Środa, 24 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5903
Środa, 24 kwietnia 2024

Forum sędziów

Licytacja z nieruchomości

sebus
04.06.2008 11:12:04

Mam problem: komornik prowadzi egzekucję z nieruchomości, zajęcia dokonał na podstawie bte z klauzulą wykonalności, wówczas nieruchomość była majątkiem wspólnym małżonków, dłużnikiem z bte jest jeden małżonków, nie miał klauzuli przeciwko małżonkowi dłuznika mimo to prowadził dlaej egzekucję z nieruchomości, w toku postępowania egzekucyjnego w księdze wieczstej wpisano zmianę,że byli już małzonkowie są wspówłaścicielami po 1/2 części nieruchomości, Komornik nie dokonał zajęcia ułamkowej części. Teraz Komornik przysłał mi akta - po opisie i oszacowaniu - celem ustalenia I terminu licytacji. Pytanie: czy mogę wyzanczyć ten termin czy też nakazać komornikówi dokonać powórzenia wszystkich czynności w zwiazku z wadliwym zajęciem?

Pawnik
04.06.2008 12:10:50

"sebus" napisał:

Mam problem: komornik prowadzi egzekucję z nieruchomości, zajęcia dokonał na podstawie bte z klauzulą wykonalności, wówczas nieruchomość była majątkiem wspólnym małżonków, dłużnikiem z bte jest jeden małżonków, nie miał klauzuli przeciwko małżonkowi dłuznika mimo to prowadził dlaej egzekucję z nieruchomości, w toku postępowania egzekucyjnego w księdze wieczstej wpisano zmianę,że byli już małzonkowie są wspówłaścicielami po 1/2 części nieruchomości, Komornik nie dokonał zajęcia ułamkowej części. Teraz Komornik przysłał mi akta - po opisie i oszacowaniu - celem ustalenia I terminu licytacji. Pytanie: czy mogę wyzanczyć ten termin czy też nakazać komornikówi dokonać powórzenia wszystkich czynności w zwiazku z wadliwym zajęciem?

Niestety komornik dał ciała i musi powtórnie dokonac zajęcia oraz opisu i oszacowania. Egzekucja wszak może toczyć się tylko z udziału w nieruchomości. Rozumiem że p-ko małzonkowi wierzyciel nie ma klauzuli. Bez klauzuli dopuszczalne jest tylko samo zajęcie nieruchomości ( art. 923 [1] kpc ).

sebus
04.06.2008 13:09:46

Niestety klauzuli p-ko małżonkowi nie było :sad: dlatego komornik na początku tylko dokonał zajęcia a później to już tylko brnął dalej, a w między czasie zmienił się jeszcze komornik wobec zmiany właściwości miejscowej ale to już inna historia.

Petrus
04.06.2008 19:55:03

pełno takich komorników - dziś np. jeden wniósł o wpis do kw działu III ostrzeżenie o egzekucji z nieruchomości, tylko nie zauważył, że sam w wezwaniu do zapłaty stwierdził, że dłużnik ma ograniczone prawo rzeczowe... ale to faktycznie inna historia.

jack
05.06.2008 09:55:26

Niezły komornik. Znam podobnego. Wypada tylko współczuć wierzycielom.

ubilexibi
06.06.2008 15:33:33

A czy sąd wieczystoksięgowy wpisał ostrzeżenie o toczącej się egzekucji?

Petrus
08.06.2008 10:21:51

oczywiście pisałem oddalenie wniosku.

5Misiek
09.06.2008 08:41:11

Też uważam, że nie ma możliwości wyznaczenia terminu licytacji. Można jeszcze ewentualnie rozważyć wydanie postanowienia w trybie art. 759 par. 2.
Pozdrawiam.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.