czy kolega trochę nie uogólnia z tymi sądami gospodarczymi???
nie żebym była drażliwa...

iga
06.07.2008 23:46:10

klikając na flagi po prawej stronie można uzyskać informację co do organizacji sądownictwa w poszczególnych krajach w tym także na ogół podano jakie akty prawne regulują kwestie zarobkowe sędziów

http://ec.europa.eu/civiljustice/org_justice/org_justice_bel_pl.htm

iga
06.07.2008 23:55:59

Zarząd Justitii też móglby zwrocić się do stowarzyszeń sędziowskich w innych państwach o przesłanie odpowiednich aktów prawnych. Czy ktoś mogłby się tym zająć?

uksc
06.07.2008 23:58:07

"kzawislak" napisał:

"

przepraszam bardzo, ale czy kolega trochę nie uogólnia z tymi sądami gospodarczymi???
nie żebym była drażliwa...


tak sobie zażartowałem ha, ha

[ Dodano: Pon Lip 07, 2008 12:14 am ]
"iga" napisał:

Zarząd Justitii też móglby zwrocić się do stowarzyszeń sędziowskich w innych państwach o przesłanie odpowiednich aktów prawnych. Czy ktoś mogłby się tym zająć?


Ja widzę, że takimi poważniejszymi rzeczami nikt się nie zajmuje, ani KRS ani Iustitia na forum też para idzie w gwizdek z licytacjami czy 10000 starczy.

Zobaczymy jak Iustitia się sprawdzi w tych ustaleniach. Przeciez tak szumnie nagłaśniane kontakty międzynarodowe powinny pomóc ustalić wynagrodzenia we wszystkich krajach unii w ciągu tygodnia w sądach poszczególnych szczebli. Powinna zrobić z tego solidne opracowanie, a nie powoływać się na dane z 2004 r. Przecież wystaczy zwrócić się mailowo do organizacji z poszczególnych krajów i one takimi danymi dysponują bez potrzeby ich poszukiwania. Odpowiedź powinna być w parę godzin, góra dni z powołaniem podstaw prawnych. Przeciez takie dane ma w głowie każdy sędzia w danym kraju.
W dobie internetu powoływanie takich staroci z 2004 r. jest śmieszne.

W drugiej kolejności powinna być podjęta ostateczna decyzja czy żadamy wynagrodzeń w odniesieniu do pensji posła czy do średniego wynagrodzenia po wysondowaniu, która opcja ma większe sznase realizacji (moim zdaniem jedynie ta pierwsza szersze uzasadnienie w watku o propozycjach uregulowania docelowego wynagrodzeń). Wtedy należy trzymać się tej jednej propozycji i nagłaśniać ją choćby w dni bez wokandy - bo tak naprawdę to nie wiadomo poza ogólnikami o co w nich chodzi poza żądaniem większej kasy bez okreśłenia nawet ile by to miało być i dlaczego tyle.

Cunctatorus
08.07.2008 08:28:12

"iga" napisał:

Skoro pytania do TK z pozwów Tujsa i Arcziego już poszły - to TK jest zobowiązany się do nich ustosunkować. Jednakże w przypadku nawet pozytywnego dla nas orzeczenia TK (które jednak prędko nie nastapi, bo TK ma "ważniejsze" sprawy na głowie) w dalszej kolejności zostałby nałożony na władzę ustawodawczą obowiązek prawidłowego ukształtowania naszych wynagrodzeń (do czego - wiadomo - też nie będą się palić). Do tego czasu sprawy musiałyby pozostać zawieszone. Nie sądzę by do rozstrzygnięcia wystarczył sam art. 178 konstytucji, gdyż - o ile pamiętam - zgodnie z ktorymś tam orzeczeniem TK nie może on stanowić samoistnej podstawy rozstrzygnięcia.
Dlatego orzeczenie, ktore powołałam wyżej (dzięki Krzych - znalazłam je w Twoim poście w "iszą o nas" mogłoby spowodować wyłączenia sędziów i tym samym skutkować pozbawieniem nas prawa do sądu. A tu już wchodzi w grę art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i tym samym możliwość złożenia skargi do Trybunału Praw Człowieka. Myślę, że samo złożenie takiej skargi przez kilkuset polskich sędziów byłoby ewenementem, który dodatkowo warto byłoby nagłośnić w mediach (bynajmniej nie polskich).


