Czwartek, 28 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5876
Czwartek, 28 marca 2024

Forum sędziów

Doręczenie postanowienia o zabezpieczeniu

richter
26.05.2008 17:00:20

wiadomo, że nie doręczamy zobowiązanemu postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia, które podlega wykonaniu w drodze egzekucji, doręczamy natomiast takie, które nie podlegają wykonaniu, aby obowiązany mógł się zastosować do jego treści

a czy doręczamy postanowienie o oddaleniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia, w którym wierzyciel wnioskował o udzielenie zabezpieczenia wskazując wyłącznie sposoby podlegające egzekucji? pytam w kontekście art. 740 par. 2 kpc
powinno być tak, aby dłużnik się nie dowiedział, że wierzyciel podejmuje jakieś ruchy

niemniej oczywistym jest, iż postanowienie oddalające nie podlega wykonaniu w drodze egzekucji
z kolei jak się uprawniony zażali i odwoławczy ulegnie jego argumentom, zmieniając postanowienie, to obowiązany będzie wiedział co się dzieje i spienięży swoje zasoby czy coś

no i co w przypadku, gdy postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zawiera i sposoby podlegające i nie podlegające egzekucji? sentencję mogę rozdzielić, robiąc dwa punkty, ale jak rozdzielić uzasadnienie?

ubilexibi
26.05.2008 22:42:17

Moim zdaniem z art. 740 § 2 k.p.c. wynika wprost, że obowiązanemu nie doręcza się również postanowienia odmownego. No bo w jakim wypadku uprawniony wniesie zażalenie? Tylko jak sąd mu oddali wniosek.

Co do drugiego problemu. Uważam, że w takim wypadku trzeba wydać dwa odrębne postanowienia. Właśnie ze względu na problem związany z doręczaniem.

richter
26.05.2008 22:53:17

"ubilexibi" napisał:

Co do drugiego problemu. Uważam, że w takim wypadku trzeba wydać dwa odrębne postanowienia. Właśnie ze względu na problem związany z doręczaniem.

taka właśnie koncepcja zrodziła mi się w głowie, ale nie chciałem odpowiadać na swojego posta

ubilexibi
26.05.2008 22:57:46

To mogłyby być początki rozdwojenia jaźni ...

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.