Wtorek 11 sierpnia 2020 Wydanie nr 4551

200 tys. zł odszkodowania za areszt

13.03.2008 / ebos/ TVN24 200 tys. zł odszkodowania za areszt  

200 tys. zł za pół roku niesłusznego tymczasowego aresztowania. Taką kwotę przyznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie Leszkowi J. za niesłuszne aresztowanie w śledztwie dotyczącym jego żony i dwóch córek.

Kobieta i dziewczynki (12-letnia Bianka i 9-letnia Laura) zginęły w nocy z 17 na 18 lipca 2003 r. w należącym do Beaty J. agroturystycznym pensjonacie w nadmorskiej miejscowości Chłopy. Zwłoki ofiar zakopane na polu nieopodal pensjonatu, policjanci odkryli na początku 2004 r. Jednym z pierwszych podejrzanych w tej sprawie był mąż Beaty J. i ojciec obu dziewczynek.

Długi proces

Mężczyznę zatrzymano w marcu 2004 r. i zastosowano tymczasowy areszt. Jak się później okazało niesłusznie. Faktycznymi zabójcami okazali się dwaj inni mężczyźni, którzy w czerwcu 2007 r. po trwającym prawie dwa lata procesie zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Koszalinie na dożywocie. Wyrok ten jeszcze się nie uprawomocnił.

Strony procesu dopiero niedawno otrzymały jego pisemne uzasadnienie.

Żądał 1,5 mln ...

Po zakończeniu tego procesu Leszek J., który występował nim w roli oskarżyciela posiłkowego, wniósł do koszalińskiego sądu pozew o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Mężczyzna, który pracował w Niemczech w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych jako informatyk, żądał 1,5 mln zł.

... dostał 200 tyś zł

W listopadzie 2007 r. sąd okręgowy uznał jego roszczenie za zasadne, jednak wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia wycenił na 200 tys. zł. Uzasadniając ustnie wyrok sędzia podkreślił, że choć sąd zdaje sobie sprawę, iż doznanych cierpień skarżącemu właściwie nic nie jest w stanie wynagrodzić, to w Koszalinie w podobnych sprawach nie było jeszcze tak wysokiego odszkodowania i zadośćuczynienia.

Ciągle mało

Pełnomocnik Leszka J. zaskarżył ten wyrok. - Apelacja została uznana za bezzasadną. Sąd nie znalazł powodów do zmiany orzeczenia I instancji – poinformował rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, sędzia Janusz Jaromin.

Wyrok jest prawomocny i przysługuje od niego kasacja do Sądu Najwyższego. Na razie jednak nie wiadomo, czy Leszek J. skorzysta z tej możliwości.

Inne artykuły

Uważaj na szybki zarobek na wynajmie samochodów - postępowania UOKiK wobec firm Praebeo i Auto Rentier

12.11.2019

Mechanizm jest taki. Klient kupuje od Praebeo lub Auto Rentier samochód za ok. 70 tys. zł. Przeważnie na kredyt, którego koszty sięgają dodatkowych 30-40 tys. zł. Spółka zobowiązuje się, że przez maksimum 8 lat będzie to auto wynajmować. Czynsz...

Opublikowanie skanu wyroku może być przestępstwem

24.10.2018

Opublikowanie skanu wyroku w prasie (w tym w portalu internetowym) może być przestępstwem naruszenia prywatności oskarżonego (który staje się pokrzywdzonym), nawet jeśli sąd nakazał opublikowanie informacji o wyroku. wyrok Sądu Okręgowego w...

GETBACK wprowadzał w błąd nabywców obligacji – decyzja Prezesa UOKiK

27.04.2020

„Bezpieczna inwestycja”, „stabilna sytuacja finansowa firmy”, „ekskluzywna oferta” – przedstawiciele spółki GetBack wprowadzali konsumentów w błąd. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uznał, że spółka dopuszczała się nieuczciwych praktyk rynkowych przy...

Skazany po śmierci. Możliwe?

06.09.2018

Czy można wydać wyrok skazujący wobec oskarżonego, który zmarł w toku procesu? Czy jednak śmierć oskarżonego powinna skutkować umorzeniem postępowania? Co jednak jeśli sąd — nie wiedząc o tym, że sprawca już nie żyje — wyda wyrok, który się...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.