Wczytajciesię jednak w treść pytania do TK, który w tejże pamiętnej uchwale z 2005r. odpowiedział na pytanie, którego mu nie zadano i sformułował tezę, że art. 178 konstytucji nie stanowi samodzielnej podstawy roszczenia. Pytanie było o co innego (jeszcze raz zachęcam do lektury uzasadnienia), a więc TK postąpił niezgodnie z zasadami państwa prawa czyniąc coś ponad swoją kompetencję i odpowiadając na pytanie, którego nie zadano. Dlatego twierdzę, że żaden sąd nie jest związany tezą w części, o której piszę powyżej, a tylko w części, która stanowiła, że ówczesne przepisy o wynagrodzeniach sędziów były z konstytucją zgodne. Dziś obowiązują już inne przepisy i z art. 178 zgodne nie są.

[ Dodano: Wto Lip 08, 2008 8:29 am ]
Może napisałem powyższypost nieco zawile, za co przepraszam, ale uważna lektura uzasadnienia TK wszystko wyjaśni.

czarny
08.07.2008 22:30:06

kolego nie żartuj sobie z sądów gospodarczych bo dla sędziów gospodarczych nie jest to wcale zabawne, nie wiem skąd to przekonanie o braku merytorycznych rozstrzygnięć chyba naczytałeś się gazet jak sami siebie nie będziemy szanować to nie oczekujmy na szacunek innych - sędzia gospodarczy

Maltazar
11.07.2008 23:15:09

Dzisiaj otrzymałem odpis postanowienia o zawieszeniu postępowania wszczętego na skutek mojego pozwu do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego przez TK.
Nastąpiło to jeszcze przed doręczeniem pozwu mojemu pracodawcy.

AQUA
11.07.2008 23:29:00

Może też tak być- per analogiam zawieszenie- ale lepiej chyba by było, aby więcej pytań dotarło jednak do TK. :sad:

Czy myśleliście jednak o tym najnowszym orzeczeniu TK, opublikowanym wczoraj w GP a propos podstaw wyłączenia na podstawie art. 49 kpc i co do którego iga moim zdaniem zupełnie zasadnie wskazała, że naszych pozwów nie ma komu rozstrzygnąć ??????

Tak naprawdę mam wrażenie, że nikt jednak za nasze sprawy merytorycznie nie powinien się brać.

Jak myślicie????

mati
15.07.2008 21:32:03

U mnie zapadła decyzja o odmowie wyłączenia sędziów od sądzenia moich spraw.
Wyłączanie trwało od marca do lipca !!!!
Teraz są urlopy , a we wrześniu zawieszą w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie TK

gilgamesz
15.07.2008 23:39:19

"mati" napisał:

U mnie zapadła decyzja o odmowie wyłączenia sędziów od sądzenia moich spraw.
Wyłączanie trwało od marca do lipca !!!!
Teraz są urlopy , a we wrześniu zawieszą w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie TK

Jeśli wam zawieszą na TK, a sami się nie zwrócą mimo wniosku to bym składał zażalenie. Sąd, jeśli są wątpliwość co do konstytucyjności przepisu nie może zawiesić czekając aż TK rozstrzygnie pytania innych Sądów tylko musi sam pytać. Ten pogląd jest utrwalony w doktrynie. Nie mam pod ręką teraz bibliografii, ale jak kiedyś przygotowywałem pytanie do TK to czytałem na ten temat. Generalnie chodzi o to, że każdy może mieć inne argumenty, albo to wcześniej wszczęte może być umorzone z różnych względów (np. cofnięcie etc.)

tujs
22.07.2008 17:29:47

W TK zarejestrowano kolejne pytania dot. naszych wynagrodzeń
P 66/08

Sąd Rejonowy w Olsztynie Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

czy artykuły:

-18 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 roku - Ustawa budżetowa na rok 2005;

