Poniedziałek, 11 grudnia 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5768
Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Forum sędziów

przeglądanie akt

gzrech
08.09.2008 14:38:16

Stan faktyczny.
W sprawie wyłączono jawność, sprawa jest prawomocnie zakończona. Wpływa kolejna sprawa przeciwko temu samemu oskarżonemu. Obrońca oskarżonego (nie był nim w pierwszej sprawie) składa wniosek o umożliwienie mu wglądu do akt pierszej sprawy, w uzasadniniu pisze, że chce przeanalizowac akta, aby przygotowawć się od obrony w kolejnym procesie.

Zastanawiałem się nad tym, czy wyłączenie jawności ma wpływ na prawo do przeglądania akt. Moim zdaniem nie ma.

W moim kazusie można obrońcy jako "innej osobie" w rozuminiu art. 156 § 2 k.p.k. akta udostepnić.

Proszę uwagi

tomas
09.09.2008 15:25:46

Wydaje się, że do takich akt art.156par.1 można by stosować, nad 2 raczej bym się zastanawiał. W sytuacji jaką opisałeś chyba zastanowiłbym się nad odmową wglądu do akt z tego względu, że sprawa tamta została już zakończona i nie ma związku z tą nową (chyba, że wykaże w sposób nieątpliwy taki związek). Prezes przeciez może udostępnić, a nie musi. Więc powody udostępnienia akt według mnie muszą być naprawde istotne. Zawsze przecież to oskarżony może zwrócić się o kserokopie z akt sprawy, albo udzielić pełnomocnictwa obrońcy do reprezentowania go w tamtej sprawie w postępowaniu wykonawczym. Jeżeli rzeczywiście są one takie istotne to może złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z poszczególnych kart w tym nowym procesie.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.