Sobota 23 czerwca 2018 Wydanie nr 3771

Pies i skazany - przyjaciele z celi

30.06.2011 / Pies i skazany - przyjaciele z celi  

„Doświadczam i odczuwam coś, czego nigdy wcześniej nie odczuwałem” – to jedna z wypowiedzi skazanego opiekującego się psami ze schroniska dla psów Ciapek.

Od lutego 2011r ruszył w Areszcie Śledczym w Hajnówce nowatorski program społecznej readaptacji skazanych z wykorzystaniem elementów dogoterapii „Przyjaciele czyli pies w celi”. W programie uczestniczy 9 skazanych i 6 psów.

Pomysł na realizacje programu dla skazanych z wykorzystaniem elementów dogoterapii zrodził się w trakcie pracy skazanych z aresztu w Hajnówce na rzecz Schroniska dla psów „Ciapek”. Współpraca pomiędzy aresztem a schroniskiem trwa już kilku lat. W ramach współpracy skazani wykonują nieodpłatne prace na rzecz schroniska, budują kojce i budy dla psów oraz pomagają w codziennej opiece nad psami. Areszt włączył się w ogólnopolska akcje pomocy schroniskom przez służbę więzienną, przekazujemy dla bezdomnych zwierząt materace i koce. W trakcie współpracy dało się zauważyć, dobre relacje jakie wytworzyły się pomiędzy skazanymi i psami. Należy zauważyć, że skazani jak i psy przebywające w schronisku są w pewien sposób izolowani od społeczeństwa. Pomagając sobie nawzajem, zwiększają szanse na społeczną readaptację.

Udział w zajęciach jest dobrowolny, skazany do udziału w programie zostaje zakwalifikowany po wstępnej rozmowie z wychowawcą, psychologiem i osobami prowadzącymi zajęcia. Każdy uczestnik programu przed rozpoczęciem udziału w zajęciach i po ich zakończeniu wypełnia testy psychologiczne. Program skierowany jest do skazanych dorosłych, w rozumieniu kodeksu karnego wykonawczego, tzn. osób które ukończyły 21 rok życia. W zajęciach mogą uczestniczyć skazani z podgrupą klasyfikacyjną P - 1 oraz skazani z podgrupą P – 2 odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Hajnówce. Przy kwalifikacji do programu brany jest pod uwagę okres pozostałej do odbycia kary pozbawienia wolności, termin nabycia uprawnień do ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie oraz zachowanie skazanego w zakładzie karnym. Do udziału w programie wybrano 6 psów z miejscowego schroniska i 9 skazanych.

Program podzielony został na dwa etapy, część teoretyczną i praktyczną: Pierwszy etap, to przedstawienie historii udomowienia i przyjaźni z człowiekiem, ras psów i ich podziału według klasyfikacji FCI, a także podziału ras według przeznaczenia i użytkowości. Osadzeni dowiedzieli się o sygnałach uspokajających a także o właściwym podejściu do psa i sposobach bezpiecznego dotyku, tak aby kontakt z człowiekiem sprawiał psu przyjemność. Już podczas drugiego spotkania na zajęciach pojawiła się Wolta (Berneński Pies Pasterski) co osadzeni przyjęli z dużym zadowoleniem. Odbywały się również spotkań z weterynarzami, treserami, pracownikami schroniska oraz dogoterapuetami. Przez okres dwóch miesięcy skazani byli przygotowywani do zajęć praktycznych z udziałem psów ze schroniska. 2 kwietnia br. po raz pierwszy psy ze schroniska pojawiły się na terenie aresztu i osadzeni mieli okazje sprawdzić w praktyce to czego nauczyli się na zajęciach teoretycznych.

Zajęcia praktyczne odbywają się trzy razy w tygodniu po 3 godziny. Psy do udziału w zajęciach dowożone są na teren Aresztu Śledczego, a po ich zakończeniu odwożone do schroniska.

W trakcie zajęć stosowane są tylko pozytywne metody szkolenia z wykluczeniem agresji. Osadzeni uczą psy posłuszeństwa i wykonywania podstawowych komend. Zajęcia z psami uzupełniają oddziaływania korekcyjne wobec skazanych, przez co ułatwią ich społeczną readaptację po opuszczeniu zakładu karnego. Korzyść z programu odniosą skazani, jak i psy z miejscowego schroniska. Po zakończeniu programu, psy znajdą nowy dom.

Po zajęciach osadzeni otrzymali anonimowe ankiety, oto kilka wypowiedzi: - „z lepszym pomysłem nie mogliście trafić”,„doświadczam i odczuwam coś, czego nigdy wcześniej nie odczuwałem", „psy potrafią bardzo pozytywnie wpływać na człowieka i bardzo wzruszać", „nauka siebie samego, jeszcze większa pokora i cierpliwość", „w przeciągu paru godzin udało mi się zdobyć zaufanie zwierzęcia", „całym sercem zaangażowałem się", „dzięki temu mam satysfakcję, że w jakiś sposób się spełniam i robię coś dobrego", „zwierzęta budzą czyste uczucie przyjaźni", „uczymy się pokory i zrozumienia siebie i zwierząt", „mógłbym pracować w schronisku dla zwierząt", „ludzie jak i zwierzęta przełamują między sobą barierę nieufności, uczą się wzajemnego zaufania", „jest to najlepsza rzecz, która mnie tu spotkała", „kocham zwierzęta i dzięki nim zaczynam się zmieniać", „pies uczy spokoju, cierpliwości, posłuszeństwa", „jest to wspaniałe przedsięwzięcie w którym mogę uczestniczyć".

Następny, taki program areszt planuje rozpocząć w sierpniu lub we wrześniu.

Inne artykuły

Czerwone podeszwy butów Christian Louboutin mogą być znakiem towarowym

14.06.2018

Czerwone podeszwy w butach Christiana Louboutina spędzają sen z powiek nie tylko kobietom, ale też prawnikom. Dziś zatem krótka odpowiedź na krótkie pytanie: czy Christian Louboutin miał prawo wskazać czerwone podeszwy jako znak towarowy, czy też...

Nie taki sąd straszny

11.06.2018

W pobliżu sądu, w którym pracuję, znajduje się kilka szkół. Każdego dnia dziesiątki młodych ludzi przechodzi obok wielkiego, pięknego gmachu i pewnie mało kto zastanawia się, co jest za tymi drzwiami. Sądy większości ludziom znane są z...

Restrykcyjne przepisy przesunęły przemoc kibiców poza stadion

18.06.2018

Polska scena chuligańska, obok rosyjskiej, jest najlepiej rozwinięta w Europie - mówią w rozmowie z PAP socjologowie sportu. Według nich zbyt restrykcyjne przepisy "stadionowe" nie zmniejszyły skali przemocy wśród kibiców, a przesunęły to...

Nowe działania skarbówek ws. opodatkowania wykładowców - nieuzasadnione

28.05.2018

Nieuzasadnione są działania urzędów skarbowych, które chcą rozliczać uczelnie z tego, ile każdy z wykładowców wykonał w danym miesiącu pracy twórczej - uważa wiceminister nauki Piotr Müller. Resorty nauki i finansów w przyszłym tygodniu poszukają...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.