- 19 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2006 roku - Ustawa budżetowa na rok 2006;

- 16 ustawy z dnia 25 stycznia 2007 roku - Ustawa budżetowa na 2007 rok

w zakresie w jakim ustaliły kwoty bazowe do obliczania wynagrodzeń sędziów - w wysokości ni ższej od kwot bazowych dla aplikantów i asesorów sądowych - sazgodne z zasadą równości i niedyskryminacji wyrażoną w art. 32 Konstytucji RP w zwiążku z art. 178 ust. 2 Konstytucji RP;

P 65/08

Sąd Rejonowy w Zabrzu Wydział IV Pracy

czy:

a) przepis § 2 rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 6 maja 2003 roku w sprawie stawek podstawowych wynagrodzenia sędziów sądów powszechnych, asesorów i aplikantów sądowych oraz stawek dodatku funkcyjnego sędziów w części określającej stawki podstawowej wynagrodzenia zasadniczego sędziego sądu powszechnego oraz art. 91 § 8 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku - Prawo o ustroju sądów powszechnych są zgodne z art. 10 ust. 1, art. 92 ust. 1, art. 176 ust. 2, art. 178 ust. 2 i art. 216 ust. 1 Konstytucji RP;

b) przepisy art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 stycznia 2007 roku - Ustawa budżetowa na rok 2007 w związku z art. 91 § 1 i 1b ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku - Prawo o ustroju sądów powszechnych, w zakresie w jakim przy ustaleniu kwoty bazowej dla sędziów w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2007 roku oraz od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 roku nie uwzględniają faktu obniżenia stopy procentowej składki rentowej stosownie do treści art. 1 pkt 2 i art. 3 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, stanowiącej w istocie powszechną, ustawową podwyżkę wynagrodzeń dla wszystkich grup pracowników, którym od 1 stycznia 1999 roku również z mocy ustawy ubruttowiono przychody art. 4 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 2001 roku o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisji dialogu społecznego, art. 2 pkt 4 i 6 i art. 9 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 roku o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw i art. 91 § 1 i 1b ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku - Prawo o ustroju sądów powszechnych, w zakresie w jakim w toku prac nad projektami - ustawy z dnia 25 stycznia 2007 roku - Ustawa budżetowa na rok 2007 oraz ustawy z dnia 23 stycznia 2008 roku - Ustawa budżetowa na rok 2008 w składzie Trójstronnej Komisji negocjującej średnioroczne wskaźniki wzrostu wynagrodzeń i kwoty bazowe w państwowej sferze budżetowej, stanowiącej podstawę do ustalenia wynagrodzenia sędziego sądu powszechnego - pomijają po stronie partnerów społecznych udział przedstawicieli sędziów, pozbawionych reprezentującej ich interesy organizacji związkowej są zgodne z art. 2, art. 10 ust. 1, art. 32, art. 173 i art. 178 ust. 2 i 3 Konstytucji RP;

c) przepisy art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 2007 roku - Ustawa budżetowa na rok 2007, art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2008 roku - Ustawa budżetowa na rok 2008 i § 2 rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 6 maja 2003 roku w sprawie stawek podstawowych wynagrodzenia sędziów sądów powszechnych, asesorów i aplikantów sądowych oraz stawek dodatku funkcyjnego sędziów, kształtujące w latach 2007 i 2008 poziom wynagrodzenia sędziego sądu rejonowego z pominięciem bardzo dobrych wskaźników ekonomicznych Państwa Polskiego, faktu istotniego obniżenia składki rentowej dla ogółu pracowników i związanego z tym znaczącego wzrostu przeciętnego i minimalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej są zgodne z art. 178 ust. 2 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 6 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności sporządzonej dnia 4 listopada 1950 roku w Rzymie;

arczi
23.07.2008 10:12:37

brawo zabrze
a wiem, że już poszło następne

beatah
23.07.2008 11:00:56

"gilgamesz" napisał:

U mnie zapadła decyzja o odmowie wyłączenia sędziów od sądzenia moich spraw.
Wyłączanie trwało od marca do lipca !!!!
Teraz są urlopy , a we wrześniu zawieszą w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie TK

