Poniedziałek, 24 czerwca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5964
Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Forum sędziów

Doręczenie do USA za pośrednictwem MS

ddominus
04.09.2008 12:17:53

Przepraszam ze zmieniam temat ale potrzebuje p[omocy a nie umiem założyc nowego wątku na tym forum.
Czy ktoś miał podobny problem i czy korzystał z doręczenia za pośrednictwem MS?
Stan faktyczny jest taki:
obywatel polski wniósł do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko obywatelowi polski (mając kilka lat wyjechał z RP) i który ma także obywatelstwo amerykańskie za zdarzenia które miało na terenie polski (217 i 216 k.k.) . Polak/Amerykanin po zdarzeniu wyjechał z kraju i przebywa w U.S.A. do Polski się nie wcale wybiera.
Wzywam oskarzyciela do złożenia prywatnego aktu oskarżenia w języku angielskim (poprzez tłumacza z listy Prezesa SO) albowiem z akt innej sprawy cywilnej między nimi która toczy się w Polsce wynika że strony doręczały sobie pisma poprzez biegłego tłumacza i w języku angielskim utrzymywały w tej formie kontakt. Mój oskarżony wskazuje, iż polski rozumie tylko trochę a wszystkie pisma są kierowane do niego po angielsku.
Ju uznałem że ma zastosowanie art. 72 par. 3 k.p.k. a ponadto oskarżyciel prywatny zastępuje prokuratora i na nim spoczywa obowiązek prawidłowego sporządzenia a/o tak aby obywatel innego państwa mógł się bronić.
Czy dobrze ? to jest pierwsze pytanie
a drugie czy ktoś korzystał z doręczenia poprzez MS do U.S.A. w oparciu o przepisy umowy z dnia 10 lipca 1996 roku zawartej między Rzeczpospolitą Polska a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej o pomocy prawnej w sprawach karnych oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 stycznia 2002 roku w sprawie szczegółowych czynności sądów w sprawach z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego oraz karnego w stosunkach międzynarodowych (Dz.U. 02.17.164).
Czy ktoś ma wzór gotowego wniosku poz tym co znajduje się w w/w umowie międzynarodowej.
Dziękuję za pomoc i przepraszam że w tym miejscu umieściłem pytanie.

[ Dodano: Pon Wrz 15, 2008 8:15 am ]
Widzę że temat nie wywołał reakcji bo musze przyznac że nie jest to częsta sprawa doręcząc korepsondencję w taki sposób i to jeszcze w sprawach prywatno skragowych.
Spróbuję jeszcze doręczyć normalnie przez pocztę na zwykłej "omarańczowej" zwrotce i zobaczymy czy wróci.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.