Jeśli wam zawieszą na TK, a sami się nie zwrócą mimo wniosku to bym składał zażalenie. Sąd, jeśli są wątpliwość co do konstytucyjności przepisu nie może zawiesić czekając aż TK rozstrzygnie pytania innych Sądów tylko musi sam pytać. Ten pogląd jest utrwalony w doktrynie. Nie mam pod ręką teraz bibliografii, ale jak kiedyś przygotowywałem pytanie do TK to czytałem na ten temat. Generalnie chodzi o to, że każdy może mieć inne argumenty, albo to wcześniej wszczęte może być umorzone z różnych względów (np. cofnięcie etc.)

Tak w ogóle, to nie nawet podstawy do zawieszenia postępowania w wypadku wystąpienia z pytaniem prawnym, a należy raczej odroczyć sprawę bez terminu, jeżeli była już na rozprawie, lub po prostu nie podejmować czynności do czasu udzielenia odpowiedzi. Podstawy zawieszenia są wymienione w kpc, a par. 106 Regulaminu jest poza zakresem delegacji ustawowej. Tym bardziej nie należy zatem zawieszać postępowania z tego powodu, że inny sąd zadał pytanie. Gdyby jednak dopuścić możliwość zawieszenia postępowania, to dotyczy ona wyłącznie sądu, który zadał pytanie, a nie jakiegolwiek sądu, który ma zastosować przepis co do którego wątpliwości konstytucyjne zgłosił inny sąd. Takie zawieszenie powinno być zaskarżone i uchylone, w pierwszej kolejności na podstawie art. 395.

kubalit
23.07.2008 11:18:59

Co do możliwości zawieszenia postępowania z uwagi na pytanie prawne zadane do TK w innej sprawie cywilnej polecam wyrok SN z dnia 28 września 1994 r., I PRN 61/94, OSNAP 1995/1/6.

beatah
23.07.2008 12:39:56

"kubalit" napisał:

Co do możliwości zawieszenia postępowania z uwagi na pytanie prawne zadane do TK w innej sprawie cywilnej polecam wyrok SN z dnia 28 września 1994 r., I PRN 61/94, OSNAP 1995/1/6.


Tak w tym orzeczeniu SN wypowiedział się za rozszerzającą wykładnią przepisów o zawieszeniu. I także w tym wypadku, tak jak przy zażaleniu, jest niekonsekwetny, bo raz uznaje, że można zawiesić (zalić się) tylko w wypadkach wskazanych w ustawie, a potem dokonuje wykładni rozszerzającej. Lepiej zatem opierać rozstrzygnięcia na przepisie niż poglądach SN bo te się zmieniają lub są sprzeczne co potwierdza konieczność wydawania uchwał w składzie 7, całej izby itd.
Podsumowując: jeżeli sąd ma wątpliwości konstytucyjne, to powinien pytać a nie zawieszać i to nie tylko z tego powodu, że nie ma do tego jednoznacznej podstawy, ale także dlatego, że każde kolejne pytanie może motywować TK do wcześniejszego wyznaczenia rozprawy.

luke
23.07.2008 12:57:30

"mati" napisał:

U mnie zapadła decyzja o odmowie wyłączenia sędziów od sądzenia moich spraw.
Wyłączanie trwało od marca do lipca !!!!
Teraz są urlopy , a we wrześniu zawieszą w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie TK

To mozesz im pogratulować szybkości i zaangazowania , przecież walczysz także w ich sprawie. I jak tu inni mają nas szanować

Maltazar
23.07.2008 13:13:47

Mi też nie pasuje, że moja sprawę zawieszono jeszcze przed doręczeniem pozwu z powodu oczekiwania na stanowisko TK w innej sprawie. Pozwu nie doręczono , nie ma sprawy.

beatah
23.07.2008 13:37:45

"Maltazar" napisał:

Mi też nie pasuje, że moja sprawę zawieszono jeszcze przed doręczeniem pozwu z powodu oczekiwania na stanowisko TK w innej sprawie. Pozwu nie doręczono , nie ma sprawy.


Sprawa nie jest w toku, ale jest. Jeżeli są podstawy do zawieszenia postępowania, to należy zawiesić nawet przed doręczeniem pozwu. Jednak powtórzę: nie powinno się zawieszać, a należało zadać pytanie.

Maltazar
23.07.2008 13:52:10

nie będe udawał cywilisty

luke
23.07.2008 22:04:07

U nas w Lubinie tez wyslali i też zawieszyli ale nie będę skarzył tego zawieszenia bo zanim wrócic SO to szkoda czasu zresztą co bede kolezankę drażnił i tak dobrze ze sądzi

sebus
24.07.2008 11:16:17

W mojej sprawie nadal nic, tyle że zajął się nią wizytator ds. pracy i ubezpieczeń.Mój post z 23.06 o stanie sprawy jest więc nadal aktualny, sądy przepychają moją sprawę między sobą, a ja nie mogę nawet złożyć ewentualnego wniosku o stwierdzenie przewlekłości bo w końcu sprawa nie toczy się faktycznie przed żadnym sądem Kuriozalne ale prawdziwe.

beatah
24.07.2008 12:25:29

Czas na rozpoznanie sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki biegnie od chwili wpływu sprawy do sądu, a nie od momentu, aż sprawa trafi do wydziału, w którym ostatecznie zostanie sprawie nadany bieg. Więc można skargę już wnieść z tym, że będzie niezasadna, bo nie jest istotne czy coś się w sprawie dzieje czy też nie, ale czy doszło już do naruszenia prawa strony określonego w art. 45 Konstytucji. A takie naruszenie następuje ogólnie rzecz ujmując i nie wchodząc w szczegóły po ok. 3 latach jak przyjmuje to odpowiednio ETPCZ. Jeżeli więc w sprawie nic się nie dzieje przez pierwsze miesiące, to nie oznacza, że sprawa ostatecznie nie zostanie zakończona w rozsądnym terminie. W takim wypadku można wnieść skargę w trybie administracyjnym i postępowanie może być objętem nadzorem prezesa itd itp.

Maltazar
24.07.2008 12:28:52

"sebus" napisał:

W mojej sprawie nadal nic, tyle że zajął się nią wizytator ds. pracy i ubezpieczeń.Mój post z 23.06 o stanie sprawy jest więc nadal aktualny, sądy przepychają moją sprawę między sobą, a ja nie mogę nawet złożyć ewentualnego wniosku o stwierdzenie przewlekłości bo w końcu sprawa nie toczy się faktycznie przed żadnym sądem Kuriozalne ale prawdziwe.


Na całej ścianie zachodniej nasze dwa pozwy i zero wyroków.

espanol
24.07.2008 13:39:03

Pozostaje tylko dorzucić kamyczek i przypomnieć, co z nami zrobiliby kochani wizytatorzy, przełożeni itd....

Pierwszy lepszy Kowalski napisałby skargę do prezesa ile będzie czekał, a już następnego dnia sprawa trafiłaby pod osobisty nadzór. I każdy wie, co nam by zgotowano. A tutaj to preziom nawet na rękę Oczywiście nie umniejszając niektórym, jak np. aktywnym uzytkownikom forum, gdzie również są prezesi

beatah
24.07.2008 13:57:10

I wizytatorzy

sebus
24.07.2008 14:09:07

Na zachodzie bez zmian :sad:

tujs
25.07.2008 07:38:28

Skarga na przewlekłośc przed sądem pracy nic nie kosztuje - trzeba tylko krótko napisać

wczoraj miałem klienta, który złożył skargę, że po 2 miesiącach od złożenia pozwu nie ma jeszcze wyroku
Prezes SR ię napracował napisał długą odpowiedź, ja również bo muszę napisac wcale nie krótkie uzasadn.

zatem jeśli gdzieś sprawa wisi bez ruchu kilka miesięcy, to zareagujcie

sebus
25.07.2008 10:34:56

Na weekend usiądę przed kompem i chyba napiszę skargę bo faktycznie gdyby u mnie w wydziale nic się dnie działo ze sprawą od marca to już miałbym same problemy, a o skargach ludzi nie wspomnę. Widać jak nasze środowisko szanuje się wzajemnie ??:

grubson
28.07.2008 13:55:25

Dostałem dzisiaj wezwanie do uzupełnienia braków pozwu poprzez złożenie odpisu pozwu na urzędowym formularzu. Wiem, że temat ten był już wałkowany i np. wg autora pozwu wezwanie takie jest bezzasadne. Wg naszych pracowników sprawa nie jest tak oczywista. Czytałem zażalenie na zarządzenie o zwrocie. Mam pytanie, czy już gdzieś zostały rozpoznane takie zażalenia. Z jakim skutkiem?

Z jednej strony dla celów taktycznych można by uczynić zadość wezwaniu. Ale wtedy sprawa będzie rozpoznawana w uproszczaku i nie będzie możliwości rozszerzenia żądania pozwu ani o trzynastkę ani o różnice w wynagrodzeniu za dalsze miesiące. W konsekwencji jak TK przyzna nam rację będzie drugi pozew.

Z drugiej - metoda na zwarcie. Ale jeżeli mój SO oddali zażalenie trzeba będzie wnosić nowy pozew. I ponownie przechodzić cztery miesiące wyłączeń.

I co byście zrobili na moim miejscu?

magdam
28.07.2008 14:07:02

Poczekałabym na zarządzenie o zwrocie i się zażaliła.

Z tego co mi jest wiadomo, zażalenie bb nie zostało jeszcze rozpoznane, bowiem sędzia, który wydał zarządzenie o zwrocie złożył wniosek o wyłączenie i rozpoczęła się procedura wyłączeń.

Dreed
28.07.2008 14:10:22

"magdam" napisał:

Poczekałabym na zarządzenie o zwrocie i się zażaliła.

Z tego co mi jest wiadomo, zażalenie bb nie zostało jeszcze rozpoznane, bowiem sędzia, który wydał zarządzenie o zwrocie złożył wniosek o wyłączenie i rozpoczęła się procedura wyłączeń.


A do tego momentu nie było podstawy do jego wyłączenia.....? ŻENADA !!!!!!!!!!! Dopiero człowiek wraca z urlopu i już mu sie podnosi ciśnienie

Darkside
28.07.2008 14:32:56

"Dreed" napisał:


A do tego momentu nie było podstawy do jego wyłączenia.....? ŻENADA !!!!!!!!!!! Dopiero człowiek wraca z urlopu i już mu sie podnosi ciśnienie


Wrzuć na luz kolego szefie bo dobroczynne efekty urlopu zbyt szybko wyparują

Jac
28.07.2008 15:32:40

Uważam, że powinniśmy dbać o to, by pozwy były rozpoznawane we właściwym trybie. Dlatego niezależnie od straty czasu, wnosiłbym zażalenie po otrzymaniu zwrota.

tujs
29.07.2008 17:27:29

"Jac" napisał:

Uważam, że powinniśmy dbać o to, by pozwy były rozpoznawane we właściwym trybie. Dlatego niezależnie od straty czasu, wnosiłbym zażalenie po otrzymaniu zwrota.


temat postęp. uproszcz. i formularzy wraca jak bumerang - należy się żalić na zwrot, bo jest OCZYWIŚCIE BEZZASADNY, a jeśli SO oddali to proszę upublicznić jaki to sąd to zwrócimy się do Prezesa tego Sądu o skierowanie sędziów na szkolenie z zakresu KPC I KP

efa
30.07.2008 13:02:55

w sprawach pozwów z mojego Sądu sąd pracy najpierw zobowiązał powodów (bez żadnego rygoru) do wskazania, czy powód wnosi o zawieszenie postępowania "na zgodny wniosek stron" - nikt z nas nie odpowiedział na to pismo, następnie Sąd zawiesił postępowanie (art. 178 kpc) - w uzasadnieniu powołano się na to, że podobne sprawy zawisły już w TK
Złozyłam zażalenie wskazując, iz nie wnosiłam o zawieszenie postępowania na zgodny wniosek stron, a poza tym Sąd nie wskazał nawet sygnatury sprawy "odobnej" co jest istotne z uwagi na konieczność złożenia przeze mnie wniosku o podjęcie postępowania (i to jak się dowiedziałam - w terminie roku od zawieszenia)
zażalenie chwyciło, Sąd I inst. sam uchylił i ponownie zawiesił postępowanie na podstawie art. 177 par. pkt 1 kpc - tu moje pytanie do cywilistów: czy jest sens składać zażalenie na to postanowienie (bo wnosiłam o zawieszenie postępowania i wystąpienie do TK z pytaniem, na co pozwany wyraził zgodę)? czy zostawić, jak jest? (w uzasadnieniu drugiego postanowienia powołano orzeczenie SN o rozszerzającej wykładni art. 177 par. 1 pkt 1 kpc)
z góry dziękuję za pomoc - mam jeszcze dwa dni na podjęcie decyzji

chaoos
01.08.2008 21:31:04

tak dla ciekawości, dla tych co nie lubią szperać po stronie TK

na dzień 01 sierpnia 2008 r. w TK zarejestrowano łącznie 40 pytań prawnych dotyczących pozwów tujsa i archiego

niestety pytania prawne przesłało na razie tylko 8 sądów,

oto lista zainteresowanych:
1. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia (szacunek 30 spraw),
2. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
3. Sąd Rejonowy w Lublinie,
4. Sąd Rejonowy w Zabrzu,
5. Sąd Rejonowy w Olsztynie,
6. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia,
7. Sąd Rejnowy w Toruniu,
8. Sąd Rejnowy w Bełchatowie

gratulacje, życzę aby dołączyli następni

markosciel
02.08.2008 00:05:19

A coś wiadomo o terminach?

tujs
04.08.2008 23:27:26

W 2007 r. statystycznie rozpoznawano sprawę w TK po 14 mies.

Sukcesem dla nas byłby termin na przełomie 2008/2009

Mam ciągle nadzieję, że Trybunał nie rychliwy, ale ...........

chaoos
05.08.2008 19:04:27

ciekawe tylko czy 14 miesięcy policzą od ostatniego wniesionego pytania prawengo czy też od tych pierwszych spraw

jawarti
15.08.2008 08:19:52

"tujs" napisał:Mam ciągle nadzieję, że Trybunał nie rychliwy, ale ...........

Po dotychczasowym orzecznictwie Trybunału dotyczącym zarobków sędziów raczej bym na Trybunał nie liczył. Chyba, że nowi sędziowie z nadania PIS, LPR i Samoobrony będą chcieli zrobić na złość nowej ekipie, np. Pan Kotlinowski, kiedyś bardzo zaangażowany polityk. Ciekawe czy po tylu latach w polityce potrafił zapomnieć o sympatiach i antypatiach politycznych.

tujs
20.09.2008 15:48:19

Do TK wpłynęło stanowisko Prokuratora Generalnego w przedmiocie zasadności pyt. prawnych zawisłych w Trybunale

Wg Prok. Gen zakwestionowane przepisy płacowe sedziów są zgodne z Konstytucją

a oto 2 cytaty z uzasadnienia autorstwa zastępcy Prok. Gener.

Wyrażone w pytaniach prawnych twierdzenia odnośnie braku jakiegokolwiek wzrostu wynagrodzeń sędziów nie znajdują potwierdzenia. Mocą ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o mianie ustawy (usp)... przewidziano bowiem wprowadzenie od dnia 1 lipca 2008 r. zmian w zakresie wynagrodzeń sędziów. Wejscie w życie przepisów wprowadzajacych zmiany proporcji wysokości stawek wynagrodzenia sędziów oraz 5-letni okres, po którym następowałoby przejście sędziego do wyższej stawki awansowej spowoduje także konieczność wprowadzenia również nowych wysokości stawek podstawowych wynagrodzenia zasadniczego od dnia 1 lipca 2008 r. (...)

Uznać należy, iż nie dochodzi do naruszenia zasad kształtowania wynagrodzeń sędziowskich przez zaskarżone przepisy.
Po pierwsze,
zachowana bowiem została zasada wzrostu wysokości tych wynagrodzeń w przypadku wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej.
Po drugie, zachowana została stała tendencja wzrostowa wynagrodzeń sedziowskich.
Po trzecie, brak jest niekorzystnych wahań wysokości wynagrodzen sedziowskich mimo oszczędnosci w wydatkach budżetowych.


CZY TRZEBA JESZCZE TO KOMENTOWAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

elew
20.09.2008 21:09:00

jednym z elementów naszego protestu powinno być żądanie dymisji tego pana. Jego wypowiedzi są rodem z PRL-u -ot taki późny Gierek
ładnie, że czasami mówi o tym, że godnie sędziowie powinni zarabiać, ale ilość przekłamań i mitologizowania naszej sytuacji wobec opinii publicznej, które padają z jego ust pozbawia go jakiejkolwiek wiarygodności.

chaoos
21.09.2008 00:40:28

"brzdąc" napisał:

Myślałem, że PRL skończył się w 1989r. ale może historia kołem się toczy!!!


Nie, historia lubi się powtarzać podobnie jak kolejni MS, którzy obiecują gruszki na wierzbie

ddominus
21.09.2008 19:02:05

Ta argumetacja jest porażająca!
Nie wiem co napisać, powiedzieć!?
Jak TK "łyknie" taką argumentację to składam urząd i nic mnie od tego nie odwiedzie!
czekam do wyroku TK później zobaczymy od tego zalezy także moja przyszłość.

misia
21.09.2008 20:05:32

"ddominus" napisał:

Ta argumetacja jest porażająca!
Nie wiem co napisać, powiedzieć!?
Jak TK "łyknie" taką argumentację to składam urząd i nic mnie od tego nie odwiedzie!
czekam do wyroku TK później zobaczymy od tego zalezy także moja przyszłość.


a ja wtedy usłucham chyba męża, co oznacza rezygnację ze stanowiska, wyjadę z nim do ... ciepłych krajów i poszukam pracy jako sekretarka - na pewno pozbędę się złudzeń...

efa
22.09.2008 11:07:02

"tujs" napisał:

Wg Prok. Gen zakwestionowane przepisy płacowe sedziów są zgodne z Konstytucją
Po trzecie, brak jest niekorzystnych wahań wysokości wynagrodzen sedziowskich mimo oszczędnosci w wydatkach budżetowych.


trzeba przyznać, że skoro nie ma żadnych wahań wyskości wynagrodzeń sędziowskich, to nie ma również wahań niekorzystnych

gilgamesz
22.09.2008 16:38:02

trzeba przyznać, że skoro nie ma żadnych wahań wyskości wynagrodzeń sędziowskich, to nie ma również wahań niekorzystnych

waha się czy nie ? Ocena zależy od punktu odniesienia

kzawislak
26.05.2009 11:10:56

CZY GDZIEŚ ZAPADŁY JUŻ WYROKI W NASZYCH SPRAWACH???

CZY KTOŚ JUŻ APELOWAŁ???

bladyswit
27.05.2009 08:14:51

owszem zapadły i KTOŚ już apelował. szczegóły na pw.

kzawislak
27.05.2009 13:08:31

A co się dzieje z całą resztą spraw??? wiszą sobie ?

K.Ierownik
27.05.2009 18:36:19

Ja miałem rozprawę pod koniec kwietnia. Niestety o niej zapomniałem. Nie wiem też, którego pozwu dotyczyła.
Słabym jestem powodem. :sad: Może powinienem wziąć sobie adwokata

kzawislak
28.05.2009 00:46:53

"K.Ierownik" napisał:

Ja miałem rozprawę pod koniec kwietnia. Niestety o niej zapomniałem. Nie wiem też, którego pozwu dotyczyła.
Słabym jestem powodem. :sad: Może powinienem wziąć sobie adwokata


ale zanim go ustanowisz lepiej sprawdź, czy czasem nie masz już wyroku zasądzającego!
adwokat może okazać się niepotrzebny

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.